top of page

Biden’dan Rusya Yaptırımları

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı hedef alan saldırısına yanıt olarak ,Moskova’nın bankacılık, teknoloji ve havacılık sektörlerine yönelik 24 Şubat Perşembe günü kapsamlı yaptırımlar başlattı. Buna rağmen ABD ve Avrupa, Moskova ve Putin’in kendisini hedef almak için birkaç önemli adım atmayı bıraktı.

Rusya için Tam Kapsamlı Ağır Yaptırımlar

Yine de, haftalarca süren yoğun teknik ve diplomatik görüşmeler sonucunda hazırlanan paketin ölçeği, Rusya’nın ekonomik boyutuna ve küresel pazarlara bütünleşmesine sahip bir ülkeye yönelik ekonomik cezaların en önemli şekilde konuşlandırıldığına işaret ediyor. ABD, en büyük bankaların varlıklarının dondurulmasından madencilik, ulaşım ve lojistik firmalarına yönelik borç ve öz sermaye kısıtlamalarına kadar sektörler arasında yaptırımlar uyguladı. Ve bu yaptırımlarda kararlı.

Rusya için Tam Kapsamlı Ağır Yaptırımlar

Paket ayrıca, önemli Rus askeri ve endüstriyel sektörleri için kritik teknolojiye erişimin kapatılmasına yönelik. Ve bugüne kadar ki en büyük ölçekli girişim de içeriyordu. Ayrıca ABD’nin Putin’in yakın çevresindeki kilit oyuncuların ve iş adamlarının çocuklarını hedef alma stratejisini genişletti.

Yaptırımlardan belki de en kritik olanı, Putin’in eylemleriyle birleşik öfkeyi vurgulayan ve aynı zamanda paketteki Rus şirketleri tarafından kullanılabilecek potansiyel boşlukları sınırlayan bir güç gösterisinde Batılı müttefiklerle uyum içinde konuşlandırıldı.

Eski Hazine Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi ve Atlantik Konseyi’ndeki ekonomik devlet yönetimi girişiminin direktörü Julia Friedlander, “Bu yaptırımların gücü tamamen eşi benzeri görülmemiş “ dedi. Ve “Gerçekten Rus finans piyasalarına bir balta görevi görüyor” diye ekledi.

Biden’ın üst düzey yardımcıları günlerce, bir işgal durumunda Rusya’nın bankacılık sistemini hedef alan yıkıcı yaptırımları ima ettiler. Perşembe gün ki eylemler, toplam varlıkları 1 trilyon dolardan fazla olan bankalara büyük cezalar verildiği için bunun bir blöf olmadığını açıkça ortaya koydu.

Ukrayna ve Bazı Milletvekilleri Daha Fazlasını İstiyor

Aynı zamanda, Ukraynalı liderler ve bazı ABD’li milletvekilleri, Biden’ı Ukrayna’ya yönelik saldırı nedeniyle Moskova ve Putin’i cezalandırmak için daha da ileri gitmeye teşvik ettiler.

Özellikle, Rus işgalinin ardından ABD ve Avrupa tarafından açıklanan yaptırımların Rusya’yı SWIFT finansal mesajlaşma sisteminden çıkarmaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Perşembe günü Twitter’da “Rusya’nın SWIFT ile bağlantısının kesilmesini talep ediyoruz” dedi.

Ukrayna ve Bazı Milletvekilleri Daha Fazlasını İstiyor

Küresel bankacılık ödemelerinin, işlemlerin ve döviz alışverişlerinin bel kemiği olan SWIFT’den çıkmak, küresel piyasalara entegre bir ülkeye verilebilecek en ağır ceza olan bir finansal nükleer silaha eşdeğer olarak görülüyor.

Bu ayın başlarında iki taraflı bir Rusya yaptırım paketini müzakere etmeyi başaramayan Senato Dış İlişkiler Başkanı Robert Menendez, Perşembe günü açıklama yaptı. Açıklamada ABD yaptırımlarını övdü. Fakat daha fazla eylem çağrısında bulundu.

