top of page

Amerika Neleri İle Ünlüdür?

Amerika Birleşik Devletleri kelimenin tam anlamıyla dünyadaki en ünlü yerdir. Bu ülkeyi bu kadar ünlü yapan şeyler nelerdir?

Özgürlük Anıtı, Golden Gate Köprüsü, Rushmore Dağı ve Büyük Kanyon gibi bir turistik cazibe merkezinin yanı sıra, ABD’nin popülerliği için çok sayıda başka faktör de bulunmaktadır. ABD’yi bu kadar ünlü yapan şeyler yemek, müzik, kültür, spor, teknolojik yenilikler, tarihi kişilikler ve daha fazlasını içermektedir. Bu yazımızda, Amerika hakkında en ünlü şeylerden bazılarını sizlerle paylaşacağız. Umarım zevkle okuyacağınız ve yeni bilgiler öğreneceğiniz bir yazı olur. Keyifli okumalar.

1-Bir Amerika Klasiği: Sosisli  Sandviç

Bu yiyeceği o kadar çok seviyorlar ki, Amerika’da Ulusal Sosisli Sandviç ve Sosis Konseyi (sosisli sandviç ve sosis endüstrisini destekleyen bir konsey) bulunmaktadır.

Bu konsey tarafından yapılan ankete göre, Amerikalılar her yıl sadece Amerikan Bağımsızlık Günü’nde 150 milyondan fazla sosisli sandviç tüketmektedir.

Bir Amerika Klasiği: Sosisli  Sandviç

Sosisli sandviç neden Amerikalılar arasında bu kadar popüler? diye soracak olursanız: Bunun en temel nedeni, hareket halindeyken yemek yeme özgürlüğü sunmasıdır. Malzemeleri basittir ama inanılmaz lezzetli bir tada sahiptir.

Ayrıca, bir restoranda yüksek fiyatlı bir akşam yemeğini karşılayamayan Amerikalılar için uygun fiyatlı bir atıştırmalıktır. Chicago ve New York, Amerika’daki en iyi sosisli sandviçleri denemek için en çok önerilen yerlerin başında gelmektedir.

2- Hollywood

Hollywood, dünya çapında film endüstrileri için en yüksek standartlardan bazılarını belirlediği bilinen Amerika ile ilgili en ünlü şeylerden biridir.

2- Hollywood

Hollywood’da üretilen filmler dünyaca ünlüdür. Amerikan filmlerinin ulaştığı popülerlik seviyesine hala hiçbir film sektörü ulaşamamaktadır.

Hollywood’da vakit geçirmenin en iyi yolu Universal Studios’u ziyaret etmektir. Burada, en sevdiğiniz filmlerin veya TV şovlarının setlerine kendi gözlerinizle tanık olabilirsiniz. Bu filmler ve karakterleri Hollywood’da hala yaşamaktadır.

Universal Studios

3- Amerika, Tarihi Kişilikleriyle Ünlü

Abraham Lincoln, Dr. Martin Luther King, John F. Kennedy, Rosa Parks ve Harriet Tubman’ı dikkate almadan dünya tarihi tamamlanmış sayılmaz. Bunlar, hayatlarını Amerikalıların iyiliğine adayan Amerika’nın ünlü siyasi figürleridir.

3- Amerika, Tarihi Kişilikleriyle Ünlü

Diğer Amerikalıların yaptığı katkılar da dillere destandır. Örneğin edebiyat, sanat ve bilim alanlarındaki eşsiz katkılarından da bahsetmekte fayda vardır.

Amerikalılar bu kişiliklerle gurur duyuyorlar; çabalarını takdir ederek onları onurlandırıyorlar. Çok sayıda anıt ve müzenin varlığı, Amerikalıların bu kişiliklere saygı gösterdiğinin bir kanıtıdır.

4- Büyük Kanyon

Büyük Kanyon (The Grand Canyon), Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili ünlü şeyler listemizde yer bulmaktadır. Bu muhteşem yer, gerçekten beklentilerin ötesindedir. Buranın gerçek ihtişamına ancak kendi gözlerinizle gördükten sonra karar verebilirsiniz. Burası doğanın adeta bizi şaşırtmak için oyduğu bir başyapıttır.

