top of page

Biden Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

Başkan Joe Biden, 6 Ocak’taki Capitol isyanının yıl dönümünde kargaşa sırasında şahit olunan demokrasiye yönelik tehdit ve tehlikelerin istila durduğunda sona ermediğini açıkladı.

Biden, Trump’ı ve Trump Destekçilerini Kınadı

Joe Biden yapmış olduğu gergin bir konuşmada, eski başkan Donald Trump’ın yaydığı yalan perdesini kınadı. Biden, Donald Trump’ı 2020 seçimlerini tersine çevirmeye çalışan saldırganları kışkırtmakla doğrudan suçladı.

Biden, Capitol’den bir konuşmada, “Ülkenizi sadece kazandığınızda sevemezsiniz. Sadece yasalar size uygun olduğunda yasaya uyamazsınız.” dedi ve “Yalanları kucaklayıp olanak sağladığınızda vatansever olamazsınız” diye ekledi.

Biden, Trump'ı ve Trump Destekçilerini Kınadı

Biden, “Bu alanda gördüğümüz öfke ve çılgınlığı tetikleyen bir sürü yalan azalmadı” dedi ve “Bu nedenle, oy kullanma ve o oyların sayılmasını sağlama hakkımızı savunurken sağlam, kararlı ve boyun eğmez olmalıyız” diye ekledi.

Capitol Baskını, Demokratları Oy Haklarını Güçlendirmek için Yeni Yasalar Çıkarmaya İtti

Biden’ın Ulusal Heykel Salonundaki konuşması, yüzlerce Trump destekçisinin Capitol’ü basıp Kongre üyelerini odalarından kaçmaya zorladığı isyanın yıl dönümünde Demokratlar tarafından düzenlenen bir günlük etkinlik programını başlattı. Trump’ın yaygın sahtekarlığın seçime mal olduğu yalanlarıyla teşvik edilen kalabalık, Biden’a yetki devrini geçici olarak durdurdu.

Capitol Baskını, Demokratları Oy Haklarını Güçlendirmek için Yeni Yasalar Çıkarmaya İtti

İşgal, Adalet Bakanlığı tarafından benzeri görülmemiş bir cezai soruşturmaya ve iki partili bir Meclis seçim komitesi tarafından kapsamlı bir soruşturmaya yol açtı. Kargaşa ve Cumhuriyetçilerin eyalet düzeyindeki seçimleri alt üst etme çabalarındaki artış, Demokratları oy haklarını güçlendirmek için yeni yasalar çıkarmaya da itti.

Biden Söylemlerine göre, Trump Mağlup Edilmiş Eski Bir Başkandır

Biden, Trump’tan adıyla bahsetmese de Biden, Trump’ın kendi siyasi meydan okumalarından uzaklaşmak için adını kullanmakla suçladı. Trump, 6 milyondan fazla seçmenin kaybettiği 2020 başkanlık seçimlerini kazandığı yönündeki asılsız iddiasını da yineledi.

Biden Söylemlerine göre, Trump Mağlup Edilmiş Eski Bir Başkandır

Biden, Trump’ı açıkça “mağlup edilmiş bir eski başkan” olarak nitelendirdi.

Trump, 2024’te Beyaz Saray’da Aday Olabilir

Trump’ın yalanlarına düşkünlüğü eski başkanın Cumhuriyetçi Parti’nin fiili lideri olarak kalıcı rolünün altını çiziyor. Trump, 2024’te Beyaz Saray’a aday olabileceğini öne sürdü ve GOP kongre liderleri teklifini destekleyeceklerini belirttiler.

Trump, 2024'te Beyaz Saray'da Aday Olabilir

Meclis, Capitol isyanından bir hafta sonra bir ayaklanmaya kışkırttığı suçlamasıyla Trump’ı görevden aldı. Senato Cumhuriyetçileri, onu suçlu kabul etmemeye oy verdi. Bu durum da onun tekrar göreve başlamasını engelleyebilirdi.

“Capitol’ü Basanlar Vatansever Değil, Bir Adamın Hizmetindeler”

Biden, “Bu Capitol’ü basanlar, kışkırtanlar ve onları buna çağıranlar Amerika’nın ve Amerikan demokrasisinin boğazına bir hançer dayadılar” dedi ve sözlerine “Buraya vatanseverlikten ya da prensipten gelmediler; buraya öfkeyle geldiler, Amerika’nın hizmetinde değil, daha çok bir adamın hizmeti için burada bulundular” diyerek ekledi.

"Capitol'ü Basanlar Vatansever Değil, Bir Adamın Hizmetindeler"

Joe Biden, Bazı Cumhuriyetçi topluluk hakkındaki yanlış tanımlamalarına atıfta bulunarak “Bu bir grup turist değildi; bu silahlı bir ayaklanmaydı” dedi ve “Halkın iradesini korumak istemiyorlardı aksine halkın iradesini inkar etmek istiyorlardı. Özgür ve adil bir seçim yapmak istemiyorlardı, birini devirmek istiyorlardı” diye ekledi.

Biden, Trump’ın Gücünü ABD’nin Çıkarlarından Önemli Gördüğünü Düşünüyor

Biden, Trump’ın ABD tarihinde barışçıl bir güç transferini engellemeye çalışan ilk başkan olduğunu söyledi. Trump’ı 2020 seçimlerinin bütünlüğü hakkında komplo kaynaklı şüpheler ektiği, isyancıları savunduğu ve “saatlerce hiçbir şey yapmadan” Beyaz Saray’dan saldırıyı izlediği için kınadı.

Başkan, “Neyin doğru neyin yalan olduğu konusunda kesinlikle net olmalıyız. Ve işte gerçek: Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanı, 2020 seçimleriyle ilgili bir yalan perdesi oluşturmuş ve yaymıştır. Bunu yaptı çünkü ilkeye göre güce değer veriyor, çünkü kendi çıkarlarını ülkesinin çıkarlarından daha önemli görüyor” dedi.

Biden, Trump'ın Gücünü ABD'nin Çıkarlarından Önemli Gördüğünü Düşünüyor

Biden, “Çünkü zedelenmiş egosu onun için demokrasimizden veya Anayasamızdan daha önemli” dedi ve kaybettiğini kabul etmeyeceğini dile getirdi.

Biden sözlerine ayrıca büyük ulusların gerçeği gömmediğini aksine bununla yüzleştirdiklerini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

2 görüntüleme

Comments


bottom of page