top of page

Amerika’nın Unutulmayan Başkanları

Bu yazımda isimleri hafızamıza kazınmış, bir türlü unutamadığımız, adını her duyduğumuzda muhakkak bir olayı zihnimizde canlanan Amerika Birleşik Devletleri başkanlarını anacağım. Umarım okurken keyif alırsınız.

1. GEORGE WASHINGTON

İlkleri unutmak biraz zordur. George Washington’da bilindiği gibi ABD’nin kurucusu ve ilk başkanıdır. İki dönem koltukta oturmuş halkın sevgisini kazanmıştır. Ülkenin başkentinden başlayarak çoğu eyalet, kasaba ve ilçeye onun adı, soyadı verilmesi ona olan bağlılığın başlıca göstergesidir. Günümüzde hala ona karşı büyük saygı duyulmaktadır. Kendisi çiftçilikle uğraşmış sonradan askeriyeye girmiş, bağımsızlık mücadelesi vermiş ve devlet adamlığı yapıp 67 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

1. GEORGE WASHINGTON

2. THOMAS JEFFERSON

ABD’nin üçüncü devlet başkanıdır ve kurucuları arasında en gözde isimlerdendir. Sebebi de Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin asıl yazarı olmasıdır. Kaynaklarda en zeki başkan olarak geçmektedir. Kendisi cumhuriyetçilik akımını sonuna kadar savunmuş ve ABD’ de yaymıştır. Bu yönü gençliğinden beri onda var olan bir tutkudur. Kendisi hukukçudur ve din özgürlüğü, köleliğin kaldırılması, mirasın eşit pay edilmesi gibi konularda mücadele etmiştir. Emperyalizme karşı büyük bir savunma ordusu kurmuştur. Amerika’nın tarımına önem vermiş ve korumaya çalışmıştır. İki dönem başkanlık yapmış ve ardından Virginia Üniversitesini kurmuş emekliliğe çekilmiştir. 83 yaşında ölmüştür.

2. THOMAS JEFFERSON

3. ABRAHAM LINCOLN

Kendisi 16. başkandır. Lincoln’u görev sürecinde şanssızlıklar bırakmamıştır. En akılda kalan yanı ABD’de köleliği kaldırması ve suikast sonucu ölen ilk başkan olmasıdır. Lincoln, Thomas Jefferson ’un izinden gitmiş ve Cumhuriyetçi Partinin ilk başkanı olmuştur.

3. ABRAHAM LINCOLN

4. THEODORE ROOSEVELT

Amerika’nın 26.başkanıdır. 42 yaşında göreve gelmiş ve en genç başkan olmuştur. Bir dönem başkanlık yapıp ikinci dönem seçilince kendi isteği ile ayrılmıştır. O da Lincoln gibi suikast kurbanı olacakmış ama son anda kurtarmış kendini. Nobel Barış Ödüllü bir başkandır. Ödülü Rus-Japon savaşına arabuluculuk ettiği için almıştır. Ticari kuruluşlara göz açtırmamış ve defterlerini denetlemek için yasa tasarısını meclisten geçirmeyi başarmıştır. 61 yaşından gün alırken genç yaşta ölmüştür.

4. THEODORE ROOSEVELT

5. FRANKLIN D. ROOSEVELT

32. başkan olan Franklin en uzun dönem başkanlık yapmış isimdir. En fazla 2 dönem başkanlık yapan isimlerin aksine kendisi 4 dönem koltukta oturmuştur. Çocuk felci geçirmiş ve bacaklarını kullanamaz duruma gelmiştir. Halkının karşısında ayakta dimdik durup konuşma yapmış ama tekerlekli sandalyesi olmadan bir yere gidememiştir. Felçlilerin tedavi olması için bir merkez inşa ettirmiş ve kendisi de bir süre burada tedavi görmüştür. 1932 yılında başkan olduğunda ülke zor bir dönemden geçiyordu. İşsizlik artmış ve milyonlarca Amerikalı evsiz kalmıştı. Franklin hemen kolları sıvadı ve ekonomide yeni düzenlemeler yaptı. Kendisine de suikast girişiminde bulunulmuş ancak kurşunlar ona isabet etmemiştir. 12 Nisan 1945 tarihinde görevi başında aniden rahatsızlandı ve öldü.

5. FRANKLIN D. ROOSEVELT

6. HARRY S. TRUMAN

Franklin’in ani ölümü üzerine başkanlık koltuğuna 33. başkan olarak oturmuştur. İç ve dış siyasette değişiklik yapmamış Franklin’in politikaları devam edecek demiştir. Tarih derslerinden hatırladığımız ‘’Marshall Planı’’ onun başkanlığı döneminde uygulanmıştır. Ayrıca tarihe kara bir leke olarak yazılan Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarına onay veren başkan olarak da bilinmektedir. 1972 de vefat etmiştir.

6. HARRY S. TRUMAN

7. JOHN FITZGERALD KENNEDY

35. başkan Kennedy bana göre en yakışıklı ABD başkanıdır. O da genç yaşta göreve başlamıştır. Kolombiya Üniversitesi tarafından verilen ünlü ödül ‘’Pulitzer’’ ödülünü kazanan tek başkan olmuştur. Siyahilerin üniversitelere girmesinde önemli adımlar atmıştır. Kendisi 1963’te Dallas’ta karısıyla birlikte halkı selamlarken aracında suikast sonucu hayatını kaybetmiştir.