4- Büyük Kanyon

Arizona’da bulunan Büyük Kanyon, her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen bir doğa harikasıdır. Büyük Kanyon Ulusal Parkı, yıl boyunca gece gündüz açık kalmaktadır. Sayısız yürüyüş parkurunun bulunması, panoramik manzaralar ve nefes kesici cam köprüler, bu cazibe merkezinin öne çıkan özelliklerinden birkaçıdır.

5-Teknolojik Yenilikler

Amerikalıların yeniliklere ve teknolojik gelişmelere farklı bir yaklaşımı bulunmaktadır. Her Amerikalının girişimcilik ruhu, dünyanın geri kalanından çok daha fazladır.

Amerika Birleşik Devletleri hemen hemen her büyük buluşa veya yeniliğe ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin IBM, kişisel bilgisayarları gerçeğe dönüştürmeye imkân sağlamıştır.

Google tüm bilgileri parmaklarınızın ucuna getirdi. Benzer şekilde, Microsoft Windows masaüstü işlemlerinin dijitalleştirilmesine ve basitleştirilmesine yardımcı oldu.

5-Teknolojik Yenilikler

Facebook insanları birbirine yakınlaştırdı. Apple ise dokunmatik teknolojisini tasarladı. Silikon Vadisi, dünya çapında teknoloji ve inovasyonun merkezidir ve bu Amerika’nın ünlü olduğu bir başka yeniliktir.

6-Beyzbol Tutkusu

Hiç şüphesiz, Beyzbol en popüler Amerikan sporudur. Bununla birlikte, bu spor aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya çapındaki popülerliğini artırma eğilimindedir.

6-Beyzbol Tutkusu

Beyzbolun diğer birçok ülkede de büyük bir hayran kitlesi bulunmaktadır. Bu oyun o kadar ünlüdür ki, bazı popüler beyzbol efsanelerinin koleksiyon kartları bile binlerce dolar değerindedir.

Bu durum, Amerikalıların beyzbol konusunda ne kadar tutkulu olduklarını açıkça göstermektedir. Canlı beyzbol maçlarını izlemek her Amerikalının en büyük önceliği arasında yer almaktadır.

7-Amerika Müzik Kültürü

Amerikalılar tarafından yapılan çeşitli katkıların yanı sıra, tek başına müzikte yapılan çalışmalar kıyaslanılamayacak düzeydedir.

7-Amerika Müzik Kültürü

Aslında, Elvis Presley’in rock-n-roll’u, Billie’nin duygulu Jazz’ı ve Michael Jackson’ın iz bırakan pop parçaları olmasaydı, bu tamamen farklı bir senaryo olurdu.

Amerikalılar, tüm müzik efsanelerine saygılarını sunmak için Graceland malikanesini ve Rock & Roll Hall Of Fame müzesini ziyaret ederler.

8-Amerikan Futbolu Farklıdır

Amerikan futbolu, dünyanın diğer tüm bölgelerinde oynanan futboldan tamamen farklıdır. Bu futbol ragbi ve futbolun eşsiz bir kombinasyonudur.

8-Amerikan Futbolu Farklıdır

Bu oyun, her biri 11 oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır. Saha, her iki ucunda birer kale direği bulunan dikdörtgen şeklindedir.

Beyzboldan sonra futbol, Amerika’da takıntılı bir şekilde en çok takip edilen spordur. Futbol Super Bowl’un dünya çapında en çok izlenen turnuvalardan biri olduğu bildiriliyor.

Amerikan futbolunda oyuncuların ve taraftarların heyecanı ve enerjisi başka bir seviyededir. Amerikan taraftarların yanı sıra, Amerika’yı ziyaret eden turistler de stadyumda canlı bir futbol maçı izlemekten genelde çok hoşlanırlar.

