top of page

BMW Renk Değiştiren Arabasını Tanıttı

Otomobil satın alırken müşteriler genelde renk konusunda kararsız kalarak hangi renk araç alacaklarına karar veremezler. Bu duruma çözüm olarak BMW Flow elektrikli SUV konsept aracını tasarladı. Bu BMW Flow elektrikli SUV konsept aracı, bir düğmeye basarak renk tonlarını değiştirebilir, beyazdan griye ve griden siyaha dönebilir. Birkaç dakika içinde ise tekrar eski halini alabilir. BMW Flow elektrikli SUV konsept aracı gri tonların haricine geçemese de ve bu durumda bile gerçek araba boyasının inceliği, derinliğinden yoksun olsa da, etkisi şaşırtıcı.

Paneller Elektronik Mürekkep Teknolojisine Sahip

Paneller Elektronik Mürekkep Teknolojisine Sahip

İşin inceliği boya ile değil, SUV’nin gövde panellerine uygun olan özel olarak şekillendirilmiş panellerdir. Paneller, elektronik okuyucularda (e-reader) kullanılan aynı tür elektronik mürekkep teknolojisine sahiptir.

Panel üzeri her bir bölgesi pozitif yüklü siyah pigmentler ve negatif yüklü beyaz pigmentler içeren milyonlarca küçük kapsül bulunmakta. Elektrik akımları, bir pigmenti veya diğer bir pigmenti yüzeye getirerek farklı tonlar olmasını sağlar. Renk değişimi olunca, paneller daha fazla negatif veya pozitif elektrik yüküne ihtiyaç duymaz ve sahip olduğu tonlarını korur.

BMW Flow elektrikli SUV Konsept Aracı Gelişmiş Tasarıma Sahip

BMW Flow Elektrikli SUV Konsept Aracı Gelişmiş Tasarıma Sahip

BMW Flow elektrikli SUV, tek bir ton olarak veya farklı kısımlarda farklı tonlar olarak kullanılabilir. Hatta tekerlekler bile renk değiştirebilir. 

BMW’nin tasarım başkanı Adrian van Hooydonk, BMW iX Flow konseptini “gelişmiş bir tasarım ve araştırma projesi” olarak belirledi. BMW, bu tür bir teknolojiyi üretim aracına kazandırma planlarını açıklamadı.

Müşteriler Değişim İçin Bu Arabayı Tercih Edecekler

Müşteriler Değişim İçin BMW iX Flow’u Tercih Edecekler

BMW’den açıklama yapan iX Flow proje lideri Stella Clarke, “Bu, sürücüye kişiliğinin farklı yönlerini ve hatta değişimden duydukları zevki dışa doğru ifade etme ve arabalarına her oturduklarında bunu yeniden tanımlama yeteneği veriyor,” dedi.

BMW Renk Değiştiren Aracı

İkincisi, aracı daha verimli ve konforlu hale getirebilir. Sıcak yaz günlerinde beyaz bir gövde ısıyı yansıtarak kabini daha konforlu bir sıcaklıkta tutar ve klimaya daha az ihtiyaç duyulur hale gelir. Diğer bir taraftan ise siyah bir gövde daha fazla ısıyı emmesini sağlar ve soğuk günlerde ise kabinin sıcak kalmasına yardımcı olur böylece ısı ve havalandırma ihtiyacını azaltır.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

20 görüntüleme

Comments


bottom of page