top of page

Amerika’nın En Güzel 10 Şehri ve Doğası

Amerika’nın İsimleri Kıyıda Köşede Saklanmış En Güzel 10 Şehri

Dünya’nın gezilmesi gereken birçok yeri ve görülmesi gereken birçok şehri vardır. Bu yerler kimi zaman ıssız bucaksız bir orman, heybetli bir dağ, cam kadar berrak bir göl veya yemyeşil ovalar olabilir. Bu gibi yerler genellikle Amerika ve birçok ülkede koruma altına alınmıştır ve düzenli olarak güvenlik kontrolleri yapılmaktadır. Doğaseverlerin uğrak noktaları olmuşlardır. Hatta birçok gezgin diğer ziyaretçiler için yol haritaları oluşturmuş ve bu doğal güzelliklerin daha kolay gezilip, keşfedilmesini sağlamışlardır.

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde konsept haline gelmiş Milli Parklar, birçok gezgin tarafından yol haritalarına eklenmiş ve bu Milli Parkalarda da görülmesi gereken yerler işaretlenmiştir. Bu konseptin Amerika’da gelişmesi ile birçok doğal güzellik korunabilmiş ve tahrip olmadan günümüze gelebilmiştir. Günümüzde Amerika’da yüzlerce Milli Park bulunmaktadır ve hepsi birbirinden büyüleyicidir. Bu Milli Parkların en bilineni ve ilki ise devasa bir volkan olan Yellowstone Milli Parkıdır. Yellowstone Milli Parkı hakkında merak ettiklerinizi buraya tıklayıp yazımıza giderek öğrenebilirsiniz.

Amerika’da gezilip görülecek birçok doğa harikasının yanında mimari açıdan ve şehir planlamacılığı açısından da görülmesi gereken beşeri güzellikler bulunmaktadır. Ülkenin birçok yerinde bulunan bu etkileyici şehirler birçok açıdan özeldir. Bazı şehirler tarihi dokusuyla insanı zamanda seyahate çıkarırken, bazı şehirler ise farklı kültürlere yolculuğa çıkartır. Amerika’nın en büyük özelliklerinden olan kültür çeşitliliği birçok şehirde hissedilmektedir. Bu çeşitlilik de o şehirleri özel kılmaktadır.

Bazı şehirler ise doğanın kalbinde yer alarak insanı huzura kavuştururken, bazıları da okyanus kenarında kurularak derin bir sessizliği barındırmaktadır. Bu özelliklerdeki birçok şehir Amerika’nın deyim yerindeyse dört bir yanına dağılmıştır. Her yıl binlerce ve hatta yüzbinlerce turist bu güzel Amerikan şehirlerini ziyaret etmektedir. Bu şehirlerin ruhu New York, Los Angeles ve Chicago gibi metropollerden farklıdır. Bu yazımızda da Amerika’nın en güzel şehirlerinde bahsedeceğiz. Şimdi gelin hep beraber bu şehirleri yakından tanıyalım.

Newport Şehri

Newport Şehri

Amerika’da tıpkı Bodrum’daki gibi beyaz evlerden oluşan bir şehir bulunmaktadır. Amerika’nın doğu yakasında bulunan Rhode Island eyaletinde bulunan bir liman şehri olan Newport, tarihi dokusunu koruyarak günümüze kadar ulaşmıştır. Tarihi dokunun korunmasının yanı sıra modern dünyanın gelişimine de ayak uydurabilmiş bir şehirdir. En bilinen özelliği “Summer White House” mimari tarzındaki evleridir. Şehir özellikle yaz aylarında gündüz pazarları, restoranlar ve muazzam manzaraları ile çokça turist çekmektedir.

