top of page

Amerika’nın Görkemli Sinema Salonları

Kalabalıktan gelen patlamış mısır kokusu, filmin ortasında gelen kahkahalar veya şaşkınlık ifadeleri ile sinema salonları eşsiz büyüleme yeteneğine sahiptir ve birkaç saatliğine gerçek dünyadan bir kaçış sunmaktadır.

Eğer yolunuz aşağıda adı geçen sinema salonlarından birine düşerse bu büyülü ve birbirinden özel özelliklere sahip sinema salonlarına gitme fırsatını kaçırmayın.

Haydi gelin bu eşsiz sinema salonlarına birlikte bakalım.

Castro Theater, San Francisco

Castro Tiyatrosu 1922’de San Francisco’da inşa edilmiş olup en eski ve en simgesel yapılardan biridir. San Francisco yerlileri ve ziyaretçileri için etkinlikler, festivaller sunmaktadır.

Castro Theater, San Francisco

Ayrıca her gün beyaz perdede klasik filmleri yeniden izleme şansı sunan Castro Tiyatrosu, sinema tarihinin eskimiş film hazinelerini bir araya getirme konusunda uzmandır. Binanın dış cephesi Meksika stili katedrale benzetilirken, iç dekorasyonu için Asya ve İspanyol motifleri kullanılmıştır.

Sci-Fi Dine-In Theater Restaurant, Walt Disney World

Walt Disney World Hollywood Stüdyoları’ndaki Sci-Fi Dine-In Theater Restaurant kesinlikle başka bir dünyadır. Bu büyülü dünyadaki sinema deneyimi, neredeyse 60 yıl önce kullanılan klasik spor arabalara ek olarak eklenen masa ve popüler bilim kurgu filmlerini büyük ekranlı bir televizyonda izleme fırsatı sunmaktadır. Ayrıca bu büyülü sinema eşliğinde eşsiz yemek deneyimi de bulunmaktadır. Walt Disney World’deki eşsiz film ve yemek deneyimi başka hiçbir restorana benzememektedir.

Sci-Fi Dine-In Theater Restaurant, Walt Disney World

El Capitan Theater, Los Angeles

El Capitan Theater, 1926’da bir oyun evi olarak açılmıştır. 1920’ler ve 1930 yıllarının çoğu döneminde ise 120’den fazla oyuna ev sahipliği yaparak bölgenin önde gelen etkileyici sahnelerinden biri olmuştur.

El Capitan Theater, Los Angeles

1100 kişilik sinema salonunda ise klasikler ve bazı filmlerin galasına ev sahipliği yapmasıyla birlikte yalnızca Disney filmleri gösterilmektedir. Ayrıca sinema öncesinde her yaş grubuna hitap eden canlı sahne şovları gerçekleştirilmektedir.

Alamo Drafthouse Cinema, Teksas

1997 senesinde kurulan Alamo Drafthouse Cinema’sı izleyicilere tam anlamıyla bir film şöleni sunmaktadır. Film esnasında altı yaşından küçük çocukların olmaması, telefon çalması veya konuşmak gibi durumlara fazlasıyla katı kuralları benimsemiş olan bu sinema salonu, sessiz ve tam bir filme konsantre olmuş şekilde sinemanın keyfini çıkarmanızı amaçlamaktadır. Ayrıca film izlerken bir şeyler yeme ve içme olanağı da sunmaktadır.

Film başlamadan önce can sıkıcı olan reklam gösterimleri de bu sinema salonunda bulunmamaktadır. ABD’de birçok eyalette ve şehrinde bulunan bu sinema salonunun ilk yeri Teksas, Austin’dir.

Amerika'nın Görkemli Sinema Salonları Alamo Drafthouse Cinema, Teksas

Cinespia, Los Angeles

Cinespia, 2002 senesinde John Wyatt tarafından kurulmuştur. Genelde tarihi mekanlarda klasik ve simgesel filmlerin gösterildiği bir organizasyondur. Cinespia’yı ilgi çekici kılan özellik ise alışılagelmişin dışında bir konsepte sahip olmasıdır. Yılın belli dönemlerinde Hollywood Forever Cemetery adı verilen ve zamanın klasik filmlerinde rol almış olan pek çok ünlü oyuncunun mezarlığında film gösterimleri gerçekleştirilmesidir. Burası Los Angeles’taki Santa Monica Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Günümüzde hâlâ film gösterimleri devam etmekte olup bilet fiyatları ise 12-20 dolar arasında değişmektedir.

Cinespia, Los Angeles

Tampa Theater, Florida

1926’da Amerika’da inşa edilen bu simgesel yapıda, günümüzdeki filmlerden klasik filmlere, konserlere, film festivallerine ve uzun süreli şovlara kadar her yıl 600’den fazla etkinlik düzenlemektedir.

Tampa Theater, Florida

TCL Chinese Theatre, California

TCL Chinese Theatre, Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles şehrinde Hollywood Bulvarı üzerinde bulunan sinema salonudur.

TCL Chinese Theatre, California

Dünyanın en ünlü sinema salonlarından biri olan TCL Chinese Theatre bir Hollywood simgesidir. “Star Wars: Güç Uyanıyor” gibi günümüzün en popüler filmlerinden bazıları burada gösterime girmiştir. Bu arada dünyanın dört bir yanından gelen turistler Hollywood Walk of Fame’de film yıldızlarının dışarıdaki betonda bıraktıkları ayak ve el izlerini görmek için burada bulunuyorlar.

TCL Chinese Theatre

Village East Cinema, New York

Village East Cinema, birçok filmin galasına ev sahipliği yapması ile tanınmaktadır. Fakat tiyatronun en önemli görsel yönü, New York City’deki en dikkat çekici alçı işçiliği eserlerinden birine sahip olduğu kabul edilen salonun süslü ve renkli tavanıdır.

Village East Sinema, New York

Tiyatronun iç tasarımı çeşitli motiflerle çok renkli süslemeler içermektedir. Tiyatro aynı zamanda dans, konserler ve filmler gösterimi için kullanılmıştır ancak 1988 yılında kapanmıştır.  İç mekân, 1991’de orijinal alanların çoğunu koruyacak şekilde, yeni kullanımlarla yedi sinemadan oluşan bir komplekse dönüştürülmüştür.

Tiyatro hem eyalet hem de Ulusal Tarih Kayıtlarında listelenmiştir. Lobi ve kubbeli salonu da dahil olmak üzere cephesi ve de iç mekânı New York şehrinin simge yapıları olarak belirlenmiştir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

6 görüntüleme

Comentários


bottom of page