top of page

Amerika’nın Süpermarket Zincirleri

Amerika’da süpermarket kültürünün ayrı bir yeri vardır. Uygun fiyat ve ürün çeşidinin fazla olması alışveriş tutkunlarını bu marketlere çekmektedir. Sizler için bu süpermarketleri derledim.

Sam’s Club Süpermarket 

1983 yılında kurulan Sam’s Club, büyük bir market zinciridir. Amerika’nın 44 eyaletinde faaliyet göstermektedir. Mağazalar Alton Hardy Howard ve oğluna aittir. Çoğunlukla toptan olmakla birlikte perakende satış da yapmaktadır. “Sam’s Club kartı” başvurusu yapıp kartınız geldikten sonra alışverişinizi kolaylıkla yaparsınız. Üye olmayıp, kart almazsanız indirimli ürünlerden yararlanamazsınız. Giriş için üye kartı göstermek zorundasınız. Ürün yelpazesi geniş olan bu marketlerde; mücevher, tasarım ürünleri, güneş gözlüğü, koleksiyon parçalar, elektronik aletler, kıyafet, çiçek, yiyecek ve et gibi ürünler satılmaktadır. Çoğu marketin içinde eczane, fırın, optik, kafe ve çiçekçi bölümleri vardır.

Sam’s Club Süpermarket 

Meijer Süpermarket 

1934 yılında Hollandalı bir göçmen tarafından Michigan’da kurulmuştur. İlk çalışanı 14 yaşında olan oğlu idi ve daha sonra kendisi şirketin başına geçmiştir. Bakkal piyasasından sonra self servis alışveriş sunan ilk mağazalar arasında yer aldı. Temel ürünleri uygun fiyata sattı. 1970-1980 yıllarında birkaç farklı konseptle mağaza açtı. Her mağaza farklı marka giyim ürünü satıyordu. Bu konsept mağazalar pek tutmadı ve kısa bir süre sonra kapanmak durumunda kaldı.

Genel olarak iki kısımdan oluşan bu zincir marketlerin bir tarafı süpermarket diğer tarafı genel ürünler şeklindedir. Bazı balkonlu Meijer dükkanlarında McDonald’s, Starbucks veya Subway bulmanız mümkün. Hatta pek çok dükkanın yanında Meijer markalı benzin istasyonu bulabilirsiniz. Meijer mağazalarının çoğu yılın her günü 24 saat açıktır ama sadece Noel arifesinde erken kapanmaktadır. Diğer marketlere oranla daha fazla organik gıda satması seçici müşterilerin ilgisini çekiyor.

Meijer Süpermarket 

Winn-Dixie

Kökleri 1925’e uzanan, yaklaşık 500 mağazası olan bir süpermarket zinciridir. Şirketin bugünkü adı 1955 yılında konmuştur. “Her zaman daha iyiye gitmek” ve “Her gün taze” sloganlarını kullanmışlardır.  Başlarda yiyecek satışı üzerine kurulan market zamanla raflarına yeni ürünler de eklemiştir.

2002 yılının sonunda 76 mağazasını kapattı. Sonraki yıllarda da kapanmalar ve şirket satışları gerçekleşti. Bir ara ekonomik krizle mücadele etse de çoğu market müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor.

Winn-Dixie

Kroger Süpermarket 

1883’te Alman göçmen Bernard Kroger’in bakkal açmak için biriktirdiği para ile temelleri atılan şirketin şu an 465.000 çalışanı bulunmaktadır. Küçük bir bakkal olarak başlayan serüven şu anda en çok alım-satım yapan süpermarketlerdendir. Kârı gittikçe artış gösteren bir şirkettir. Gelir bakımından Amerika’nın en büyük süpermarketidir. Gıda üretim tesisi, süpermarket, yakıt istasyonu, eczane, mağaza içi tıbbi klinikler gibi birçok sektörde öncüler. Dört tarafı otoparkla çevrili ilk mağaza Kroger’dir. Ekim 2021’de çevrimiçi teslimat hizmeti vereceklerini de duyurdular. Market kısmına ek olarak Starbucks, pizzacılar ve kuyumcu bulmak mümkündür.

Kroger Süpermarket 

Winco Foods

Başlarda düşük fiyatları olan, sade bir depo olarak kuruldu. 1985 yılında market çalışanları hisseye ortak olmuştur ve hala bu devam etmektedir. Hızla büyüyen bir zincir market haline gelen Winco şirketi yıllık en az 7,2 milyar dolar gelir elde etmektedir.

