top of page

Amerikan Düğün Gelenekleri

Amerika’da Bir Düğün ‘de Karşılaştığınızda Garipsememeniz Gereken Gelenekler

Bir düğüne gittiğinizde; gelinin neden duvak taktığını, düğün pastasını gelin ve damadın beraber kesmesinin sebebini, gelin buketinin anlamını hiç düşünüyor musunuz? Bu eylemlerin altında bir anlam yatmadığını, birçoğunun görselliğe hitap etmek amaçlı olduğunu düşünebilirsiniz. Ama düğünlerde gördüğümüz bu eylemlerin birçoğu geçmişe dayalı birer alışkanlık, yani gelenek. Düğünler geleneklerle doludur fakat bizler bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi olmayabiliriz.

Amerikan düğün gelenekleri de uzun yıllardır benimsenmiş ve var olmuş; bazıları çılgın, bazıları eğlenceli, birçoğu ise farklı dönemlerde model alınmış geleneklerdir. Amerikalıların bir kısmı bu gelenekleri artık eskide kalmış yani demode ve anlamsız bulurken; bir kısmı ise eğlenceli ve anlamlı buluyor. Sadece Amerikan toplumundan değil, diğer toplumlardan da bu gelenekleri güzel bulup düğün günlerine uyarlayan insan sayısı oldukça fazla.

düğün amerika

Gelin Buketi

Günümüzdeki düğünlerde gelinin elinde bir çiçek buketi görmeme ihtimalimiz çok düşüktür. Doğal ya da yapay, göz alıcı çiçeklerin bir araya getirildiği bu buket, gelinin ve gelinliğin tamamlayıcı parçalarından birisidir. Bu buketlerin geçmişi aslında eski Yunanistan ve Roma’ya dayanır. O dönemlerde gelin için sarımsak, dereotu gibi kokulu bitki ve baharat demetleri hazırlanır ve bu demetlerin şanssızlığı, olumsuzlukları, kötü enerjiyi damat ve gelinden uzak tutması beklenirdi.

Kraliçe Victoria’nın düğünündeki buketinin çiçeklerle hazırlanmış olmasıyla ise günümüz gelin buketleri şeklini aldı. Eskiden bitki ve baharat demetleri içeren bu buket yerini görsel güzelliğe dayalı demetlere bıraktı. Amerikan düğünlerinde de değişen zamanla beraber düğünlerde gelinler çiçek demeti halinde bir buket taşır, bu geleneği sürdürürler.

Eski zamanlarda gelinler şanslı olarak görülürler. Düğün misafirleri gelinin demetinden bir tutam, saçından bir tel alarak bu şansın kendilerine bulaşmasını sağlamaya çalışırlardı. Bir düğün gününde, gelinin kendi şansının bütün misafirlere bulaşmasını isteyerek elindeki demeti kalabalığın arasına atmasıyla buket atma geleneği de düğünlerde yer etti. Amerikalıların bir kısmının düğünlerinde de buket atma geleneği yer alır. Gelin buketini atacağı zaman düğündeki bekâr misafirler bir kalabalık oluşturur ve buketi gelinden kapmaya çalışırlar. Geçmişte şans bulaştıracağı düşünülen bu eylem günümüzde de aşk getireceğine olan inançla gerçekleştirilmeye devam eder.

amerika düğün

Eski, Yeni, Ödünç Alınmış, Mavi

“Eski bir şey, yeni bir şey, ödünç alınmış bir şey, mavi bir şey”. Amerikalıların geleneğine göre bu dört unsur, gelin ve damadın düğün gününde sahip olması gereken “dört iyi şans nesnesi” anlamına gelir. Onlar için “eski bir şey” düğün çiftinin aileleriyle ve geçmişleriyle olan bağlarını, “yeni bir şey” birlikte kuracakları geleceğe dair yaşayacaklarını, “ödünç alınmış bir şey” güzel bir evliliğe sahip olan çiftin enerjisinin onlara geçeceğini, “mavi bir şey” ise mavi renginin sadakat ve sevgiyi temsil etmesinden dolayı birbirlerine sadık olacaklarını simgeler. Gelin ve damat için bu eski gelenek büyük önem taşır.

Artık bazı insanlar duvak takmayı demode görüp bunu tercih etmiyor olsalar dahi bazı düğünlerde gelinlerin bazen kısa bazen yerlere kadar uzanan duvaklarını görebiliriz. Gösterişli bir aksesuar olarak görülen duvak, Antik Yunan’da şeytani ruhlardan korunmak adına ateş kırmızısı renginde kullanılırdı. Kötülüklerden korunmak adına yüzünü gizlemeye dayanan bu geleneği Amerikan toplumunda her gelin tercih etmiyor olsa da günümüz modasına uygun olarak duvak takmayı tercih eden bir kesim hâlâ vardır.

Düğün Pastası

Misafirler için düğünün en tatlı kısımlarından birisi de düğün pastasının getirildiği zamandır. Eski çağlarda düğün pastası doğurganlığı temsil eder, düğünlerde mutlaka pastanın olması gerektiği düşünülürdü. Çünkü o dönemlerde doğurganlık önemli bir konuydu. Günümüz Amerikan düğünlerinde ise gelin ve damadın tercihlerine göre düğün pastası yer almayabiliyor.