New Jersey Demokratı, “Putin’e maksimum zararı empoze etmeye çalışırken, yapabileceğimiz ve yapmamız gereken daha çok şey var.” dedi. Ve “Kongre ve Biden yönetimi, Rusya Merkez Bankası’na yaptırım uygulamak, Rus bankalarını SWIFT ödeme sisteminden çıkarmak, Rusya’nın kilit sektörlerini engellemek. Putin’e kişisel olarak yaptırım uygulamak ve Putin’i ve yakın çevresini varlıklardan mahrum etmek için tüm adımları atmak dahil olmak üzere hiçbir seçenekten çekinmemelidir.” diye ekledi.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Başkanı Adam Schiff Perşembe günü MSNBC ile yaptığı röportajda, ittifakın Rusya’ya karşı yenilenmesinden “memnun” olduğunu, fakat daha fazla ilerlemeyi desteklediğini söyledi.

Kaliforniya Demokratı, “Onları SWIFT’den atmayı destekliyorum. Direkt olarak, Vladimir Putin’e yaptırım uygulanmasını destekliyorum. Bu eşi benzeri görülmemiş bir durum. Ve genel olarak devlet başkanlarına yaptırım uygulamasak da zaman zaman yapıyoruz. Bence burada hak ediyor” dedi.

Cumhuriyetçiler, Perşembe günü atılan adımların yeterli olmadığını savunarak Biden’a daha sert yaptırımlar için baskı yaptılar. Üst düzey Cumhuriyetçiler, “Rusya ve Belarus’a karşı ek bankacılık yaptırımları ve ihracat kontrolleri uygulamak gerekli bir hamle. Fakat bu eylemler Başkan Biden’ın aylarca vaat ettiği ‘hızlı ve şiddetli’ ve ‘benzeri görülmemiş’ yaptırımlardan çok uzak” dedi.

Rusya ve Putin’e Yaptırımlar Masada Kalmaya Devam Ediyor

Biden Perşembe günü açıklama yaptı. Gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın SWIFT’den çıkarılmasının ve Putin’e şahsen yaptırım uygulanmasının masada kaldığını, fakat Avrupa’nın henüz SWIFT konusunda adım atmaya istekli olmadığını açıkça kabul ettiğini belirtti.

Biden gazetecilere, “Bu her zaman bir seçenektir. Fakat şu anda Avrupa’nın geri kalanının almak istediği pozisyon bu değil.” dedi.

Rusya ve Putin'e Yaptırımlar Masada Kalmaya Devam Ediyor

Biden’ın yorumu, ABD’li yetkilileri haftalar önce Avrupalıların Rusya’yı SWIFT finans sisteminden koparma isteğinin bir araya gelmesinin pek mümkün olmadığına ikna eden bir gerçeğin altını çizdi.

ABD’li yetkililer defalarca bunun masada olduğunu söylediler. Fakat AB ülkelerinin Rus enerjisi için ödeme yapma sistemine güvenmelerinin, hamle ufak bir ihtimale neden olduğunu samimi bir şekilde kabul ettiler. Brüksel merkezli işbirliği operasyonu, yalnızca AB yaptırımlarına yanıt olarak bir kurum veya şirkete erişimi kesebilir.

Yetkililer bunun takip edebilecekleri bir seçenek olduğunu iddia ettiler. Ama ABD ve müttefikleri de Putin’in kendisine doğrudan yaptırım uygulamadı.

Putin’e doğrudan yaptırım uygulanmasının maliyesi üzerinde somut bir etkisi olması pek olası değil. Fakat şu an için ABD’li yetkililer, ülke liderine acı çektirmenin bir yolu olarak, Putin’in en iyi işbirlikçileri ve yakın çevresine bakışlarını yönelttiler.