7. JOHN FITZGERALD KENNEDY

8. RICHARD NIXON

37. başkan olan Nixon görevden istifa eden ve yargılanan başkandır. SSCB’yi ziyaret eden ilk başkandır. Nükleer silah üretimine önem vermiş ve bununla ilgili bir anlaşma imzalamıştır. Kendisi ABD tarihinde pek de iyi anılmamaktadır. 81 yaşında geride çok da iyi imaj bırakmayarak hayat veda etmiştir.

8. RICHARD NIXON

9. RONALD REAGAN

Hollywood kökenli olan Reagan ABD’nin 40. başkanı oldu. ABD başkanlarına suikast düzenleme geleneği bu başkanda da bozulmamış ve başkan yaralanmıştır ama tez zamanda toparlamış. En güzel gelişme onun döneminde olmuş ve ilk kadın yargıcın ataması yapılmıştır. Orta menzilli nükleer silahların imhası konusunda anlaşma imzalamıştır. ABD’nin en uzun yaşayan başkanı Reagan 93 yaşında ölmüştür.

9. RONALD REAGAN

10. GEORGE H. W. BUSH

Bir dönem görev yapan 41. başkan Bush silahsızlanmaya yönelik çalışmalarıyla bilinmektedir. Onun dönemindeki işsizlik ve ekonomik kriz halkın ona olan güvenini derinden sarsmıştır. Körfez Savaşı’nı başlatmış zaferle sonuçlanmış ve 12 yıl Irak’a ambargo uygulanmıştır. 94 yaşında ölen başkanın benim için en şaşırtıcı yanı 43. başkan olan George W. Bush’un da babası olmasıdır.

10. GEORGE H. W. BUSH

11. WILLIAM CLINTON

42. başkan Clinton aslan burcu ve tam bir lider. Onun döneminde herkes ondan razı olmuş. İşsizlik azalmış, yoksul ailelere yardımlar artmış, suç oranları azalmış, enflasyon en aza inmiş ve halk ekonomik olarak en iyi zamanlarını yaşamıştır. Tabi bunca güzellik yanında bir hatası da oldu. Beyaz Saray’da stajyer olarak çalışan genç bir kızla ilişkisi ortaya çıktı yalanladı ama gerçekler kapatılamadı itiraf etti yargılandı, aklandı ve halktan özür dileyip görevine geri döndü. 75 yaşında olan başkan hala liderlik üzerine seminerler vermektedir.

11. WILLIAM CLINTON

12. GEORGE W. BUSH

43. başkan olan 2. Bush’un döneminde ki en hazin olay İkiz Kulelere olan saldırı yani 11 Eylül olaylarıdır. Olayların sorumlusu Bin Ladin’i yakalamak için Afganistan’a asker yollamıştır. Amerikan ordusunu Türkiye’den geçirip Irak’a yollamak ister ve Türkiye Büyük Millet Meclisi buna izin vermez. Müttefiklerimiz ile aramız açılır ve siyasi olarak gerginlikler hala sürmektedir. İkinci defa görev yaptıktan sonra 2009 yılında görevini yeni başkana devretti. 75 yaşında olan başkan hala hayattadır.

12. GEORGE W. BUSH

13. BARACK OBAMA

Hepimizin de bildiği gibi 44. başkan Obama, ABD’nin ilk siyahi lideridir. Seçimlerde %52’lik başarısı ile o zamana kadar ki hiçbir Demokrat Parti başkanının elde edemediği başarıyı elde etmiştir. Obama’nın bu başarısının sebebi döneminde çok iyi siyasi propaganda gütmesidir. Sosyal eşitlik, eş cinsellere yönelik tutumu, sağlık ve eğitim reformu gibi konularda ki görüşleri onu iki defa iktidar yapmıştır.

Akılda kalan en etkili siyasi başarısı yıllardır süren ABD-Küba krizini sona erdirmesi olmuştur. ABD ordusunun Irak’ta varlığını kısmen azalttı. 10 yıl sonra Usame bin Ladin 2011 yılında Obama döneminde öldürüldü. Dış siyasette oldukça aktif olan Obama iç sorunlarda çok da başarılı olamadı. 2017 yılında yerini yeni başkana bıraktı ve eşi Michelle Obama ile sosyal sorumluluk projelerinde çalışmaya yöneldi.

13. BARACK OBAMA

14. DONALD TRUMP

Gelmiş geçmiş en çılgın başkan olan isimdir. 45. Başkan Trump emlakçıdır. Göreve başladığında 70 yaşındaydı ve seçilen en yaşlı başkan unvanını aldı ama asla yaşını göstermiyor. Kendisinin Müslüman ve göçmen karşıtı olduğunu bilmeyen yoktur. Kadınlara karşı cinsiyetçi tutumu da çok can sıkmıştı. Tepkilere neden olan büyük olayı Meksika sınırına duvar ördüreceği ve parasını onlara ödeteceğini söylemesi idi. 75 yaşında ki başkan 2021 yılında seçimi kaybetti ve görevini zorla da olsa yeni başkana devretti.

14. DONALD TRUMP

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

0 görüntüleme

Comments


bottom of page