top of page

Amerika’nın En İyi 10 Hayvanat Bahçesi

1. Bronx Zoo

1899 yılı Kasım ayında, zooloji çalışmaları ve yaban hayatını korumak için New York’un Bronx kasabasında, Bronx Park içinde kurulmuştur. 6000’in üzerinde hayvan, 500’ün üzerinde hayvan türü bulunmaktadır.

Hayvanat bahçesinin içerisinde bulunan havuzda, deniz aslanları şovlarını sergiler ve siz de onları besleyebilirsiniz. Eğer penguenleri de yakından görüp beslemek isterseniz onların şovunu da beklemelisiniz.

1941 yılında hayvanat bahçesinde Afrika rüzgarları esmeye başlamıştır. “African Plains” bölümünde aslan, zebra, kaplan ve yaban köpekleri yer almaktadır. Bu bölüm tamamen kafessizdir, onun yerine ziyaretçiler ve hayvanlar arasında büyük hendekler vardır. Yine aynı yıl parka ek olarak “Çocuk Hayvanat Bahçesi” yapılmıştır. Burada keçi, koyun, eşek, domuz gibi çiftlik hayvanlarını sevebilirsiniz. Ayrıca bu bölümde karınca yiyen, tembel hayvan ve çayır köpekleri gibi egzotik hayvanlar da bulunmaktadır.

Kelebek severlerde unutulmamış. Renk renk kelebekleri görebileceğiniz ve fotoğraf çektirebileceğiniz bir alan tasarlanmıştır.

1. Bronx Zoo

2. Denver Hayvanat Bahçesi

1896 yılında yetim bir Amerikan kara ayısının bağışlanmasıyla kurulmuştur. Amerika’da kafesler yerine doğal park olarak kurulan ilk hayvanat bahçesidir. 2012 yılında “Ülkenin En Yeşil Hayvanat Bahçesi” seçilmiştir. Sabah saat 09.00’da ziyaretçilere açılmaktadır. Saat 10.00’da çeşitli hayvan gösterileri ve beslenme saati vardır. Birbirinden ilginç hayvanları yakından görmek ve sevmek isterseniz bu hayvanat bahçesini gezi listenize eklemelisiniz.

2. Denver Hayvanat Bahçesi

3. Cincinnati Hayvanat ve Botanik Bahçesi

1873 yılında 64.5 dönümlük bir alana kurulan Cincinnati hayvanat bahçesi, 500’den fazla hayvan ve 3.000’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda hayvanat bahçesinde bulunan yetiştirme alanlarında yeni yavruların dünyaya gelmesi sağlanıyor. Kaliforniya deniz aslanı, başarıyla yetiştirilen ilk hayvan olmuştur. 2019 yılında en iyi hayvanat bahçesi seçilmiştir.

Fil, ördek, kartal, timsah, kanguru, kartal, zebra, kurbağa, yılan, goril ve daha nice hayvan türü Cincinnati’de koruma altındadır.

3. Cincinnati Hayvanat ve Botanik Bahçe

4. Miami Zoo

Florida’daki en büyük ve en eski hayvanat bahçesidir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tek tropikal hayvanat bahçesi olan Miami Zoo, 324 dönümlük alanda 3.000’den fazla hayvana ev sahipliği yapmaktadır. 100’den fazla hayvan sergi alanı vardır. Çocukların hayvanlarla etkileşim kurması için minik hayvanat bahçesi alanı da bulunmaktadır. Bütün hayvanlar geldikleri iklimlere ve türlerine göre yerleştirilmişlerdir. Miami Zoo, birçok küresel vahşi yaşam ve çevre koruma girişiminde aktif olarak rol oynamaktadır.

4. Miami Zoo

5. San Diego Zoo

San Diego’daki “Balboa Parkında” bulunan, 4.000 hayvanı ve 800’den fazla türüyle dünyadaki en büyük ve gelişmiş hayvanat bahçelerinden biridir. 465 hektarlık park alanının %75’ini gezeceğiniz bir otobüs turu ve hayvanat bahçesini havadan görme imkânı sunan teleferikler bulunmaktadır. Bu hayvanat bahçesi sıradan hayvanat bahçeleri gibi değildir. Doğal ormanlık alanın içerisine kurulmuştur ve hayvanlar kafeslere hapsedilmemiştir. Tabii ki belli sınırları var ama etrafları dikenli tellerle donatılmamıştır. Parkta nesli tükenmekte olan hayvanlar için kurtarma çalışmaları yapılan alanlar bulunmaktadır. Hayvanların manikür, pedikür ve sağlık bakımlarının düzenli olarak yapıldığı merkezleri vardır. Alana giriş 45 dolardır. Burası, kendinizi ormanda yürüyüşe çıkmış gibi hissettirecek bir hayvanat bahçesidir.

