top of page

Amerikada E1 ve E2 Yatırımcı Vizeleri Nedir? Nasıl Alınır?

Vize, kişinin seyahat etmek, yaşamak veya iş kurmak istediği ülkeye gidebilmek için gerekli kurumlardan almasını gerektiren belgedir. Seyahat edilmek istenen ülkeye vize almak için o ülkeye bağlı konsolosluğa veya aracı kurumlara başvurulması gerekmektedir. Vize başvurusu yapabilmek için konsolosluklar tarafından belirlenen evraklar hazırlanmalı ve vize başvurusu için gerekli olan ücretin ödenmesi  gerekmektedir. Ayrıca birçok konsolosluk ve kurum online başvuru hizmeti  sunmaktadır. Vize türleri seyahat etmek isteyen kişilerin amacına göre birçok çeşitlilik içermekte.


Bu yazımızda ise Amerikada E1 ve E2 yatırımcı vizeleri ne olduğuna, E1 ve E2 vizesinin neye göre başvurulması gerektiğine ve bu vizelerin koşullarının neler olduğuna odaklanacağız. 

Vizeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.


E1 Vizesi Nedir ve Başvurmak için Kuralları Nelerdir?

E1 vizesi anlaşmalı tüccar vizesi veya E1 uluslararası ticaret yatırımcı vizesi olarak bilinmektedir. ABD ve Türkiye arasında imzalanmış olan ticaret anlaşması sayesinde, E1 vizesi ABD ve Türkiye arasında ticareti geliştirmeyi amaçlayan bir vize türüdür. Bu vizeyi alabilmek için kişinin Amerika’da şirket sahibi olması veya en az %50 hissesine sahip olması gerekmektedir.


Ek olarak E1 vizesi şirkette çalışacak üst düzey yöneticiye veya özel bilgi sahibi olan kişilere de verilebilmektedir. Ayrıca E1 vizesi başvuru sahibinin yaptığı işi yapmak için ABD’ye geliyor olması gerekir çünkü başka şirketler için çalışamaz. E1 vizesine başvuran kişi, Amerika da kalıcı olarak yaşamaya değil geçici süreliğine geldiğini ve zamanı geldiğinde kendi ülkesine geri döneceğine dair kanıtlar (finansal, ailesel vs.) sunmalıdır.

E1 Vizesi Nedir ve Başvurmak için Kuralları Nelerdir?

E1 Vizesine Başvuru Ne Zaman Yapılmalı?

Türkiye’deki iş adamlarının ABD’de kurduğu şirket ile Türkiye-Amerika arasındaki ticareti sağlaması ve önemli ölçüde ticaret yapması durumunda E1 ticaretçi vizesinin alınması mümkündür. Vizeyi almadan önce ve sonrasında da ABD’deki şirketin uluslararası ticaretinin %50’den fazlasının Türkiye ile olması gerekmektedir. E1 vizesi şirket kurulduğu anda vize başvurusu yapılıp Amerika’ya gelmeyi sağlayan bir vize değildir. Aksine şirketin öncesinde ticari olarak aktif olması ve süregelen bir ticaretin olması gerekmektedir.

E1 Vizesine Başvuru Ne Zaman Yapılmalı?

Bu nedenle E1 vizesi yeni ticaret girişimleri için uygun değildir. E1 vizesine başvuru yapılan şirketin devamlı olan bir ticaret, çok sayıda işlem sayısı ve bunların toplam maddi değerleri başvuruyu yapan kişinin kendi hayatını, eşinin ve çocuklarının hayatını hatta çalışanlarının Amerika’da geçim imkanı sağlayabilecek oranda olması önemlidir. (Bu oran her ticaret girişimi için farklılık gösterse de minimum 100.000 dolar olmalıdır.)


E1 Vizesi Amerika’da Ne Kadar Süre Yaşama Olanağı Sunmakta?

Türkiye’den alınmak istenir ise 5 yıllığına alınır ve her 5 yılda bir uzatılabilir. E1 statüsü Amerika içinden 2 yıllık oturum süresi olarak alınabilir ve her 2 yılda bir uzatılabilir.

E1 Vizesi Amerika'da Ne Kadar Süre Yaşama Olanağı Sunmakta?

E1 Vizesi Sahibinin Eşi ve Çocukları Bu Vizeden Faydalanabilir mi?

Vize sahibinin eşi ve 21 yaş altındaki çocukları da E1 vizesi alabilir. Ayrıca E1 sahibinin eşi istediği işlerde çalışabilir ve sosyal güvenlik numarası alabilir. 21 yaş altındaki çocukları ise ABD’de devlet okullarına gidebilir ve eğitim imkanlarına sahip olabilir. Fakat E1 vizesi sahiplerinin 21 yaş altındaki çocukları, eşlerine sağlanmış olan iş imkanı ve sosyal güvenlik numarasına sahip olamazlar.

E1 Vizesi Sahibinin Eşi ve Çocukları Bu Vizeden Faydalanabilir mi?

E2 Vizesi Nedir ve Başvurmak için Kuralları Nelerdir?