Pasta yaptırmayı tercih eden Amerikalılar için pastayı beraber kesmenin, pastadan ilk çatalı birbirlerine vermelerinin anlamı vardır. Gelin ve damadın pastayı beraber kesmesi bir çift olarak yaptıkları ilk eylem olarak görülür ve bu evlilik yolunda birbirlerine her zaman destek olacaklarının simgesi olarak tanımlanır. Birbirlerine pastadan yedirmeleri dışarıdan romantik ve tatlı gözükmesinin yanında bağlandıklarının göstergesi ve sevgi, şefkatin dışa vurulmasıdır. Bunların yanı sıra katmanlı bir düğün pastasının en üst katmanını saklamak gibi değişik bir gelenekleri de vardır. Birinci yıl dönümlerinde yemek üzere üst katmanı dondurucuda saklamayı tercih edebilirler.

düğün

Sağdıç ve Nedimelerle Düğün

Amerikalılar için düğün yolunda damadın yakınları olarak sağdıçlar, gelinin yakınları olarak nedimeler onlara destek olurlar. Sağdıç geleneği, düğünlerin aşk olarak değil de ticari yönden değerlendirildiği zamanlarda; damadın belalı aile üyeleri, karşı görüşten gelin yakınları gibi olumsuz durumlarla başa çıkması için silahşor, kılıç ustası birisini bulmasıyla başlamıştır. O zamanlarda bir nevi koruyucu olarak görülen sağdıç, artık damadın yakın arkadaşlarından ona destek olan birinin rolü olarak görülür. Düğünde gelin ve damadın birlikteliği adına yapılan kadeh kaldırma merasiminde sağdıcın da mutlaka konuşma yapması istenilir.

Zorlu ve yorucu bu süreçte gelinin yakın arkadaşları olarak nedimeler onun eli ayağı olma görevini üstlenirler. Sağdıç rolünde olduğu gibi nedimeler de gelinin yakın arkadaşlarından oluşur. Bu gelenek Roma döneminde diğer konularda olduğu gibi, gelini şanssızlık ve olumsuzluklardan uzak tutmak için ortaya çıkmıştır. O zamanlarda insanlar, kötü ruhların gelin ve damadı lanetlemeye geleceğine inanırdı. Bunun önüne geçmek ve kötü ruhları düğünden kovmak için ise aynı renkte kıyafetler giyer, ruhların gelinin kim olduğunu anlamamasını sağlamaya çalışırlardı. Amerikan düğünlerinde hâlâ nedime kavramı yer alır, gelinin yakın arkadaşları seçilen renkte kıyafetler giyerler. Öncesinde olan inanışla sürdürülmese bile bu geleneğin gelinler için manevi değeri yüksektir, yakın arkadaşlarını bir arada görmek onlar için önemlidir.

Evlilik Yemini ve Yüzük Taşıyıcı

Evlilik yeminlerinin edilmesinden önce Amerikan geleneklerinden biri olarak gelin, baba, babası sağ değilse yaşça büyük bir aile yakınının ona eşlik etmesiyle yeminlerin edileceği kürsüye ya da alana yürür. Bu duygu yüklü gelenek; eşlik eden kişinin, geline olan desteğini göstermesini, evleneceği kişiyi ve bu evliliği onayladığını yansıtmasını sağlar. Düğün törenindeki en duygusal ve sevgi dolu anlardan birisidir.

En masum olduğumuz dönem tabii ki çocukluk dönemlerimizdir. Yeni başlangıçların güzel duygularla başlaması adına Amerikalılar, düğünde masumiyetin, saflığın göstergesi olan çocukları yüzük taşıyıcısı olarak görevlendirirler. Damadın ya da gelinin yakın çevresinden, akrabalarından 3 ve 10 yaş aralığındaki bazı çocuklar yüzük taşıyıcısı olarak seçilir. Yüzük taşıyıcılarının ellerinde yastık bulunur. Bu yastık da Amerikan geleneğine göre gelin ve damadın başlayan birlikteliğini temsil eder.

düğün

Pirinç Yağmuru

Amerika’da düğün töreninin sonunda düğündeki misafirler tarafından, yağmuru simgelediği düşünülerek gelin ve damadın üzerine pirinç atılır. Yağmur, bolluk ve bereket anlamına gelir, bu sebeple yeni evlenmiş olan çifte uğur getirmesi için bu gelenek törenlerde yer alır. Pirinç yerine konfeti, tohum da tercih edenler vardır. Farklı şekillerde uygulansa da önemli olan buradaki amaçtır.

Amerikan düğün kültüründe ve geleneklerinde yer alan, bazıları eskiden olduğu gibi sürdürülmeye devam eden, bazıları zaman içerisinde şekillenmiş olan bu gelenekler sizlerin de fark edeceği gibi birçok kültürün etkisini barındırır. Karşılaştığımızda sadece görsel açıdan algılayıp değerlendirdiğimiz fakat çok eski zamanlara ve bambaşka toplumlara dayanan bu gelenekler hakkında bilgi sahibi olmak Amerikan toplumunu daha iyi anlamaya da yardımcı olacaktır.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

28 görüntüleme

Komentar


bottom of page