top of page

Amerikalılar Gelecek İçin Daha Umutlu

Perşembe günü, tüketici güveni verilerine göre; Amerikalılar, gaz fiyatlarındaki son artışla en kötünün geride kaldığına inandıkları için ekonomi hakkında biraz daha iyi hissediyorlar.


Mart Ayından Sonra Gaz Fiyatlarında Düşüş

Ukrayna’daki askeri çatışma sonucunda beliren enerji maliyetlerinde ilk sıçrama, mart ayında ABD pompalarında hissedilmesinden sonra biraz duraksadı.

Mart Ayından Sonra Gaz Fiyatlarında Düşüş

Michigan Üniversitesi Tüketici Anketleri baş ekonomisti Richard Curtin, “Perakende gaz fiyatları Mart zirvesinden bu yana düştü. Ve bu gerçek, tüketiciler tarafından hemen fark edildi” dedi.


Nisan ayının başlarında anket katılımcıları, gaz fiyatlarının önümüzdeki yıl galon başına yalnızca 0,4 sent artacağını ve mart ayındaki 49,6 sentlik artıştan gerileme olacağını bekliyordu.


AAA’ya göre 11 Mart’taki 4,33 dolarlık zirve ile karşılaştırıldığında, perşembe günü ulusal ortalama gaz fiyatı galon başına 4,07 dolardı.


Tüketiciler Hem Ekonomik Hem de Kişisel Finans Açısından Umutlu

Genel olarak, Michigan Üniversitesi’nin tüketici duyarlılığı anketinden alınan Nisan ayı ön verileri, ekonomistlerin tahminlerini yendi ve yükseldi. Ankete göre, tüketici beklentileri hem ekonomik hem de kişisel finans görünümü açısından ilerledi.

Amerikalılar Gelecek İçin Daha Umutlu

Dolayısıyla, yüksek enflasyon ve Rusya’nın savaşı; enerji ve gıda fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, tüketicilere tünelin sonunda bir ışık hissettirdi.

Curtin’e göre Nisan ayı duyarlılık endeksi, Ocak ayı seviyesinin altında. Ve son on yıl içindeki herhangi bir aydan daha düşük durumda. Amerikalılar ekonomi hakkında biraz daha iyi hissedebilir ancak tüm endişeler ortadan kalkmış değil.


FED Para Politikasını Sıkılaştırmaya Devam Ettiği Sürece Faiz Oranları Yükselmeye Devam Edecek

Enflasyonun önemli bir ölçüsü olan Tüketici Fiyat Endeksi, yıllık bazda %8,5 artarak Mart ayında 40 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. 


Bu arada geçen ay perakende satışlar, Amerikalıların ev bütçesinden daha fazlasını akaryakıta harcamasıyla darbe aldı.

FED Para Politikasını Sıkılaştırmaya Devam Ettiği Sürece Faiz Oranları Yükselmeye Devam Edecek

Ekonomistler, Mart ayının pandemik enflasyon zirvesi olduğundan umutlu. Bu durum da tüketiciler için önümüzdeki aylarda daha az fiyat dalgalanması anlamına gelmekte. Bununla birlikte, fiyatlar üzerindeki jeopolitik baskıların aylarca sürmesi beklenmekte. Ve de enflasyonun geri çekilip çekilemeyeceğini ya da ne kadar geri çekilebileceğini belirlemekte.


Bunun da ötesinde, Federal Rezerv (FED)para politikasını sıkılaştırmaya devam ettikçe; ipotek, araba kredileri ve kredi kartları faiz oranları yükselmeye devam edecek.


Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.


10 görüntüleme

Comentários


bottom of page