top of page

Biden Tarafından Rusya’ya Yaptırımlar

Amerika başkanı Joe Biden, dünyanın Ukrayna’da devam eden saldırıdan “Rusya’yı sorumlu tutacağına” söz verdi. Böyle bir saldırıyı caydırmak amacıyla bugün birçok yaptırım açıklayacak.

Biden Tarafından Yeni Yaptırımlar Bekleniyor

Bugün ulusa seslenecek olan Biden’ın Rusya’yı ileri teknolojiden uzaklaştırabilecek yeni önlemleri açıklaması bekleniyor. Büyük finans kurumlarına yeni kısıtlamalar getirmesi gündemde. Ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın çevresine yaptırımlar uygulaması bekleniyor.

Biden Tarafından Yeni Yaptırımlar Bekleniyor

Planlanan yaptırımlar, ABD’nin bu hafta Moskova’ya yönelik son misillemeleri, Biden’ın Putin’i tam kapsamlı bir işgalden caydırmak için bir miktar koz sağlamayı umduğu için ayrılmıştı. Fakat şimdiye kadar, Batı’nın ekonomik cezalandırma tehditleri ve Biden’ın,  Putin’in Rus liderini ne yapacağını tahmin etmeye çalışmak için oluşturduğu güçler hakkında bildiklerini ortaya çıkarma stratejisi etkisiz kaldı.

Aylarca süren tahminler ve uyarılardan sonra, Rus kuvvetleri yerel saatle Perşembe sabahı Ukrayna’ya saldırısına başladı. Birliklerin sınırı kuzeye ve güneye geçtiğine dair raporlandı. Raporda başkent Kiev de dahil olmak üzere birçok şehirde patlamalar ve Ukrayna kuvvetleri silahlarını bırakmadıkça Putin’in gelecekte kan dökülmesine dair uyarıları var.

Yaptırımlar Rusya Ekonomisini ve Putin’in Yakın Çevresini Ele Alıyor

Amerika’nın yaptırımları, şimdi Rusya’nın ekonomisinin, askeri yeteneklerinin ve Rusya Devlet Başkanı’na en yakın olanların peşinden giderek Putin’in eylemlerini engellemek yerine cezalandırmayı amaçlıyor. Bununla birlikte, Putin’in ileriye dönük karar verme sürecini ne kadar değiştirebilecekleri bir soru işareti olarak kalıyor.

Yaptırımlar Rusya Ekonomisini ve Putin'in Yakın Çevresini Ele Alıyor

Konuşmadan önce Biden, Batılı müttefikler arasında birliği öngören bir yanıtı koordine etmeyi umarak, 7 sanayileşmiş ulustan oluşan grubun liderleriyle hangi yaptırımları uygulamayı planladıkları konusunda görüşmeyi planlıyor. ABD ve Avrupalı yetkililer, yanıtlarını koordine etmek için Perşembe gününe kadar telefonla görüştüler.

Avrupa Birliği de Yaptırım Uygulayacak

Perşembe sabahı, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen açıklamalarda bulundu. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik “barbarca saldırısının” ardından “Rusya’nın ekonomik tabanını ve modernleşme kapasitesini zayıflatma” sözü verdi.

Avrupa Birliği de Yaptırım Uygulayacak

Leyen, “Avrupa Birliği’ndeki Rus varlıklarını donduracağız. Rus bankalarının Avrupa finans piyasalarına erişimini durduracağız” dedi.

Biden Bu Sabah Ulusal Güvenlik Konseyini Topladı

Beyaz Saray’dan bir yetkili konsey hakkında açıklama yaptı. Biden’ın Ukrayna’daki durumu görüşmek üzere Perşembe sabahı Ulusal Güvenlik Konseyi’ni de topladığını söyledi.

Joe Biden’ın üst düzey ulusal güvenlik yardımcıları, Putin’in televizyonda yayınlanan bir konuşmada Ukrayna’ya karşı bir “askeri operasyon” başlatma planını açıkladı. Bu açıklama ardından Çarşamba günü geç saatlerde acil toplantı düzenledi.

Biden Bu Sabah Ulusal Güvenlik Konseyini Topladı

Konuşma, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Moskova’nın davranışını kınamak için toplandığı sırada Rusya’da yayınlandı. Ve bazı yetkilileri hazırlıksız yakaladı.

Batı Kanadı’nda toplanmış olan Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan ve diğer üst düzey yetkililer, Biden’dan Rusya’nın saldırısını “provokasyonsuz ve haksız” olarak kınayan bir bildiri hazırladılar.

Zelensky Biden’dan Yardım İstedi

Yayınlanan bildiride Biden, “Başkan Putin, çok fazla can kaybı ve insan ıstırabı getirecek önceden tasarlanmış bir savaşı seçti” dedi.

Zelensky Biden'dan Yardım İstedi

Biden, ülkesi kuşatma altına alınırken Beyaz Saray’a ulaşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile telefondaydı. Biden daha sonra yaptığı açıklamada, “Benden dünya liderlerini Başkan Putin’in bariz saldırganlığına karşı açıkça konuşmaya ve Ukrayna halkının yanında olmaya çağırmamı istedi” dedi. ABD ve ortaklarının “Rusya’ya ciddi yaptırımlar uygulamayı” planladığını söyledi.

Başkan, Putin’in ülkenin doğusundaki iki Rusya yanlısı bölgeyi tanımasının ardından Ukrayna’ya asker gönderme konusundaki ilk kararının ardından Pazartesi günü daha sınırlı bir yaptırım paketi açıkladı. Bu önlemler, devlete ait iki finans kuruluşunun, Putin’in yakın çevresinden üç üyenin ve Rusya’nın devlet borcunun peşinden gitti.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

2 görüntüleme

Comments


bottom of page