Şehir merkezinde akşamları kurulan birçok müzik festivali ve farklı tarzlara sahip barlar, şehrin yerlilerini ve turistleri geç saate kadar eğlenebilecekleri eğlencelere davet etmektedirler. Bu hareketliliğin yanı sıra son derece iyi korunmuş koloniler zamanından kalma köşkler ile küçük Amerikan şehirleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Aynı zamanda 50’li yıllarda varlıklı insanların yazlık olarak tercih ettiği lüks konaklar günümüzde hala çekiciliğini korumaktadır. Ayrıca Newport şehri deniz eğitim merkezlerinin önemli bir kısmını barındırmaktadır.

Camden

Camden

Amerika’da bulunan bir başka liman kenti de yine doğu yakasında ancak daha kuzeyde bulunan Maine eyaletinin Camden şehridir. Eyletin orta kısımlarında bulunan bu şehir, oldukça etkileyici bir koya sahiptir. Bölge genellikle yaz turizmi amacıyla tercih edilmektedir. Bölgenin sakinleri genellikle New York, Boston ve Philadelphia gibi büyük şehirlerden gelen varlıklı kişilerin yazlıkçılardır. Şehri seyredebilmenin en iyi yolu Battie Dağı’nın alçak zirvelerinden şehre bakmaktır. Şehrin tam karşısında bulunan Penobscot Koyu’nda lüks yelkenliler seyrederken deniz kenarındaki bir restoranda lezzetli deniz ürünlerinden yemek oldukça keyifli bir aktivitedir.

Gatlinburg Şehri

Gatlinburg Şehri

Amerika’nın ortasında yemyeşil dağların arasında yer alan Tennessee eyaletinin Gatlinburg şehri kesinlikle görülmeye değerdir. Gatlinburg, şehir merkezinde bulunan ilgi çekici yapılar, hayranlık uyandırıcı dağ manzaraları ve ünlü kayak merkezi ile oldukça popüler bir eğlence merkezi haline gelmeye başlamıştır. Yanı başında bulunan Great Smoky Dağları Milli Parkları ile şehirden muazzam manzaralar gözükmektedir. Bu milli park sayesinde her yıl yüzbinlerce ziyaretçi Gatlinburg’u ziyaret etmektedir. Yapılan doğa yürüyüşleri gibi doğa sporları ile şehir daha da ilgi çekici hale gelmektedir. Great Smoky Dağları’nın sahip olduğu doğal güzellikler ise National Geographic dergisi tarafından da kesinlikle ziyaret edilmeli olarak nitelendirilmiştir.

Breckenridge

Breckenridge

Etrafı dağlarla çevrili olan Colorado eyaleti birçok özel yere sahiptir. Birçok milli park ve anıtlarla bu eyalette gezilecek pek çok yer vardır. Bu yerlerden bir tanesi de Rocky Dağları’nın arasında bulunan Breckenridge şehridir. Şehir etkileyici bir biçimde İsviçre’deki Alp Dağları’nın eteklerine kurulan şehirlerin mimarisine sahiptir. Şehrin etrafında bulunan tepeler, kayak turizmine oldukça elverişlidir ve her yıl birçok turist kayak turizmi amacıyla şehri ziyaret etmektedir. Bünyesinde barındırdığı yüzlerce bisiklet yoluyla şehri çok yakından tanımak mümkündür. Genellikle soğuk mevsimlerde kalabalık olmasına karşın yılın diğer zamanları da kalabalık olmaktadır. Breckenridge şehrinde her zaman herkes için yapacak şeyler bulunmaktadır.

Fort Benton

Fort Benton

Amerika’nın en kuzeyinde yer alan Montana eyaleti birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en bilineni de eyaletin Kanada sınırında yer alan Glacier Milli Parkıdır. Sadece bununla da kalmayıp birçok göl, şelale ve dağa sahiptir. Ancak çok da bilinmeyen bir şehir olan Fort Benton da kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Fort Benton aslında Chouteau ilçesinin merkezi konumundadır.