E2, Uluslararası yatırımcı vizesi olarak bilinmektedir. E1 vizesinde olduğu gibi E2 vizesinde de Türkiye ile ticari anlaşması bulunmaktadır. Vizeye başvurmak için kendi şirketini kurarak, bir şirkette en az %50 ortak olarak veya mevcut bir şirketi devralarak başvuru sağlanabilir. Tıpkı E1 vizesinde olduğu gibi bu başvuruda da başvuruyu yapan kişi Türk vatandaşı olmalıdır. Green Card yada Amerikan vatandaşı olmaması gerekmektedir. E2 başvurusu üzerinden yapılacak ABD’deki şirketin, Türk yatırımcı tarafından iyi bir oranda yatırım yapılmış olması gerekir.

E2 Vizesi Nedir ve Başvurmak için Kuralları Nelerdir?

E2 Vizesinde Yatırım Miktarı Minimum Ne Kadar Olmalıdır?

Kanunen belirlenmiş bir yatırım miktarı yoktur. Fakat iyi bir yatırım minimum 100.000 dolar altına inmemeli (yapılan işin büyüklüğüne göre fiyatlar artış göstermekte) veya mümkün olduğu kadar bu miktara yakın bir miktar olması tavsiye edilir.

E2 Vizesinde Yatırım Miktarı Minimum Ne Kadar Olmalıdır?

E2 Vizesinde Önemli Olan Koşullar Nelerdir?

E2 vizesinde de şirket için herhangi bir sektör sınırlaması söz konusu değildir. Tek koşul işletmenin aktif bir şekilde ilerlemesi gerekir. Örneğin fatura kesilmeli veya para giriş-çıkışı olmalıdır. E2’nin belki de en önemli ve en can alıcı kısmı Türkiye’den Amerika’ya getirilen yatırımın Amerikan vatandaşlarına veya Green Card sahiplerine istihdam oluşturmasına olanak sağlamayı hedeflemektir. E2 vizesine başvuru yapan yatırımcı E2 vizesini aldığında şirketi geliştirmeye devam edecek ve şirketi başarılı bir şekilde idare edecek pozisyonda olması gerekmektedir.

E2 Vizesinde Önemli Olan Koşullar Nelerdir?

Kişi sürekli olarak Amerika’da yaşamak ve şirketin başında durmak zorunda değil. Şirketi iyi bir şekilde idare ettiği ve şirketten elini eteğini çekmediği sürece herhangi bir sorun teşkil etmez. E2 vizesine başvuru yapmak isteyen kişi şirketin ana yatırımcısı değilse ve şirketi idare edecek veya özel kabiliyet gerektirecek işlerde çalışan kişiyse E2 vizesine başvuru yapabilir.

E2 Vizesi Yatırımcıya Ne Kadar Süre Amerika’da Kalma İzni Verir?


Vizeyi almak isteyen yatırımcıların dikkat etmesi gereken şeylerden biri de günün birinde kendi ülkesine dönme niyetinin olduğunu da belli etmeli. E2 vizesi konsolosluktan alındığında maksimum 5 yıl Amerika’da yaşama imkanı sunmaktadır. Her bir 5 yıl sonunda bu başvurular yenilenebilir. ABD’den alınan E2 başvurusu ise 2 yıllık E2 statüsü sağlamaktadır ve her 2 yılda bir yenilenebilmektedir.

E2 Vizesi Yatırımcıya Ne Kadar Süre Amerika'da Kalmasına İzin Verir?

E2 Vizesi Hakkında En Önemli 6 Soru ve 6 Cevap


1: E2 Vizesini Almak Kolay Mı?

Vizeyi yukarıda bahsedilmiş olan şartlar sağlandığında alınması en kolay vize türüdür. Ticari hukuk ve göçmenlik avukatı tarafından hazırlanmış doğru iş planı, ABD’de yapılacak yatırımın niteliği vizeyi almak için önemli bir faktör.


2: E2 Başvurusu için Eğitim ve Dil Şartı Var Mı?

Yatırımcı vizesine başvuru yapmak için Amerika’da yatırım yapacak kişi belirli bir dil seviyesine sahip olması gerekmez. Ayrıca belirli bir eğitim seviyesi koşulu da bulunmamaktadır.

E2 Vizesi Hakkında En Önemli 6 Soru ve 6 Cevap

3: E2 Vizesine Sahip Kişilerin Eşleri de Amerika’da Çalışabilir Mi?

E2 vizesi sahibine yaptığı yatırım sayesinde iyi bir oranda hasılat elde edilmesine olanak sağlar. Ayrıca vize sahibinin eşine de istediği işte saat sınırlaması olmaksızın iş olanağı sunmaktadır.


4: E2 Vizesi Sahibi Kişilerin Çocukları ABD’de Eğitim Alabilir Mi?

