top of page

Amerika’nın En Büyük 15 Şirketi

Amazon Şirketi

1994 yılında Washington’da Jeff Bezos tarafından kurulan bir e-ticaret sitesidir. Amazon şirketi ilk olarak internet üzerinden kitap satıyordu. Zamanla ürün yelpazesini genişletti ve DVD, bilgisayar oyunu, elektronik cihaz, mücevher, mobilya, USB kablosu, temizlik ürünleri, kıyafet, yiyecek, oyuncak satışlarına başladı. Logosunda yer alan sarı ok ilk başta gülen suratı anımsatsa da amazon.com üzerinden a’dan z’ye her şeyin bulunabileceğini temsil eder. Amazonun 14 ülkede kendine ait lokasyonu, dünya çapında 1.000.000 çalışanı vardır. Amerika’daki çevrimiçi satışların %43’ü Amazon üzerinden gerçekleşiyor. Şirketin şu anki değeri 350 milyar dolardır.

Amazon Şirketi

Apple

Dünya markası olan Apple, 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak, Ronald Wayne tarafından Kaliforniya’da kurulmuştur. Ronald Wayne, şirket kurulduktan 12 gün sonra ortaklıktan ayrılmıştır. 2005 yılı itibariyle genel müdür Steve Jobs olmuştur. Şirket ilk otuz yıl Apple Computer adıyla anılmıştır. 2007 yılında teknoloji alanında genişleyince “Computer” ibaresini kaldırmış ve sadece Apple olarak devam etmiştir. Jobs, 2011 yılında görevinden ayrıldı ve yerine Tim Cook geçti. Akıllı telefon, müzik çalar, tablet, bilgisayar, akıllı saat ve kulaklık gibi ürünler üretmektedir. 2017 yılı verilerine göre 115,000 çalışanı vardır. 25 ülkede toplam 506 mağazası olan Apple’ın bugünkü değeri 3 trilyon doları aşmaktadır. Şirketin toplam serveti birçok ülkenin milli hasılatından daha fazladır.

Apple

Google

Her merak ettiğimizi ona sormaya alışık olduğumuz, dünyanın en büyük arama motoru ve geliştiricisi olan Google, 1998’de iki doktora öğrencisi olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından Amerika’da kuruldu. Merkez binası Kaliforniya’da olan şirketin, dünya genelinde 70’ten fazla ofisinde 118.899 çalışanı var. Page ve Brin, 1999’da Google’ı satmak istedi fakat fiyatın düşürülmesine rağmen alıcı bulunamadı. Şirketin şu anki değeri 191,2 milyar dolardır. Google üzerinden saniyede 40 bin arama yapılıyor.


Walt Disney Company

Animasyon alanında dünden bugüne söz sahibi olan medya şirketi, 1923 yılında Walt ve Roy Disney kardeşler tarafından kuruldu. İlk karakterleri “Şanslı Tavşan” dan sonra hayatımıza “Mickey Mouse” girdi ve şirketin ünü daha da yayıldı. 1937’de 1,5 milyon dolarlık bütçeyle “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” filmi çekildi. Bu film Disney’e 1 büyük 7 küçük Oscar ödülünü kazandırdı. Walt Disney 1940’larda yetişkinlerin de eğleneceği, içinde Disney karakterleri ve büyük bir trenin olacağı park hayal etmiştir.  1955 yılında bu hayal gerçek oldu ve Los Angeles’ta “Disneyland” açıldı. 223,000 çalışanı olan Walt Disney Company şirketinin bugünkü değeri 270,29 milyar dolardır.

Walt Disney Company

Starbucks

İlk olarak 1971’de Seattle’da açılan ve yalnızca öğütülmüş kahve satan Starbucks, 1982 yılında yatırımcı Howard Schultz’nin ortaklığıyla güçlenmeye ve ürün yelpazesini arttırmaya başladı. Amerika dışındaki  ilk mağaza 1996’da Tokyo’da açıldı. Günümüzde 349.000 çalışanı ve 78 ülkede yaklaşık 31.256 şubesi bulunmaktadır. Lider 14 bin mağazayla Amerika olurken, Andorra 1 mağaza ile son sırada yer alıyor. Yıllık geliri yaklaşık 23,52 milyar dolar.

Starbucks

Nike

Dünyanın en büyük spor ayakkabı ve giyim markası olan Nike 1964 yılının ocak ayında atlet Phil Knight ve koç Bill Bowerman tarafından kurulmuştur. Şirket ilk zamanlar Japon bir markanın distribütörü olarak satış yapmıştır. İşler güzel gidince 1966 yılında Santa Monica ve Kaliforniya’da ilk perakende mağazalarını açtılar. Kendi markalarını kurmak isteyen ikili isim konusunda birçok öneri arasından çalışanlardan biri olan Jeff Johnson’un önerdiği Nike’ı kabul etmişlerdir. Nike; Yunan zafer tanrıçasının adıdır. Şirkete yakışan bir isim bulduktan sonra sıra logoya gelir. Portland State Üniversitesi’nde tasarımı öğrencisi Carolyn Davidson tarafından logo tasarımı yapılır. Günümüzde etkinliğini sürdüren Nike, 41 ülkede üretim yaparken 75.400 çalışanı bulunmaktadır.  

Nike

Verizon Communitacions Şirketi

Amerika’nın en büyük mobil iletişim markası olan Verizon 1983 yılında New York’ta kurulmuştur. Operatör olarak 2000 yılında hizmet vermeye başladırlar. 132.200 çalışanıyla, 150 ülkede ve 2700 şehirde hizmet vermektedir. Şirketin net geliri 22,62 milyar dolardır.

