top of page

Biden’dan Rusya için Tehditkar Mesaj

Başkan Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’ye yaklaşık bir saatlik telefon görüşmesi yaptı. Bu görüşmeye göre Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Rusya işgale yönelik daha fazla adım atması halinde ABD’nin “hızlı ve kararlı bir şekilde” yanıt vereceğini söyledi.

Telefon konuşması ABD’nin, Rusya’nın bu hafta içinde Ukrayna’yı işgal edebileceği yönündeki uyarıları üzerine geldi.

Rusya Saldırgan Bir Hamle Yapar ise ABD Hemen Harekete Geçecek

Beyaz Sarayın açıklamasına göre, “Başkan Biden, ABD’nin müttefikleri ve ortaklarıyla birlikte Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik herhangi bir saldırganlığına süratle ve kararlı bir şekilde yanıt vereceğini açıkça belirtti. İki lider, Rusya’nın askeri yapılanmasına karşılık olarak diplomasi ve caydırıcılığın Ukrayna sınırlarının üstünde sürdürülmesinin önemi üzerinde anlaştılar.”

Rusya Saldırgan Bir Hamle Yapar ise ABD Hemen Harekete Geçecek

Ukrayna, ABD’den Askeri ve Mali Destek Bekliyor

Üst düzey bir Ukraynalı yetkili, Zelensky’nin Washington’a Ukrayna’ya daha fazla askeri ve mali destek sağlama çağrılarını yeniledi. Ve Biden’ın mümkün olan en kısa sürede Ukrayna’yı ziyaret etmesini istediğini söyledi. ABD’li yetkililer, Biden’ın Ukrayna’ya seyahat etmesinin pek mümkün olmadığını söyledi.

Ukrayna, ABD'den Askeri ve Mali Destek Bekliyor

Görüşme hakkında bilgi alan yetkili yaptığı açıklamada , Zelensky’nin aramayı, yetkilinin “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik tehdidini azaltmak için somut fikirler” olarak nitelendirdiği, örneğin Ukrayna’ya daha gelişmiş silahlar da dahil olmak üzere daha fazla askeri destek sağlamak gibi şeyleri önermek için kullandığını söyledi.

Yetkiliye göre Zelensky, Biden’a Ukrayna için önemli bir mali paket ihtiyacının da altını çizdi. Ayrıca yetkiliye göre, Ukraynalı liderin ABD’li meslektaşına güçlü ekonomik desteğin “Putin’e Batı’nın Ukrayna’nın yanında olduğunu ve Putin’in gerginliğinin etkisinin hiçbir meyve vermeyeceğini göstereceğini” vurguladığını söyledi.

Herkes Diplomasinin Galip Geleceğine İnanmak İstiyor

Bir Beyaz Saray yetkilisi Ukrayna’ya güvenlik yardımının devam ettiğini kaydetti. Son haftalarda sevkiyatların altını çizdi ve yönetimin Rus askeri yığılmasının ortasında “Ukrayna ekonomisine yardımcı olmak için ek makro-ekonomik destek” araştırdığını söyledi.

Yaptıkları son çağrı, Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i, Putin’in Ukrayna’yı işgal etmeye karar vermesi durumunda ABD ve müttefiklerinin Rusya’ya “kararlı bir şekilde yanıt verecekleri ve Rusya’ya hızlı ve ciddi mali yaptırımlar uygulayacakları” konusunda yaptığı bir çağrı esnasında uyarmasından bir gün sonra geldi.

Herkes Diplomasinin Galip Geleceğine İnanmak İstiyor

Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, ABD’nin Rusya’nın bu hafta Ukrayna’yı işgal edebileceğine inanıyor. Fakat diplomasinin galip gelebileceğine dair umudunu koruduğuna dair sert bir uyarı yayınladı.

Rusya, Ukrayna Sınırına 100.000’den Fazla Asker Konumlandırdığı Tahmin Ediliyor

Bir yönetim yetkilisine göre ABD, Rusya’nın Ukrayna sınırına yakın 100.000’den fazla askeri olduğunu tahmin ediyor. Bu hafta binlerce asker daha eklendiği tahmin ediliyor. 12 Şubat Cumartesi günü itibariyle ABD, güçlerinin bir kısmını Ukrayna’dan çekmiş. Olası bir Rus işgaline ilişkin korkuların artması nedeniyle Cumartesi günü büyükelçilik personelinin çoğunun tahliye edilmesini emretmişti.

Rusya, Ukrayna Sınırına 100.000'den Fazla Asker Konumlandırdığı Tahmin Ediliyor

Sullivan, ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliği’nin “gerekli olur ise geri çekilmeyi tamamlamaya hazır olduğunu” söyledi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

0 görüntüleme

Comments


bottom of page