top of page

Cumhuriyetçi Adaylar Trump’ı Destekliyor

Ülke genelindeki Cumhuriyetçi parti adayları Biden’ın 2020 seçimlerini kurallara uygun bir şekilde kazandığını kabul etmeyi reddediyorlar.

15 Aralık Çarşamba günü düzenlenen bir forumda Minnesota valisi için beş Cumhuriyetçi adaya Başkan Joe Biden’ın “Seçim Kurulunda anayasal çoğunluğu” kazanıp kazanmadığını hakkındaki düşünceleri soruldu. Hiçbiri açık bir şekilde “evet” deyip konuyu kabul etmeye istekli değildi.

Minnesota adayları kulağa genel olarak 2020 seçimleri konusunda tepkisiz kalmayan ve ses çıkarmaya meyilli Cumhuriyetçi adaylar gibi geliyordu. Biden’ın zaferini onaylamayı reddetmek, ülke çapındaki Cumhuriyetçi ön seçimlerde önemli kilit bir gereklilik haline geldi. 2022’de Cumhuriyetçi parti adaylığını kazanmaya çalışan, Trump’ın seçimde kaybettiğini kabul etmeyen adaylar eski başkan Donald Trump’ın yanında yer aldı.

Cumhuriyetçi kesim Trump'ı Destekliyor

Seçimi Kazanmak için Trump’ın Yanında Yer Alıyorlar

Bazı adaylar çok agresif. Ve Trump’ın kazanan olduğu yalanını yaptıkları kampanyaların merkezi bir parçası haline getiriyorlar. Diğer adaylar, Biden’ın yasal yollardan seçimi kazandığı sorusuna doğrudan bir cevap vermekten kaçınıyor.

Her iki yaklaşım da güven vermiyor. Ve her ikisi de Cumhuriyetçi Parti’nin durumu hakkında rahatsız edici bir gerçeğin kanıtı: Biden’ın kazandığı adil zaferiyle ilgili gerçeği açıkça kabul ederseniz, 2022 ön seçimini asla kazanamazsınız. 

Michigan’da Cumhuriyetçi bir anketör olan Steve Mitchell bir röportajda, “Bunu yapabilirsiniz, ancak sonuçların farkına varın, muhtemelen kaybedeceksiniz” dedi ve ekledi “Yani, bunu yaparak kaybetmeye hazırsanız, devam edin.”

Anketlere Göre Çoğunluk Hala Trump’ı Destekliyor

Anketler sürekli olarak Cumhuriyetçilerin büyük bir çoğunluğunun Amerikan seçmenlerinin Trump yerine Biden’ı seçtiğini kabul etmeyeceklerini gösteriyor. Kasım ayı başlarında yapılan bir ankette, Cumhuriyetçi adayların %73’ü Biden’ın yalnızca seçmen sahtekarlığı nedeniyle kazandığını söyledi. Diğer %22’si ise Biden’ın adil bir şekilde kazandığını söyledi. 

Mitchell, “Bu, Cumhuriyetçiler tarafından koyu bir şekilde benimsenmiş bir değer. Ve eğer Cumhuriyetçi partiye bir adaysanız, neredeyse Biden’ın yasal olarak seçildiğine inanmadığınızı söylemek zorunda kalıyorsunuz” dedi.

Parti Ön Seçimlerinde Trump Büyük Bir Etken

Trump, Cumhuriyet siyasetinde baskın oyuncu olmaya devam ediyor: Onun desteği, parti ön seçimlerini kimin kazanacağı konusunda genellikle kritik bir faktör oldu. Ve Trump’ın ön seçimlerde onayladığı adaylar, 2020 sonucunu ya reddeden ya da en azından agresif bir şekilde sorgulayanlar olma eğilimindedir.

Cumhuriyetçi Kongre Seçim ile İlgili Bilgi Vermeyi Reddediyor

Dolayısıyla Trump’ın 2020 seçimlerine olan takıntısı, kazanmak isteyen adaylara seçimle ilgili gerçeği söylemek için daha az alan sağlıyor.

2020 Seçiminin Yankısı Hala Devam Ediyor

Trump henüz bir adayı Ohio Senatosu yarışında onaylamadı. Cumhuriyetçi adaylar Biden’ın galibiyetini gayrimeşru olarak göstermede en güçlü olan adayı göstermek için yarıştı. Eski devlet saymanı Josh Mandel ve iş adamı Bernie Moreno, seçimleri yanlış bir şekilde “çalıntı” olarak nitelendirdiler; yazar ve risk sermayedarı J.D. Vance, asılsız “hileli” kelimesini kullandı. Ve gerçekleşmeyen “büyük ölçekli” yasadışı oylamadan bahsetti. Eski eyalet partisi başkanı Jane Timken, seçimin “yaygın bir sahtekarlık” içerdiğini yanlış bir şekilde iddia etti. Ayrıca aday Mike Gibbons’ın bir sözcüsü geçen hafta bir e-postada Gibbons’ın “ilk günden beri 2020 seçimlerinin gerçek sonucunu hala bilmediğimizi belirtmekte tutarlı olduğunu” söyledi.

