top of page

Colorado : Yüzüncü Yıl Devleti

Colorado, doğa harikaları ve insan yapımı etkileyici simgesel yapılarla doludur.

Kayalık dağlardan Colorado Nehrine ve Büyük Kum Tepelerine kadar Colorado’nun ünlü olduğu birçok unsur vardır.

Ayrıca, Colorado’nun “Yüzüncü Yıl Devleti” lakabı kazanmasının nedeni ABD Bağımsızlık Bildirgesi’nin imzalanmasından 100 yıl sonra bir eyalet haline gelmesidir.

Haydi gelin Colorado’nun muhteşem yapılarına birlikte göz atalım.

Colorado Dinozor Sırtı

Colorado’nun en iyi simgesel yapılarından biri, Morrison-Colorado’daki Dinozor Sırtı’dır. Burada bulunan Ziyaretçi Merkezinin içinde bir Keşif Merkezi bulunmaktadır. Bu merkezde sergiler, taklidi yapılmış bir kazı alanı ve bir hediyelik eşya dükkânı bulunmaktadır.

Yine de Dinozor Sırtı’nın en iyi bölümü dışarıda yer almaktadır. Ziyaretçiler, 45 dakikalık ücretli bir servis turuna katılma veya ücretsiz kendi kendine tur yapma seçeneğine sahiptir.

Colorado Dinozor Sırtı

Bu bölgenin jeolojisi hakkında bilgi edinmek de fazlasıyla büyüleyicidir. Taş ocağında stegosaurus ve apatosaurus dinozorlarına ait fosiller bulunmaktadır ve oraya nasıl geldiklerini düşünmek de fazlasıyla gariptir. Ayrıca burada çeşitli dinozorların ve bir timsahın bıraktığı 300’den fazla ayak izini görme şansına sahip olunmaktadır.

Dinozor Sırtı, bir ilke imza atarak dünyadaki ilk “Stegosaurus” dinozor keşfini gerçekleştirmiştir.

Colorado Nehri

Colorado’nun neyi meşhurdur? dendiğinde tabii ki eyalete adını veren nehirden bahsetmek gerekmektedir. “Colorado” adı, doğal tortu yüklerinin neden olduğu kırmızımsı renkten gelmektedir. Ayrıca Colorado nehri, Kuzey Amerika’daki en önemli nehirlerden biridir ve Güneybatı ABD ve Meksika’daki en önemli nehirdir.

Colorado Nehri

2.330 km ile Colorado Nehri, yedi ABD eyaletini ve Meksika’yı içeren geniş ve kurak bir havzayı boşaltmaktadır. Colorado, Utah, Nevada, Arizona ve California ile iki Meksika eyaletini (Baja California ve Sonora) geçmektedir. Kuzey Amerika’daki en uzun 5. nehirdir ve ABD’deki en büyük iki su deposunu (Mead Gölü ve Powell Gölü) içermektedir. 40 milyon insan için hayati bir su kaynağı ve enerji kaynağıdır.

Vail, Aspen ve Kayak Merkezleri

Kayak, Colorado eyaletinde en sevilen aktivitelerden biridir. Ayrıca Colorado, ABD’deki en popüler kayak merkezlerinden ve kayak şehirlerinden bazılarına sahiptir ve bu da onu dünyanın en iyi kış bölgelerinden biri haline getirmektedir.

Aspen ve Vail muhtemelen Amerika’nın en ünlü iki kayak şehridir, ikisi de Colorado’dadır. Vail, 5000 dönümden fazla alanı kaplayan 200 parkur nedeniyle Amerikan kayak merkezlerinin kralı olarak bile anılmıştır. Fakat tek kayak merkezi Aspen ve Vail değildir. Örneğin: Breckenridge, Telluride, Steamboat Springs ve Keystone gibi çok popüler ve simgesel kayak merkezleri de bulunmaktadır.

Vail, Aspen ve Kayak Merkezleri

Bu kayak şehirleri kayak, snowboard, kros ve muhteşem manzaralardan daha fazlasına sahiptir. Kaplıcalar, harika barlar, restoranlar, lüks alışveriş seçenekleri ve güzel otel gibi imkanlar sunmaktadır. Ayrıca Colorado’daki kayak mevsimi Ekim’den Nisan’a kadardır. Böylece diğer kayak yerlerinden çok daha uzun süre kayak yapma imkânı sunmaktadır. Harika bir kış kaçamağı için Colorado’nun kayak kasabaları kesinlikle doğru seçimdir.

Kırmızı Kayalar

Colorado’yu ziyaret etmeyi düşünen canlı müzik hayranları, Kırmızı Kayalar Amfi Tiyatrosu’nu kesin olarak ziyaret etmek istemektedirler. Bu devasa açık hava tiyatrosu, kaya yapısının içine yerleştirilmiştir ve çarpıcı bir görsel efekt ve ideal akustik yaratmaktadır.