5. San Diego Zoo

6. Dallas Hayvanat Bahçesi

Teksas şehir merkezinin 5 km güneyinde, Marsalis Park’ta bulunan 106 dönümlük bir hayvanat bahçesidir. 1888’de kurulan Dallas Zoo, Teksas’taki en eski ve en büyük hayvanat bahçesidir. 406 türü temsil eden 2.000’den fazla hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Hayvanat bahçesi 2015 yılında, 1 milyonun üzerinde ziyaretçi ile tüm zamanların yıllık katılım rekorunu kırmıştır.

Nesli tehlikede olan kaplanlar için özel koruma alanları oluşturulmuştur. Kaplanların kendilerini evlerinde hissetmeleri için yaşam alanı, sürdürülebilir doğal bir orman haline getirilmiştir.

Dallas Hayvanat bahçesinde bulunan “çocuk hayvanat bahçesinde” sürüngenlerin sergi ve gözlem alanları dışında midillilerle zaman geçirmek için özel alanlar inşa edilmiştir.

6. Dallas Hayvanat Bahçesi

7. Columbus Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu

Dünyanın en büyük hayvanat bahçeleri içerisinde üçüncü sırada yer almaktadır. 580 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Yılda 2,3 milyondan fazla ziyaretçiyi kendine çekmektedir. 1927’de açılan hayvanat bahçesi, 800 türü oluşturan yaklaşık 7000 hayvan nüfusunu ağırlamaktadır. Biletler, 3- 9 yaş arası çocuklar ve 60 yaş üstü ziyaretçiler için indirimli, 2 yaş altı için ücretsizdir. Alana dışarıdan yemek getirmek yasaktır. Zoombezi Bay yemek standında istediğiniz yemeği bulabilirsiniz.

7. Columbus Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum

8. Houston Hayvanat Bahçesi

Houston Zoo’da yaklaşık 55 hektarlık bir arazide 4.500’den fazla hayvan barınmaktadır. Yılda yaklaşık iki milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Ülkenin en çok ziyaret edilen hayvanat bahçelerinden biridir. Ziyaretçiler her gün saat 11:00 ve 14:00’te, “zürafa besleme platformuna” girebilir ve zürafa ailesine lezzetli atıştırmalıklar hazırlayıp yedirebilmektedir. Houston Zoo, tropik bir alan üstüne inşa edilmiş, ziyaret edenlere keyifli saatler yaşatan oldukça ilgi çekici bir hayvanat bahçesidir. Houston’a çocuklarınızla bir gezi düzenlemeyi planlıyorsanız burayı gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Amerika’da hayvan sahiplenme ve barınaklar hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

8. Houston Hayvanat Bahçesi

9. Pittsburgh Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu

77 dönümlük arazisiyle Pittsburgh Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu ülkedeki altı büyük hayvanat bahçesi ve akvaryum kombinasyonundan biridir. Doğal yaşam alanlarına sahip binlerce hayvana ve çarpıcı bir iç mekân akvaryumuna sahiptir. Pittsburgh Hayvanat Bahçesi, onlarca tehdit altında olan hayvan gruplarını hem sergilemekte hem de korumaktadır. Filler, zürafalar, devekuşu ve zebralar Afrika safarisi bölümünde rahatça dolaşmaktadır. Pennsylvania’nın tek halka açık akvaryumu olan Pittsburgh Hayvanat Bahçesi’ndeki PPG akvaryumu birçok deniz canlısına ev sahipliği yapmaktadır.

Hayvanat bahçesinin tamamı çocuklar için eğlenceli, ama özellikle onlar için tasarlanan “Kids Kingdom ve Discovery Pavilion” çok seviliyor. Çocuk Krallığı, hayvanların çocukların onlara dokunabilmesi için yeterince yakınlaştığı bir kanguru bahçesi, geyik bahçesi ve keçi bahçesinde bir gezintiyi içermektedir.

9. Pittsburgh Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu

10. Saint Louis Hayvanat Bahçesi

St. Louis Hayvanat Bahçesi, ülkedeki en iyi hayvanat bahçesinden biri olduğu için ulusal bir üne sahiptir. Her yıl milyonlarca ziyaretçi çeşitli hayvanları görmek için burayı tercih ediyor. Deniz aslanlarından kutup ayılarına, zürafalardan fillere kadar dünyanın dört bir yanından binlerce hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Her gün sabah 9’dan akşam 5’e kadar açıktır ve yaz aylarında parkın açık kalma süresi uzamaktadır. Giriş ücretsizdir ama bazı etkinlikler paralıdır. Amerika’nın en çok ziyaret edilen zooloji alanıdır.

10. Saint Louis Hayvanat Bahçesi

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

6 görüntüleme

Comentarios


bottom of page