top of page

Amerikan Film ve Dizilerindeki Yapılar

Hepimizin hayatına bir yerden dokunmayı başarmış Amerikan dizi ve filmlerinde üzerimize etkilerini bırakmış yapılar ve mekanlar:

Film ve diziler birçoğumuzun hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bir filmin veya dizinin konusu, oyuncuları veya yönetmenin karakteri izleyiciyi oldukça derinden etkileyebilmektedir. Birçok film ve diziyi bilinir veya daha doğru bir şekilde sevilir yapan temel ögeler senaryosu, oyunculukları ve yönetmenin tarzıdır. Bir yapımın üzerinde bu üç etmenin de ayrı ayrı etkisi bulunmaktadır.

Yapımın sevilmesi ve izleyici kitlesini çekebilmesi için genellikle bu üç etkenin de bir arada uyum içinde olması önemlidir. Ancak çoğu zaman ya oyunculuklar iyidir ve senaryo ya da yönetmen eksiktir ya da senaryo iyi ancak oyunculuk ve yönetmelik iyi değildir ya da yönetmen oldukça başarılı ancak oyunculuk ve senaryo yeteri kadar iyi değildir. Bir yapımı iyi yapan da bu üç etmenin bir arada olmasıdır dolayısıyla da iyi yapımlar nadir ortaya çıkmaktadır.

Bir filmin veya dizinin iyi olması için gerekli olan bir diğer önemli etken ise mekân seçimidir. Yapımın geçtiği mekânların iyi seçilmesi senaryonun, yönetmenin ve oyuncuların ne anlatmak istediğinin oyunculara geçmesi için oldukça önemlidir. Bunun dışında mekân seçimi sahnelerin izleyicinin aklında kalması için de oldukça önemlidir. Film ve dizi tarihindeki birçok ikonik sahne arka plandaki mekânlar ile birlikte hatırlanmaktadır. Özellikle de sahnenin geçtiği yer de ünlü bir yer ise o zaman hafızalara kazınan bir sahne olmaktadır. Çoğu zaman bir sahne bulunduğu mekân ile ünlenirken kimi zaman da bir sahnenin çekildiği yer ünlü olmaktadır. Dünyanın en büyük film ve dizi endüstrisinin, Hollywood’un bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde de birçok dizi ve filme sahne olmuş yapılar bulunmaktadır. Gelin birlikte bu mekânları daha yakından tanıyalım.


Empire State Binası

Empire State Binası

Amerika’nın ve dünyanın en bilinen yapılarından biri olan ünlü Empire State Binası, New York şehrinin kalbinde Manhattan adasında yer almaktadır. Dünyanın en ünlü binalarından biri olan Empire State bu üne yakışır bir şekilde aynı zamanda dünyanın en ünlü caddelerinden biri olan 5.caddede 33. ve 34. sokaklar arasında yer almaktadır. Yaklaşık dört yüz elli metre yüksekliğinde olan bina, inşaatının bittiği tarih olan 1931 ile diğer bir ikonik yapı olan Dünya Ticaret Merkezi’nin “İkiz Kuleler” yapıldığı tarih olan 1971’e kadar dünyanın en yüksek binası olma unvanına sahipti. Günümüzde hala Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yüksek binalardan biridir.

Empire State inşa edildiğinden beri birçok filmde ve dizide yer almıştır. Kimi zaman bir sahnenin parçası iken çoğu zaman da sahne geçişlerinde kullanılmıştır. Özellikle 1933 yapımı King Kong filmi ile binanın popülerliği daha da artmış ve sonrasında pek çok yapımda kullanılmıştır. Binanın ünlü seyir terası da ayrıca pek çok film ve dizi sahnesinin geçtiği bir mekândır. Binanın adı olan Empire State aynı zamanda bulunduğu şehre, New York’a da lakap olarak verilmiştir.


55 Central Park West

55 Central Park West

New York şehrinin kalbinde, Central Park’ın yanı başında yer alan bir diğer ikonik yapı da 55 Central Park West binasıdır. Tıpkı Empire State binası gibi bu bina da “art deco” mimarisi ile 1929 yılında inşa edilmiştir. Şehrin sembol yapılarından biri olan bina Ulusal Tarihi Yerler Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmıştır. Bina, 1984 yapımı olan ikonik Ghostbusters filmi ile ünlenmiştir. Filmde birçok sahnenin bu binada geçmektedir ve bina filmde “The Ghostbusters Building”, “The Shandor Building”, “The Shandor Apartments” ve “Spook Central” isimleriyle anılmaktadır.


Quality Cafe

Quality Cafe

Daha önce hiç fark etmemiş olmanızın muhtemel olduğu ancak birçok ünlü filmin sahnelerinin geçtiği yer olan Los Angeles şehrinde bir kafe-restoran olan Quality Cafe adlı mekândır. Kafe, birçok film, dizi ve reklam filminde set olarak kullanılmıştır. Bu yapımlardan birçoğu da dünyaca ünlü yapımlardır. Bu yapımlardan birkaçı ise şöyledir;

 1. Se7en

 2. Gone in 60 Seconds

 3. Catch Me If You Can

 4. Million Dollar Baby

 5. Mr and Mrs Smith

Bu yapımlarda ve başka yapımlarda pek çok sahne kafenin hem içinde hem de dışında farklı açılardan çekilmiştir.