Rusya’nın En Büyük Bankalarını Hedef Alıyor

Biden yönetiminin Perşembe günü Rusya’nın birinci ve ikinci en büyük borç verenleri olan Sberbank ve VTB Bank’a uyguladığı yaptırımlar, operasyonları ciddi şekilde kısıtlamayı hedeflemekte. Ve genel işlerini yeniden şekillendirmek için tasarlanmış bireysel eylemlerdi. ABD’nin, VTB Bank’a tam bloke edici yaptırımlar uygulaması, ABD finans kurumlarında tutulan tüm varlıkları donduracak. Ve küresel finansal sistem içinde faaliyet gösterme kabiliyetini engelleyecek.

Finansman kısıtlamaları Gazprom, Rostelecom, AlfaBank ve RusHydro gibi kritik devlet şirketlerini hedef alıyor. Ayrıca üç ek büyük Rus bankası ve bağlı kuruluşlarının varlıkları donduruldu.

Rusya'nın En Büyük Bankalarını Hedef Alıyor

Bununla birlikte, çabanın temel dayanaklarından biri, varlıkların dondurulması ve finansal yaptırımların ötesinde, kilit teknolojilerin tamamen Rusya’ya girmesini engellemeye çalışmak. Rusya’nın savunma, havacılık ve denizcilik sektörlerini sürdürmek için gereken teknolojiye erişimi kısıtlamak için inşa edildi. Ortak çaba, Avrupa Birliği’nin yanı sıra İngiltere, Japonya ve Kanada da dahil olmak üzere diğer bazı önemli Batılı müttefiklerle uyumluydu.

Toplamda çaba, Rusya’nın sanayi tabanını gündelik işleri yürütmek için gerekli olan temel bileşenlerden yoksun bırakmak. Ve bu sayede köreltmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda, ABD yetkililerinin farklı hisse senetleri, iç siyasi hususlar ve hatta Putin’in kendisiyle ikili ilişkiler arasında Batılı ülkeleri aynı hizada tutmak için zorlandıkları son birkaç ay boyunca kapsamlı bir diplomatik çaba için tek bir pencere sunuyor.

Yaptırımlar Rus Enerji Şirketlerini Engelliyor

ABD’nin Avrupalı müttefiklerini gemide tutmanın gerekliliği konusundaki görüşü, iç ekonomik acıyı hafifletme arzusuyla birleştiğinde, hesaplanmış kararı, AB ülkelerinin sert yaptırımlara karşı çıkma ihtimalinin yüksek olduğu Rusya’nın ekonomik itici gücü olan enerji sektörünü doğrudan hedef almamaya yönlendirdi. Sonuç olarak, Rus ekonomisinin diğer tüm sektörlerinin yeni ve bazı durumlarda şiddetli bir baskı altında kalması muhtemel. Ama Putin’in ihracatının ve gelirlerinin büyük kısmı yerinde kalıyor.

Rusya’nın enerji sektörünü hedeflemek, dünya çapındaki enerji piyasalarını yukarı doğru yönlendirebileceği için ABD enerji ve gaz fiyatları üzerinde de etkili olabilirdi.

Yaptırımlar Rus Enerji Şirketlerini Engelliyor

Biden ve ABD’li yetkililer, Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda yıkıcı yaptırımlar hazırladıklarını haftalardır belirtiyordu. Yönetim yetkilileri daha önce yaptırım tehdidinin Putin’i caydırmayı amaçladığını öne sürdü. Biden Perşembe günü “kimsenin yaptırımların herhangi bir şey olmasını engellemesini beklemediğini” söyledi.

Biden, “Bu zaman alacak” dedi. Ve ” Kararlılığı Putin’e göstermeliyiz. Böylece neler olacağını bilir. Ve böylece Rusya halkı onlara Putin’in neye neden olduğunu bilsinler. Bütün mesele bu.” diye ekledi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

0 görüntüleme

Comments


bottom of page