E2 vizesi sahibi yatırımcıların 21 yaş altındaki çocuklarına ABD’de yaşamasına ve ücretsiz bir şekilde eğitim almasını sağlar.  ABD dışında farklı bir ülkeden dil okulu için başvuru yapıldığında ciddi bir miktar ödenmesi gereken dil okulu ve lise eğitimi, E2 vizesi sahibi yatırımcılar sayesinde 21 yaş altındaki çocuklarına ücretsiz sunulmaktadır. Ayrıca E2 vizesi sayesinde ücretsiz lise eğitimini ABD’de tamamlamış olan çocuklar ideal İngilizce seviyesine ulaşırlar ve akademik koşulları sağlarlar ise ABD’nin tanınmış üniversitelerinde ücretsiz bir şekilde okuyabilme fırsatı da yakalarlar.

4- E2 Vizesi Sahibi Kişilerin Çocuklarına ABD'de Eğitim Alabilir Mi?

5: E2 Vizesi Yatırım Devam Ettiği Sürece Uzatılabilir Mi?

E2 vizesi üzerinden başvuru yapılan şirket ABD’de aktif bir şekilde devam ettiği ve istenilen şartları sağladığı sürece her 5 yılda bir uzatılabilme şansı sunulmaktadır. Diğer vizeler ABD’de kısa süre oturma hakkı sunarken, E1 ve E2 türü vizeler uzatılabilen vizeler olması nedeniyle avantajlı olan vize kategorisine sahiptir.


6: E2 Vizesi Ekonomik Bir Vize Mi?

Amerika’da E2 vizesi için belirlenmiş spesifik bir yatırım miktarı bulunmamaktadır. Fakat yatırımın 100.000 dolar altına düşmemesi tavsiye edilmektedir. Bu yatırım miktarı her işe göre farklılık göstermektedir fakat genel olarak yatırımın minimum 100.000 dolar olması gerekmektedir. EB-5 1 milyon dolarlık bir yatırım şartı sunarken, E2 yatırımcı vizesi minimum 100.000 dolarlık bir yatırım gerektirmesi nedeniyle ekonomik bir vize türü olarak kabul edilebilir.

6- E2 Vizesi Ekonomik Bir Vize Mi?

E1 ve E2 Vizesi Arasındaki Benzerlik ve Farklılıklar Nelerdir?

E1 ve E2 Vizesi Arasındaki Benzerlik

Bu vizeler ABD ve Türkiye arasında imzalanmış olan ticaret anlaşması nedeniyle her iki vize de Türk vatandaşlarına verilmektedir. E1 tüccar vizesi ve E2 yatırımcı vizesinin ortak amacı ABD ve Türkiye arasındaki uluslararası ticareti geliştirmeyi amaçlamaktadır. Yatırımı yapılacak şirketin sahibi ve/veya %50 ortağı olan kişilere veya idarecilik yapacak veya şirkette özel kabiliyete sahip kişilere de E1 ve E2 vizesi sayesinde yaşama ve çalışma imkanı sunmaktadır. Ayrıca E1 ve E2 vizesine başvuru sahiplerinin eşleri de Amerika’da çalışma imkanına sahiptir. 21 yaş altındaki çocukları ise burada eğitim görebilirler fakat çalışamazlar. Her iki vize de 5 yıllık oturma süresine sahiptir ve her 5 yılda bir yenilenme fırsatı sunmaktadır.


E1 ve E2 Vizesi Arasındaki Farklılıklar

E1 Ticaretçi/Tüccar vizesi ABD’ye birçok ticaretin (servis ticareti, bilgi ticareti, para ticareti vs.) yapılması için gelen iş insanlarına yönelik olan vize türüdür. Bu vize, başvuru sahibinin ABD’de ticareti devam ettiği sürece geçerli olmaktadır ve başvurusunu yapacak kişi  şirketin sahibi, şirketin ortağı veya şirketi yöneten kişi olmalıdır. Bu ticaret ABD-Türkiye arasında olmalı, ticari faaliyetleri belli bir süredir devam etmeli ve süreklilik göstermelidir. E1 vizesi yeni ticaret girişimlerine uygun bir vize kategorisi değildir.

E1 ve E2 Vizesi Arasındaki Farklılıklar

E2 Yatırımcı Vizesi, ABD’deki şirketin ticaretini geliştirmek amacıyla yatırım yapılması veya bu şirketi yönetmek amacı doğrultusunda kişiye verilen bir vize türüdür. Bu yatırımın yapılacağı şirket para giriş-çıkışı olan, fatura kesilen aktif bir şirket olmalıdır.


E1 tüccar vizesi ve E2 yatırımcı vizesi tam olarak teknik bir konu olması nedeniyle bu vizelerden herhangi birini alabilmek için yukarıda bahsedilen E1 yada E2 vizesinin koşullarını sağlamak önem arz etmektedir. Bu vizeler ticari hukuk ve göçmenlik avukatı ile çalışılmasını gerektiren vizelerdir. Herhangi bir yardım almadan kişinin kendi başına bu süreçleri tamamlamaya çalışması, gözden kaçan hususlar ve yapılan hatalardan dolayı başvurunun reddine yol açabilir.


Bu nedenle sizin için önerimiz başvurunuzun reddi ve hazırlıklarınızın boşa gitmemesi için mutlaka işinin ehli kişilerden danışmanlık desteği almanızdır.


Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.


411 görüntüleme

Opmerkingen


bottom of page