Johnie’s Coffe Shop

Johnie’s Coffe Shop

Amerika Birleşik Devletleri’nin batı yakasındaki Los Angeles şehrinde bulunan bir diğer filmlere set olan mekân ise Johnie’s Coffe Shop adlı kahve dükkânıdır. Kahve dükkanı 50’li yıllarda açıldığından beri hem isim hem de konsept değiştirmiştir. Şehrin sembol kahve dükkanlarından biri olması nedeniyle 2013 yılında tarihi kültürel anıt olarak belirlenmiştir. Aynı şehirde yer alan Quality Cafe gibi diziler ve filmler için set olarak da hizmet vermiştir. Bu yapımlardan bazıları ise şunlardır;

 1. The Big Lebowski

 2. American History X

 3. City of Angels

 4. Gone in 60 Seconds

Kafe ismini 2016 yılında senatör ve Amerikan Başkanlık adayı Bernie Sanders anısına “Bernie’s Coffee Shop” olarak değiştirmiştir.


Griffith Observatory (Gözlemevi)

Griffith Observatory (Gözlemevi)

Dizilere, filmlere ve hatta oyunlara set ya da mekân olan bir diğer ünlü yapı da Los Angeles şehrinde bulunan Griffith Gözlemevi’dir. Gözlemevi, Hollywood Dağı’nda bulunan Griffith Park’ta yer almaktadır. Şehri tepeden gözlemleyebilmek ve Hollywood yazısını görebilmek için oldukça ideal bir yer olduğundan dolayı her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir gözlemevidir. Gözlemevine ve parka adı verile hayırsever Griffith J. Griffith tarafından yaptırılan bu yapı, hayırseverin isteği üzerine tüm ziyaretlere ücretsiz hale getirilmiştir. İçerisinde bir müze, Tesla Bobini ve teleskoplar bulunmaktadır. Böylesine ikonik bir yapı tarihi boyunca birçok film ve dizi sahnesinin çekiminde de yer almıştır. Bu yapımlardan birkaçı ise şöyledir;

 1. The Terminator

 2. Back to the Future (I-II)

 3. Charlie’s Angels

 4. Transformers

 5. Yes Man

 6. Friends with Benefits

 7. La La Land

Bu ünlü filmlerin haricinde diziler, reklam filmleri ve hatta ünlü oyun serisi GTA: Grand Theft Auto’nun son oyunu GTA V’te de yer almıştır. Ünlü Hollywood tepesi ve burada bulunan malikaneler hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.


Timberline Lodge

Timberline Lodge

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapımlara set olmuş birçok mekân olduğundan bahsetmiştik. Sıradaki yer ise kısa bir sahnenin yer aldığı yerlerin aksine tüm filmin geçtiği ve o filmle özdeşleşmiş bir oteldir. Bahsettiğimiz otel Jack Nicholson’ın başrolünde yer aldığı ünlü korku-gerilim filmi The Shining’in çekimlerinin yapıldığı Timberline Lodge otelidir. Amerika’nın Oregon eyaletinde yer alan otel, bulunduğu konum itibari ile oldukça sessiz ve sakin bir bölgededir. Ünlü yazar Stephen King’in aynı adlı romanından esinlenen ve yönetmenliğini Stanley Kubrick’in yaptığı The Shining filmi ile otelin bilinirliği artmıştır. Otel çevresinde bu film öncesinde ve sonrasında da farklı yapımlar çekilmiş ve hatta otelin The Shining filmindeki adı olan Overlook Hotel adına düzenlenen Overlook Film Festivali bile düzenlenmiştir.


The Dakota

The Dakota

Başka bir korku filmine sahne olan yapı ise New York şehrinin kalbinde, Manhattan’da yer alan The Dakota binasıdır. Yapımı 1884 yılında tamamlanan ve Fransız mimarisinden esinlenilen bina, New York’ta Central Park’ın yanında yer almaktadır. Bina her ne kadar Fransız mimarisinden esinlenilerek yapılmış olsa da New York mimarisinin temel ögelerini de taşımaktadır. Tarihi bina 1969 yılında New York Sembolü, 1972 yılında Ulusal Tarihi Yerler Kayıt Bürosu ve 1976 yılında da Ulusal Tarihi Sembolü listelerine eklenmiştir. Bina, ünlü yönetmen Roman Polanski’nin yönettiği Rosemary’s Baby filminde The Bramford binası olarak kullanılmıştır. Ayrıca ünlü İngiliz müzisyen John Lennon’ın bu binada konakladığı sırada suikaste uğradığı yer The Dakota binasının giriş kapısıdır.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

Opmerkingen


bottom of page