Cumhuriyetçi Kongre Seçim ile İlgili Bilgi Vermeyi Reddediyor

Diğer birçok eyaletteki Cumhuriyetçi kongre ve vali adayları da Biden’ın yasal bir şekilde galip olduğunu düşündüklerini veya seçimin çalındığını açıkça beyan edip etmediklerini söylemeyi reddediyorlar. Bu duruma karşı çeşitli eyaletlerde istisnalar var. Örneğin, yeniden seçilmek için yarışan Alaska Senatörü Lisa Murkowski, Kasım 2020’de medya organları tarafından yarışın ilan edildiği gün Biden’ı kazandığı zaferden dolayı tebrik etti. Daha sonra sonucu bozmak için hiçbir neden olmadığını söyledi.

Cumhuriyetçi Kesim Gelecek Seçim için Planlar Kurmaya Başladı

Michigan’daki Cumhuriyetçi anketör Mitchell, Cumhuriyetçi birincil adayların 2020 seçimleri konusunu kendilerini genel seçimin merkezine yakın konumlandıracak şekilde “durumu idare edebileceklerini” söyledi.

2020 seçimleri hakkında nispeten dürüst olan 2022 adaylarından bazıları bile, Virginia vali adayı Glenn Youngkin’in kasım ayındaki üzücü zaferinde işe yarayan bu ip cambazlığı “seçim bütünlüğü” stratejisini deneme ihtiyacını hissetti.

Ohio’da, Senato adayı Matt Dolan, 2020 seçimleri hakkında rakipleri Mandel, Vance, Moreno, Timken ve Gibbons’tan çok daha gerçekçi. Eyalet senatörü Dolan, gönderdiği bir e-postada, Biden’ın 2020’de yasal bir şekilde kazandığını, ancak görevde başarısız olduğunu söyledi. Dolan, diğer Ohio adaylarını hem ülkeyi hem de Cumhuriyetçilerin Senato koltuğunu kazanma şanslarını zedeleyen ” komplo teorileri ve yalanları” benimsemekle suçladı.

Yine de Dolan’ın kendi kampanya web sitesinde, Ohio dışındaki eyaletlerde seçmen sahtekarlığının nadir olmadığını öne süren ifadeler içeren bir “seçim bütünlüğünü koruma” bölümü var. Aslında, seçmen sahtekarlığı her eyalette nadir olarak görülür.

Cumhuriyetçi Kongre Bu Konu Hakkında Gayriresmi Anket Yaptı

Michigan valisi için Cumhuriyetçi aday olan iş adamı Kevin Rinke, seçimde hile olduğu yönündeki öneriyi açıkça reddetti. Bir şirket bu olay için gayriresmi bir anket yaptı. Ülke çapında Ohio, Michigan, Nevada, Pensilvanya, Kuzey Karolina, Teksas ve Georgia’daki 34 Cumhuriyetçi kongre ve valilik kampanyasının bilimsel olmayan bir örneğine ulaşarak onlara düşündüklerini sordular. Biden yasal olarak kazanan oldu. Sadece yedi kişi yanıt verdi, hiçbiri kendi yarışlarında önde gidenlerden biri olmadı. Bu yedi kişiden sadece ikisi, yasal olarak kazananın Biden olduğunu söyledi.

Stern, Trump’a ve Müttefiklerine Ağır İthamlarda Bulundu

Dolan dışında, Biden’ın yasal zaferini kabul eden tek katılımcı, Biden’ın “%100” yasal bir şekilde kazandığını söyleyen Pennsylvanialı bir iş adamı ve uzun süredir Senato adayı olan Everett Stern’di.

Cumhuriyetçi Kesim Gelecek Seçim için Planlar Kurmaya Başladı

Bir haber kanalına adaylığı kazanamayacağını bildiğini söyleyen Stern, Trump ve müttefiklerini parti seçmenlerini fena halde yoldan çıkaran bir “propaganda kampanyası” yürütmekle suçladı. Ayrıca şu sözleri dile getirdi “Bu insanlar Amerikan Cumhuriyetçi Partisi’ni kandırdılar, batırdılar ve mahvettiler.”

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

0 görüntüleme

Comentários


bottom of page