9-Klasik Amerika Lokantaları

Klasik Amerikan lokantası, Amerikan yemeklerinin önüne geçilemez popülaritesinin arkasındaki sebeptir. Klasik lokantalar, patates kızartması, hamburger, kahve, turta ve milkshake gibi hemen hemen her Amerikan mutfağı yemeğini sunar.

9-Klasik Amerika Lokantaları

Başlangıçta, klasik lokantaların franchiseları, işçi sınıfı kasabalarında ve otoyollarda faaliyetlerine başladı. Bununla birlikte, şu anda çoğu klasik lokanta görünüşünü yeniledi. Ve eyaletlerin zengin bölgelerinde hizmet vermektedir.

Bu lokantalar ayrıca geleneksel Amerikan yemeklerinin en iyi versiyonlarını sunmaktadır. Klasik lokantalar, basit malzemeleri ve gurme tadıyla turistler arasında da popülerdir.

Amerika’da burger kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

10-Şaraphaneler

Amerika ayrıca şarabıyla ünlüdür. İnsanlar birinci sınıf müesseselerin tadını çıkarmak için şarap imalathanelerini sık sık ziyaret etmektedirler. Geniş alanlara yayılan üzüm bağları sayesinde, şarabın büyük ölçüde üretilmesine yardımcı olmaktadır.

10-Şaraphaneler

Napa Vadisi, Willamette Vadisi, Parmak Gölleri (Finger Lakes) ve Virginia Şarap Ülkesi (Virginia Wine Country), Amerikan şarap endüstrisinin genişliğini gösteren birkaç isimdir. Örneğin, Kaliforniya’daki Napa Vadisi, 200’den fazla üzüm bağına ev sahipliği yapmaktadır. Burası, en kaliteli şarap yapımında önemli bir konuma sahiptir. Virginia Şarap Ülkesi, esas olarak şarap tadımı deneyimiyle tanınan şarap bölgesidir.

üzüm bağı

11-Walt Disney Dünyası

Florida’da bulunan Walt Disney World, Amerika Birleşik Devletlerinde en ünlü şeylerden bir diğeridir. İnsanlar dünyanın her yerinden Disney’e sadece orada sunulan eğlencenin tadını çıkarmak için gelmektedir.

11-Walt Disney Dünyası

Bay Gölü ve Buena Vista Gölü’nde yer alan, çizgi film karakterleri etrafında geliştirilen yer, dünyanın en büyük tema parkıdır. Burası sevdiğiniz karakterlerle tanışabileceğiniz bir tür hayal dünyasıdır. Kamp Alanları ve RV parkları, başka yerlerde bulunan diğer tesislerle karşılaştırıldığında en iyisidir.

12-Niagara Şelalesi

Ontario (Kanada eyaleti) ve New York arasında yer alan Niagara Şelalesi, üç şelaleden oluşuyor. Bunlar Horseshoe Şelalesi, Amerikan Şelalesi ve Bridal Veil Şelalesi’dir.

12-Niagara Şelalesi
Bu muazzam şelale koleksiyonu, Niagara Nehri’nin bir parçasıdır. Dikey düşüş, 50 metrenin üzerindedir.

Niagara Şelalesi’nin popülerliği her yıl milyonlarca turistin burayı ziyaret etmesinden anlaşılmaktadır. Dolayısıyla, Amerika Birleşik Devletleri ilgili en ünlü şeylerden birisi de budur.

13-Özgürlük Heykeli

New York City’de ihtişamıyla bulunan Özgürlük Heykeli, Amerika Birleşik Devletleri’nin bağımsızlığını anmaktadır. Heykel, bakırdan yapılmıştır ve Fransa halkı tarafından Amerika halkına hediye edilmiştir.

13-Özgürlük Heykeli

Bu heykel Fransız heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi tarafından tasarlandı. Heykelin tamamlanmasının ardından, Fransız hükümeti 28 Ekim 1886’da Amerika’ya teslim etti. Heykel, 93 metre yüksekliğindedir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

18 görüntüleme

Comments


bottom of page