Ürünlerin fiyat etiketine diğer marketlerin fiyatını da karşılaştırmalı olarak yazan bir süpermarket olan Winco, çok büyük ve toptan alışveriş yapacağınız bir yerdir. Fiyat olarak uygun olmasının yanında içerisi temiz ve rafları çok düzenlidir. Amerika’nın sadece 9 eyaletinde bulunmaktadır. Winco marketlerde kredi kartı geçmemektedir ve 24 saat açıktır. Toplam 18.000 çalışanı bulunmaktadır. Birçok ürünü kendiniz tartıp, poşetleyip alabiliyorsunuz. Çeşit çeşit ürün olan bu marketlerde kurbağa bacağı bile bulmanız mümkün.

Winco Foods

Costco

Alışveriş için üyelik sistemi olan bir market zinciridir. Üyelik kartı olmadan giriş yapamazsınız. Yalnızca üyelere özel büyük kutulu ürünler bulunmaktadır. Paketli ürünlerin küçük olanını bulmak zordur. Her şey büyük ve kilolarca satılmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde düzenli olarak yeni depolar açmaktadır. Toplam varlığı 45,40 milyar ABD doları olan şirketin, net geliri 4,002 milyar ABD dolarıdır. Şu an başkanlık koltuğunda Hamilton E. James oturmaktadır.

İçerisinde buzdolabı, akıllı saat, cep telefonu, küpe, kolye, yüzük, pantolon gibi ürünlerin olduğu bölüm ve gıda bölümü ayrıdır. Diğer süpermarket ve online alışveriş sitelerine göre fiyatlar yarı yarıya daha uygundur. Market içerisinde bulunan stantlardan tadım yapabilirsiniz. Market fiyatları ve raf çeşitliliği hakkında daha daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Costco

Wegmans

1916’da Wegmans kardeşler tarafından New York’ta kurulan bir şirkettir. Amerika’da 106 lokasyonda hizmet vermektedirler. 50.002 çalışanları vardır. Şirket CEO’su Colleen J. Wegman’dir.

24 saat açık olması gece canınızın istediği her şeyi almanıza yardımcı oluyor. Ürünleri kaliteli ve aradığınız her çeşit ürünü kolaylıkla bulabilirsiniz. Toptan değil perakende satış yapılmaktadır. Her türlü deniz ürünü ve özellikle dünya genelinde meşhur olan peynir çeşitleri bu markette bulunabilir. Aynı zamanda birçok ülkenin meşhur yemeklerini bu marketten alabilirsiniz.

Wegmans

Trader Joe’s

Amerika çapında 530’dan fazla mağazası vardır. 1967’de Alman girişimci Theo Albrechte tarafından California’da kurulmuştur. Şu anki Başkan Dan Bane’dir. Çalışan sayısının 50.000’dan fazla olduğu düşünülüyor. Şirketin yıllık hasılatı 16,5 milyar dolardır. Mayıs 2009’da en iyi süpermarket zinciri sıralamasında ikinci oldu. 2020’de Amerika’da çalışmak için en iyi yerler arasında on dördüncü sıraya girdi.

İçerisinde uygun fiyatlı bir çiçekçi bulunan bu market perakende satış yapmaktadır. Ürünleri büyük ölçüde doğaldır. Marketin çocuklar için eğlenceli bir yanı var. Mağazanın bir köşesine domuzcuk saklanıyor ve çocuklar alışveriş boyunca onu görmeye çalışıyorlar, dükkândan çıkarken görevliye domuzcuğu buldum deyip yerini söyleyen çocuklara doğal lolipop hediye ediyorlar.

Trader Joe’s

Walmart

Başlarda küçük bir dükkânı olan Sam Walton, ilk büyük mağazası Walmart’ı 1962’de açtı. Asıl büyüme 1987 yılında gerçekleşti. 2006 yılında Almanya’ya açılan şirket gıda ürünlerinin orada ucuz olması sebebiyle tutunamadı ve Metro Market’e satıldı. Almanya’da uğradığı zarar 1 milyar dolardı. Almanya’nın ardından, Güney Kore pazarından da çekildi. 4263 şubesiyle Amerika dışında 15 ülkede varlığını sürdürmektedir. Şirketin öz kaynağı 65,285 milyar dolardır.

Walmart

Sonuç olarak kalabalık bir aile iseniz toptan satış yapan süpermarketleri tercih etmek yararınıza olacaktır. Eğer çekirdek aileyseniz perakende satış yapan marketler sizin için yeterli olacaktır. Market fiyatları genel olarak uygundur. Alışverişiniz sırasında ürünleri internet fiyatları ile karşılaştırırsanız aradaki farkı göreceksiniz.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

2 görüntüleme

Comments


bottom of page