top of page

Biden, 1,15 Milyar Dolar Fon Gönderecek

Biden yönetimi, iklimi değişikliğine neden olan güçlü sera gazı metanı yayan binlerce terk edilmiş petrol ve gaz kuyusu olduğunu belirtti. Bu kuyuları kapatmak için eyaletlere 1,15 milyar dolar göndereceğini duyurdu.

Metan, doğal gazın ana bileşenidir. ABD sera gazı emisyonlarının %10’unu oluşturur. Petrol ve gaz endüstrisi, ülkenin metan emisyonlarının yaklaşık %30‘una denk geliyor.

Metan gazı, karbondan 84 kat daha güçlüdür. Metan gazı parçalanmadan önce atmosferde uzun süre kalmaz. Bu da onu diğer sera gazlarını azaltmak için çalışırken küresel ısınmayı daha hızlı azaltmak için önemli bir hedef haline getiriyor.

Biden, 1,15 Milyar Dolar Fon Gönderecek

Biden, İşlevsiz Petrol ve Gaz Kuyularını Kapatarak, Çevreyi ve Geleceği Düşünüyor

Petrol ve gaz kuyularını kapatmak için gereken fon, Başkan Joe Biden’ın ülke genelinde terk edilmiş binlerce kuyuya yönelik yeni bir federal program oluşturmak için toplam 4,7 milyar dolar tahsis eden iki taraflı altyapı faturasından geliyor.

Biden, İşlevsiz Petrol ve Gaz Kuyularını Kapatarak, Çevreyi ve Geleceği Düşünüyor

ABD İçişleri Bakanı Deb Haaland fon hakkında açıklamalarda bulundu. Fonun hükümetin ” uzun zamandır millet rahatsız eden eski kirlilik ve uzun süredir devam eden çevresel adaletsizliklerle yüze yüze gelmesini” sağladığını söyledi.

Haaland, “Ülke genelinde yüz binden fazla belgelenmiş terkedilmiş kuyu var. Bu kuyulara hitaben ve geride hiçbir topluluğa bu işlevsiz kuyuları bırakmamak adına acilen hareket etmeliyiz” dedi .“Bu durum Dünya’nın iklimi, toplulukların sağlığı ve Amerikalılar için iyi çözüm.” diye ekledi.

Yardım Fonu 26 Eyalete Dağıtılacak

Fon, geçen yıl İçişleri Bakanlığı’na her biri Pennsylvania ve Teksas için 100 milyon dolardan fazla olmak üzere niyet bildirimleri sunan 26 eyalete gidecek. Yaklaşık 9 milyon insan, terk edilmiş bir petrol ve gaz kuyusunun  yakınında yaşıyor. Petrol ve gaz kuyularından bazıları, ABD’deki düşük gelirli toplulukları orantısız bir şekilde etkileyen zararlı gazlar yaymakta.

Yardım Fonu 26 Eyalete Dağıtılacak

Geçen yıl Beyaz Saray, on yılın sonuna kadar metan emisyonlarını %30 oranında azaltma anlaşması olan Küresel Metan Taahhüdü’ nün ilerlemesine yardımcı oldu. Beyaz Saray’a göre, dünyanın en büyük 15 metan gazı yayan 30 ülke de dahil olmak üzere 100’den fazla ülke taahhüde katıldı.

Beyaz Saray ayrıca boru hattı santrallerinin metan sızıntılarını en aza indirmesini, sığır eti ve süt sistemlerinden kaynaklanan metan emisyonlarını azaltmak için araştırmalar yapmasını iletti. Sera gazı emisyonlarının ölçülmesi, izlenmesi ve raporlanmasını düzenlemek için yeni bir kurumlar arası çalışma grubu oluşturmasını zorunlu kılma çabalarını açıkladı.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

Comments


bottom of page