Şehir günümüzden elli yıl önce Ulusal Tarihi Öneme Sahip Bölge olarak tasarlanmıştır. Amerikan İç Savaşı’ndan önce kurulan şehir, Batı Amerika’da bulunan en eski yerleşim yerlerinden biridir. Kurulduğu yıllarda kürk ticaretinin merkezi iken sonrasında bölgede altının keşfi ve keşfedilen altının doğu eyaletlerine satılması ile şehir oldukça zenginleşmiştir. Bölge yakınlarında bulunan tren seferlerinin azalması ile popülerliği azalsa da şehir, anlaşmazlıkların güç ile dizginlendiği bir yer olarak ünlenmiştir.

Key West Şehri

Key West Şehri

Dünya’da pek çok güzel ve görülmesi gereken sahil kenti bulunmaktadır. Ancak bunlardan çok azı bir kıtanın en son noktasında yer almaktadır. Bu şehirlerden biri de Kuzey Amerika kıtasının en güney noktası, Florida eyaletinin Key West şehri bu özelliğe sahip muazzam bir şehirdir. Şehirdeki kültür farklılığı da şehri güzelleştiren bir başka etkendir. Küba’ya olan yakınlığı neticesinde Küba kültüründen çokça etkilenmiştir. Sokaklardaki mimari ve günlük yaşam ziyaretçilere Amerika’da değil de sanki Küba’daymış gibi hissettirmektedir.

Key West şehrindeki yaşam geri kalan Amerika’daki yaşamdan çok farklıdır. Şehri ziyaret edenler yapılacak şeyler saymakla bitmeyecektir. Özellikle denizde yapılacak birçok aktivite bulunmaktadır. Yunusları izlemek, dalış yapmak, dalış yapmak ya da tekne turları yapmak en çok tercih edilen aktivitelerdendir. Şehre ulaşım ise oldukça zorlu olsa da bir o kadar da eğlenceli olabilmektedir. Florida eyaletinin Miami şehrinden yaklaşık 200-250 kilometrelik bir sahil şeridi yolu ile birkaç saatlik yolculuk ile ulaşmak mümkündür. Yol boyunca geçilen birçok sahil, küçük kasabalar ve doğal güzellikler ile bu yolculuk eğlenceli olacaktır.

Şehirde ayrıca ünlü Amerikalı yazar Ernest Hemingway’e ait bir ev de bulunmaktadır. Ünlü yazar birçok kitabını bunu şehirde kaleme almıştır. Son olarak şehirde “Southernmost Point” olarak adlandırılan Amerika’nın en güneyindeki nokta bulunmaktadır. Bu nokta Küba’ya yalnızca 140 kilometre uzaklıktadır. Burada bulunan bir anıt ise fotoğraf çekilmek için oldukça güzel bir noktadır.

Nantucket

Nantucket

Amerika’da bulunan en güzel ada şehirlerinden biri de Massachusetts eyaletine bağlı olan Nantucket adasıdır. Turistik bir şehir olan Nantucket Adası’nın yaz aylarında nüfusu neredeyse 4-5 kat artmaktadır. Ulusal Park Servisi, adayı 1966 yılında Ulusal Tarihi Simge olarak belirlemiştir. Ada, 18 ve 19. yüzyılın başlarında New England liman kasabasının hayatta kalan en iyi mimari ve çevresel örneği olarak gösterilmektedir. Amerika’ya ilk yerleşen kolonistlerin adada kurdukları yaşamın örnekleri günümüzde hala sağlam bir şekilde yerli yerinde durmaktadır.

Adada bulunan sahiller, deniz fenerleri, bisiklet yolları ve müzeler adada birçok aktivite fırsatı sunmaktadır. Yılın belirli zamanlarında düzenlenen festivallere katılarak birçok unutulmaz anı biriktirilebilirsiniz. Ada’da su sporları da oldukça gelişmiştir. Tekne turları, balıkçılık ve diğer su sporları ziyaretçilerin çokça tercih ettiği aktivitelerdendir. Son olarak adada bulunan turlara katılarak adayı daha yakından tanımak mümkündür.