Verizon Communitacions Şirketi

Philip Morris Şirketi

1919 yılında Virginia’da kurulan şirket günümüzde 180’den fazla ülkede satış yapan bir tütün mamulleri şirketidir. 1924 yılında başta “Amerika’nın lüks sigarası” adıyla sadece otellerde satılırken 1930’larda kadın kullanıcılarının az olduğunu fark edip “kadınlara özel sigara” piyasaya sürdüler. Zamanla reklam ve pazarlama stratejilerini geliştiren şirketin 71.000 çalışanı vardır.


Coca-Cola

Eczacı Dr. John Pemberton, 1886 yılında bir içecek hazırlar ve Jacop Eczanesine götürüp bardağı beş sentten satışa sunulur. Muhasebeci Frank Robinson içeceğe Coca-Cola adını verir ve el yazısıyla yazar. İsmi bu zamana kadar değişmedi ve ilk günkü gibi kaldı. 1893’te bir markaya dönüştü. Her yerde tanıtımı yapılmaya başlandı. Şirket uzun yıllar taklitleriyle uğraştı ve hep “orijinalliklerini” vurguladılar. 1900’lerden bu yana şişelenip satılmaya devam ediyor. 86.200 çalışanı olan şirket dünyanın birçok ülkesinde hizmet veriyor ve en çok tüketilen alkolsüz içecek konumunda yer alıyor.

Coca-Cola

McDonald’s

Dünyanın en büyük hazır tüketim zincirleri olan McDonald’s, günde 69 milyon kişiye hizmet veriyor. İlk restoranı 1940 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde açıldı. Günümüzde 119’dan fazla ülkede McDonald’s bulunmaktadır. Çalışan sayısı ise 1,8 milyonu geçmektedir. Amerika nüfusunun %98’i yılda en az bir kere McDonald’s restoranlarını ziyaret ediyor. McDonald’s’ın en büyük şubesi 1800 metrekare ile Orlando’dadır. 1979 yılında çocuk menüsü ve buna ek olarak oyuncak vermeye başladılar ve bu girişim çok beğenildi. İstatistiklere göre McDonald’s yılda 1,5 milyar oyuncak dağıtmakta. Şirketin geliri yıllık yaklaşık 21,08 milyar dolar.

McDonald’s

Microsoft

Bill Gates ve Paul Allen tarafından 1975 yılında kurulan teknoloji şirketidir. Kuruluş amaçları “her ev ve masada bir bilgisayar”dı. İlk uluslararası bürosunu 1978’de Japonya’da açtı. Art arda gelen yükselişler Bill Gates’i 1987’de tarihin en genç dolar milyarderi yaptı. Şirket her yıl 3.000’den fazla yeni yazılım gerçekleştirmektedir ve 48.000’dan fazla patente sahiptir. Geliri 168 milyar dolar olan şirketin uzun süre daha teknoloji alanında söz sahibi olacağa benziyor.


Netflix

Şirket 1997 yılında kuruldu. İlk başlarda DVD satışı ve kiralama işi yapıyorlardı. Bu işe ek olarak internet üzerinden dizi-film izleme olanağı sunan bir site tasarladılar. 2007 yılında DVD işini tamamen bıraktılar ve video işine yöneldiler. 2016’da dünyaya açıldılar. Günümüzde 190 ülkede dizi-film izleyicileri ile buluşuyorlar. Netflix aboneleri günde ortalama en az 2 saat dizi-film izliyorlar. Temmuz 2020’de piyasa değeri bakımından birçok öncü ismi geride bırakarak en büyük medya şirketi oldu.

Netflix

UPS Kargo Şirketi

Her şey 1907’de 19 yaşında idealleri olan Seattle şehrinden Jim Casey’in bir arkadaşından 100 dolar borç almasıyla başlar. Aldığı borçla Amerikan Kurye Şirketi’ni kurdu. Teslimatları yaya olarak veya bisikletle yaptı. 1919’da Seattle sınırlarından dışarı çıkmış ve şirketin adını “Birleşik Paket Hizmeti” (UPS) yapmıştır. Zamanla hizmet sınırlarını genişleten kargo firması günümüzde 220 ülkede paket taşımaktadır. 543.000 çalışanı olan UPS kuryelik dışında nakliye ve lojistik hizmet de vermektedir.

UPS Kargo Şirketi

Deloitte Şirketi

Denetim, finansal danışmanlık, vergi ve yönetim gibi konularda uluslararası çalışan bir muhasebe firmasıdır. 140’a yakın ülkede, 700 ofiste, 150.000 personeli ile hizmet vermektedir. Kökleri 1883 yılına dayanan şirket o zamandan beri varlığını korumakta ve giderek büyümektedir.

Deloitte Şirketi

Instagram

Fotoğraf ve video paylaşma uygulaması olan Instagram, 6 Ekim 2010 yılında kuruldu ve o zamandan beri sosyal medyanın nabzını tutmaya devam ediyor. İlk başlarda bir Iphone uygulaması iken daha sonra Android kullanıcılarına da sunuldu. 2012 yılında Facebook, Instagram’ı 1 milyar dolara satın aldı. Şirketin merkezi Kaliforniya’da yer alan Menlo Park’ta yer alıyor. Uygulamanın aylık 2 milyar kullanıcısı bulunmaktadır.

Instagram

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

402 görüntüleme

留言


bottom of page