Doğal amfi tiyatronun oluşmasının 200 milyon yıldan fazla sürdüğü söylenmektedir. Sahnenin arkasında büyük bir kaya çıkıntısı yükselirken devasa kayalar sahnenin sağından ve solundan dışa ve yukarıya doğru görüş açısı sağlamaktadır.

Kırmızı Kayalar

9.500’den fazla seyirci kapasiteli bu mekan muhtemelen ülkedeki en ünlü açık hava müzik alanlarından biridir ve kesinlikle Colorado’da yapılacak en iyi şeylerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu durum kesinlikle Colorado seyahatinde yaşanması gereken bir deneyimdir.

Mekan, dünyaca ünlü opera sanatçılarından The Beatles’a kadar birçok önemli sanatçının performanslarına ev sahipliği yapmıştır. Ancak Kırmızı Kayalar’a gitmenin tek nedeni bununla sınırlı değildir. Yaz aylarında düzenli olarak gerçekleşen Kayalarda Yoga ve Kayalarda Film gibi pek çok başka etkinlik bulunmaktadır.

Colorado Dört Köşe Anıtı

Dört köşe anıtı, dört ABD eyaletinin; Colorado, Utah, Arizona ve New Mexico’nun buluştuğu noktayı işaret etmektedir. Bu, ABD’deki  dört farklı bölgenin buluştuğu tek noktadır. 

Anıt, her yıl bu coğrafi dönüm noktasını ziyaret etmek ve aynı anda dört eyalette bulunmak isteyen binlerce turisti kendi bünyesine çekmektedir.

Colorado Dört Köşe Anıtı

Anıt, dört devletin sınırlarını gösteren yuvarlak bir bronz diskten oluşmaktadır ve disk çevrildiğinde “burada Tanrı’nın altında bulunan dört devletle özgürce buluş” yazısı bulunmaktadır.

Büyük Kum Tepeleri Ulusal Parkı

Büyük Kum Tepeleri Ulusal Parkı, Kuzey Amerika’daki en yüksek kum tepelerine ev sahipliği yapması nedeniyle görülmeye değer bir parktır. En yüksek kum tepeleri 230 m yüksekliğe ulaşmaktadır ve kum tepeleri yaklaşık 78 km2 bir alanı kapsamaktadır. Bu park, 2004 yılında kurulmuştur.

Büyük Kum Tepeleri Ulusal Parkı

Etkileyici kum tepelerine ek olarak, park aynı zamanda bölgedeki tüm hayvan çeşitlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin bizon, puma, antilop, dağ sıçanı, ak kuyruklu kartal, altın kartal ve gökdoğan gibi hayvanların tümü bu parkta bulunmaktadır.

Ayrıca, Milli Park çok çeşitli aktiviteler sunmaktadır. Burası çocuklu ailelerin dinlenmek için tercih edebileceği harika bir yerdir. Parkta hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından sevilen en popüler eğlence Medano Deresi’nde kum sörfü ve kum kızağıdır. Parkta ayrıca en ilgi çekici olan etkinlik ise gece yıldızları izlemek için olan ücretsiz Ranger Programlarıdır. Ayrıca 4×4 arazi araçlarına sahip deneyimli sürücüler Medano Pass Primitive Road üzerinden ekstrem bir sürüşe çıkabilme şansına sahiptirler.

Özellikle burada muhteşem bir yaz ziyareti planlanır ise güneş yanıklarından korunmak için başörtüsü, güneş gözlüğü, uzun kollu hafif giysiler bulundurulması gerekmektedir.

Rocky Dağı Ulusal Parkı

Bir dağ kasabası olan Estes Park’tan sadece birkaç mil uzakta bulunan Rocky Dağı Ulusal Parkı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler milli parklardan biridir.

Park, yükselen dağ zirvelerini, dağ göllerini ve çayırları, ormanları ve bol vahşi yaşamı en iyi şekilde sergilemektedir. Parkta, parkın en yüksek noktası olan 14.259 fit olan Longs Peak dahil olmak üzere 10.000 fitin üzerinde 100’den fazla zirve bulunmaktadır.

Rocky Dağı Ulusal Parkı

Park, yarım milden daha kısa yollardan tüm gün veya çok günlük yürüyüşlere kadar uzanan geniş bir yürüyüş parkuru sistemine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca burada geyik, büyük boynuzlu koyun, geyik ve diğer canlıları görme imkanına sahip olunabilmektedir.

Yazın, Rocky Dağı Ulusal Park’ta en popüler aktiviteler yürüyüş, vahşi yaşamı izleme, kampçılık, balık tutma, ata binme, tırmanma ve kaya tırmanışı gibi etkinliklerdir.

Kışın da park kendine özgü güzelliği ve cazibe merkezlerine sahiptir. Böylece insanlar genellikle yılın bu zamanında buraya kros kayağı için gelmektedirler.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

8 görüntüleme

Comments


bottom of page