top of page

Bitcoin : Rusya-Ukrayna Gerilimi Etkisi

Rusya-Ukrayna gerilimi, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin düşüşüne sebep oldu. Ukrayna üzerindeki jeopolitik gerilimlerin küresel piyasaları sarsmasıyla dijital para birimleri 22 Şubat Salı günü düştü.

Bitcoin İki Haftanın En Düşük Seviyesini Gördü

Bitcoin en son %0,5 düşüşle 38.011,54 dolardan işlem görüyordu. Kripto para birimi, sabahın erken saatlerinde ticarette 36.370 dolara kadar düştü. Bu durum iki haftadan fazla bir sürenin en düşük seviyesi.

Bitcoin İki Haftanın En Düşük Seviyesini Gördü

Altcoinlerde Daha Büyük Kayıplar Yaşandı

Piyasadaki kripto para birimleri de günün erken saatlerinden daha yüksek kayıpları geri aldı. Ethereum(ETH) %1.4, Cardano(ADA) %4.3 ve Ripple(XRP) %6.9 değer kaybetti.

Altcoinlerde Daha Büyük Kayıplar Yaşandı

Analistlere Göre Düşüşün Sebebi Rusya-Ukrayna Krizi

Analistler düşüşü Rusya-Ukrayna krizi üzerindeki artan gerilime dayandırdılar. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 21 Şubat Pazartesi günü, birliklerin bağımsız olduklarını ilan etmesinin hemen ardından doğu Ukrayna’daki iki ayrılıkçı bölgeye asker gönderme emri verdi.

Analistlere Göre Düşüşün Sebebi Rusya-Ukrayna Krizi

Hamle, tam kapsamlı bir istila korkularını körükledi ve tüccarların risk alma isteği azaldıkça küresel hisse senetlerini keskin bir şekilde düşürdü.

Bitcoin Bir Güvenli Sığınak Mı?

Japon Bitcoin borsası Bitbank’ta kripto piyasası analisti olan Yuya Hasegawa, “Bitcoin’in güvenli liman hikayesi, artan askeri çatışma olasılığı ve kötüleşen ABD-Rusya ilişkisi, daha geniş finansal piyasayı riskten kaçınma durumuna soktuğu için neredeyse tamamen dağıldı” dedi.

Bitcoin Bir Güvenli Sığınak Mı?

Bitcoin, destekçileri tarafından genel olarak altına benzeyen bir güvenli liman varlığı olarak tasvir edilir, yani belirsizlik zamanlarında bir değer deposu sunmalıdır.

Bitcoin için durum, bir tür “dijital altın” olarak daha fazla kurumsal yatırımcının ticaret yapmaya başlamasıyla bozuldu. Kripto para birimi, hisse senetleri gibi geleneksel piyasalardaki dalgalanmalarla daha yakından uyumlu hale geldi.

Analistlerin Bitcoin Tahminleri Neler?

Hasegawa, Bitcoin’in bu hafta için 32.000 dolar ile 43.000 dolar aralığında işlem görmesi gerektiğini belirtti. DailyFX baş stratejisti John Kicklighter, 39.500 doların “bu hafta için ilk seviye destek olduğunu, fakat 32.500 doların geri dönüşü olmayan bir nokta gibi göründüğünü” belirtti.

Analistlerin Bitcoin Tahminleri Neler?

Bitcoin şu anda Kasım 2021’de ulaştığı 68.000 doların üzerindeki tüm zamanların en yüksek seviyesinin oldukça aşağısında. Bazı yatırımcılar bunun kripto para birimi için bir süreliğine kadar iyi olduğuna inanıyor.

Kripto borsası Huobi’nin kurucu ortağı olan Du Jun, bir sonraki Bitcoin boğa piyasasının en erken 2024 yılına kadar gerçekleşmesinin olası olmadığını, bir sonraki sözde “halving” olayının gerçekleşeceğini belirtti.

Du, “Bu döngünden sonra 2024’ün sonundan 2025’in başına kadar Bitcoin üzerinde bir sonraki boğa piyasasını memnuniyetle karşılayabileceğiz” dedi.

Bitcoin yarıya indirilmesi, kripto para madencilerinin işlemleri doğrulamak için aldığı ödülleri azaltarak, ihraç sırasında yeni madeni para arzını etkin bir şekilde sıkıyor.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

Comments


bottom of page