top of page

Bir Astronota Göre Dünya’yı Korumak

Fransız astronot Thomas Pesquet geçen yıl Uluslararası Uzay İstasyonunda altı ay geçirdi ve Dünya’ya bakışı nefes kesici olduğu kadar endişe vericiydi.

Ayakları sağlam zeminden uzun süreler uzak olması ona gezegenimiz hakkında benzersiz ve ayrıcalıklı bir bakış açısı kazandırdı. Pesquet Instagram hesabında, “evimiz dediğimiz mavi top’un” güzel görüntüleriyle dolup taşıyor. Ama güzelliğin lekeli olduğunu çünkü, iklim değişikliğinin etkilerinin uzaydan bile görülebildiğini söylüyor.

Pesquet, Uzay ile Dünya Yaşamı Arasındaki Benzerlikleri Vurgulamaya Çalışıyor

2016’daki bir önceki uzay ziyaretinden bu yana, buzulların gözle görülür şekilde eridiğini ve aşırı hava olaylarının artmasıyla insan faaliyetlerinin sonuçlarının daha da belirgin hale geldiğini belirtiyor.

Yaşadığı çevresel kaygı, onu BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)da ‘İyi Niyet Temsilcisi’ olmaya motive etti. ISS’de bir astronot olarak, FAO’nun tarımsal yenilik ve gıda üretim yöntemleri konusundaki araştırmalarını destekledi. Uzaydaki sınırlı kaynaklar ve kaynakları azalan bir gezegende insan davranışına örnek olma fırsatı sunuyor. Pesquet, bir uzay aracındaki yaşam ile Dünya’daki yaşam arasındaki benzerlikleri vurgulamak istiyor.

Uzaydan da İnsan Faaliyetlerinin Dünyaya Kötü Etkisi Görünmekte

Uzay istasyonundan Dünya’ya bakıldığında dünyanın kesinlikle büyülü bir yer olduğunu belirtiyor. O kadar uzakta olmadığı hala nispeten yakın bir görüşün olduğunu bu nedenle eğriliğin ve atmosferin görüldüğünü açıklıyor. Dünya’nın mavi renkte parladığını ve ilk görüldüğünde kesinlikle nefes kesici olduğunu belirtiyor.

Pesquet, Dünya’nın uzaydan ne kadar çok görülürse, ona o kadar değer vermek ve onu korumak isteyeceğimizi iddia ediyor. Bunun nedeni ise insan faaliyetlerinin pek çok sonucunun iklim değişiklikleri gibi uzaydan görebilir olduğu belirtiyor.

Uzaydan da İnsan Faaliyetlerinin Dünyaya Kötü Etkisi Görünmekte

En gözle görülür etkinin ise buzulların yıldan yıla geri çekilmesi olduğunu ama aynı zamanda görülebilen şey aşırı hava olayları olduğunu belirtiyor. İlk görevinin 2016-2017 de gerçekleştirdiğini ikinci görevinin ise beş yıl sonra 2021 gerçekleştirdiğinde orman yangınları ve kasırgalar gibi aşırı hava olaylarının sıklığında ve gücünde net bir artış görebildiğini belirtiyor.

Uzayda, Dünyaya Yardım Edebilecek Uydular Bulunmakta

Dünyaya yardım etmek için uzaydan yapabilecek çok şey olduğunu iddia ediyor. Öncelikle uzay ajansı olarak Dünya’yı gözlemleyebilen ve dalgaların yüksekliği, denizin sıcaklığı, kutuplardaki buzların geri çekilmesi gibi değişkenleri ölçebilen uyduların olduğunu belirtiyor.

Uzayda, Dünyaya Yardım Edebilecek Uydular Bulunmakta

Pesquet’e göre gezegeni korumaya yönelik deneyler bulunmakta, örneğin sıvılar üzerinde deneyler. Bu, çevreyi etkileyen bazı aşırı hava olaylarının tahmin edilmesine yardımcı olabilir.

Daha İyi Bir Gelecek İçin Uzaydaki Teknikler Kullanılabilir

Pesquet, uzay istasyonundaki sınırlı kaynakların yönetilmek zorunda olduğuna inanıyor. Dünyada sınırlı atmosfere, sınırlı suya, sınırlı gıdaya sahip olunduğunu böylece uzay istasyonundaki her şeyle başa çıkma şekli bize Dünya’da uygulanabilecek teknikler verdiğini iddia ediyor. Bunun nedeni ise Dünyada ve Uzayda durumun paralel olduğunu belirtiyor. İnsanlar, uzay teknolojisinin suyla nasıl başa çıktığını, suyu nasıl geri dönüştürüldüğünü, havadaki oksijeni nasıl geri dönüştürüldüğü hakkında çok şey öğrenebilir, dedi.

Thomas Pesquet, “Uzay yolculuğu az miktarda CO2 (Karbondioksit) üretir ve tam olarak çevre dostu bir yolculuk değil. Fakat Uydu araştırmalarını yapılması için uzayda faaliyete ihtiyaç var. Bu durum gezegene çok fayda sağlar. Yani uzay yolculuğu gerekli bir kötülüktür,” dedi.

Ayrıca sözlerine “Yeterince yaratıcıyız, teknolojiye ve iradeye sahibiz. Bu yüzden gelecek için iyimserim. Bir uzay istasyonunu uçurabilirsek, gezegeni kurtarabiliriz, ” diye ekledi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

11 görüntüleme

Comments


bottom of page