Branson Şehri

Branson Şehri

Amerika’nın orta batısında bulunan Missouri eyaleti de gezilecek ve görülecek pek çok yere sahiptir. Bunlardan biri de eyaletin Güney Batısında, Arkansas sınırına yakın bir konumda bulunan Branson şehridir. Şehir bir gölün ve nehrin etrafına kurulmuştur. Ayrıca etrafında bulunan ormanlar ile paha biçilemez bir manzaraya sahiptir. Hem kış aylarında hem de yaz aylarında şehirde yapılacak birçok aktivite bulunmaktadır ve yılın her zamanı görülesi bir şehirdir. Amerika’daki en büyük tema parklarından olan Silver Dollar City Parkı, Branson’dadır.

Birçok oyuncak ve özellikle de “rollercoaster” ile eğlenceli zaman geçirilebilecek yerlerden biridir. Şehirde bulunan akvaryumda pek çok deniz canlısını yakından görmek mümkündür. Bunların yanında Branson şehri doğaseverler için de pek çok aktiviteye elverişlidir. At çiftliklerinde ata binmek veya uzun doğa yürüyüşlerine çıkmak oldukça keyiflidir. Şehrin yanı başında bulunan Table Rock gölünde gün batımını izlemek, mağarlarda keşfe çıkmak, nehirde kano sürmek ve eski tarzdaki tekne turlarına çıkmak şehirde yapılabilecek pek çok aktiviteden sadece birkaçıdır. Ayrıca Branson’da bulunan Titanik Müzesi de kesinlikle görülmesi gereken yerler arasındadır.

Myrtle Beach

Myrtle Beach

Amerika’nın Güney Doğu sahilinde yer alan bir başka gezilesi şehir de South Carolina eyaletinde bulunan Myrtle Beach şehridir. Yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan bu şehir Amerika’nın en güzel sahil şeritlerinden birine sahiptir. Sahil şeridi boyunca birçok yürüyüş yoluna, eğlence merkezine ve alışveriş merkezlerine sahiptir. Yaz aylarında Myrtle Beach sokakları adeta karnaval havasındadır. Şehirdeki eğlence parkları ziyaretçiler için eğlenceli ve adrenalin dolu zaman geçirme fırsatı sunmaktadır. Lezzetli deniz ürünlerinin bulunduğu restoranlar mutlaka denenmelidir. Şehrin simgelerinden biri olan Sky Wheel ise muazzam bir manzaraya sahiptir ve mutlaka gidilmesi gerekir.

Anchorage Şehri

Anchorage Şehri

Amerika’da daha önce de söylediğimiz gibi pek çok doğa harikası yer bulunmaktadır. Bunlar kimi zaman bir dağın zirvesi olabilirken kimi zaman da sıcacık kumlara sahip bir sahil olabilmektedir. Sırada ise Amerika’nın en Kuzeyindeki eyalet olan Alaska eyaletinin Anchorage şehri bulunmaktadır. Eyaletinin %40’ının bu şehirde yaşamaktadır. Dağların arasında bir limanda yer alan şehir kış turizmi ve doğa turizmi için oldukça elverişlidir.

Doğa yürüyüşleri, arazi araçları ile gezi, bisiklet turları, balıkçılık, kızak köpekleri ile tur, helikopter turları, buzullar arasında gemi turu, at biniciliği, kano turu, rafting ve tren turları ile Anchorage şehri yapılacak pek çok şeye sahiptir. Çevresini saran muazzam doğa ile iç içe geziler insan ruhunu rahatlatıcı etkiye sahiptir. Şehirdeki restoranlarda ise leziz deniz ürünleri mutlaka denenmelidir. Kalacak yerler ise genellikle doğa ile baş başa yerler olduğu için doğaseverlerin asla terk etmek istemeyeceği bir şehirdir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

48 görüntüleme

Comentários


bottom of page