top of page

Elon Musk’ın Hisse Planı

Elon Musk, Tesla hisselerini satarak son iki ayda milyarları ile ne yapıyor herkesin aklına takılan sorulardan biri olmaya devam ediyor. Musk, paranın en azından bir kısmını CEO’su ve ana hissedarı olduğu diğer şirket olan SpaceX’e yatırması mümkün, hatta muhtemel görünüyor.

Elon Musk 11 Milyar Dolarlık Federal Vergisi Ödeyecek

8 Kasım’dan bu yana Tesla’nın 16.4 milyar dolarlık hisse satışından elde edilen gelirin çoğu, tahmini 11 milyar dolarlık federal vergi faturasını ödeyecek ve ona, uygun gördüğü her şeyi yapması için 5 milyar dolardan fazla kalacak.

Elon Musk 11 Milyar Dolarlık Federal Vergisi Ödeyecek

Tesla’nın yılın büyük bölümünde dayandığı ve şimdi vergi borcu olan seçeneklerin verildiği Kaliforniya eyaletine 2 milyar dolarlık ek gelir vergisi ödemeyi bitirse bile, Musk’ın 3 milyar dolardan fazla parası kalacak.

Bu işlemler, ülkenin en yüksek profilli CEO’su Musk için benzersiz. Tesla, 12 yıl içinde ilk kez, yalnızca yaklaşan vergi faturalarını ödemek için yeterli miktarda hisse satmak yerine, o şirketin hisselerinin satışından elde ettiği nakit parayı elinde tuttuğunu kamuoyuna açıkladı.

Elon Musk’ın Zamanlaması Çok İyi

Tesla’nın piyasada çok iyi durumda olduğu bir zamanda satışlardan nakit para kazanarak, tarihte 1 trilyon dolar değerinde altıncı şirket haline geldi. Böylece Musk gezegendeki en zengin kişi konumuna ulaştı. Ve bu üst düzey şirketi SpaceX’in iddialı hedeflerini finanse etmek için yüz milyonlarca nakit para toplayarak piyasada olduğu bir zamanda yapılıyor. Çeşitli dosyalarda açıklanan ayrıntılarla birlikte bu iki gerçek, SpaceX’e para akması olasılığını kesinlikle artırıyor.

Elon Musk’ın Zamanlaması Çok İyi

Ne SpaceX ne de Tesla (TSLA), Musk’ın hisse senedi satışlarından elde ettiği parayı nasıl kullandığına ilişkin yorum isteklerine yanıt vermedi.

Tesla Hisselerinin Çoğu Vergileri Karşılamak için Satıldı

Musk, 22.9 milyon Tesla hissesi daha satın alma opsiyonunu uyguladığı aynı günlerde 10.3 milyon hisse sattı. Satışlar, 8 Kasım- 28 Aralık arasında 11 ayrı günde gerçekleşti.

Bu seçenekler 13 Ağustos 2022’de sona erecekti, bu yüzden hisseleri satın almak için bunları kullanması mantıklıydı. Ancak bunu bir kez yaptığında, hisselerin değeri, mütevazı kullanım fiyatı düşüldükten sonra vergiye tabi gelir haline geldi.

Musk, seçenekleri kullandıktan hemen sonra hisse sattı ve Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), işlemlerin “yalnızca raporlayan kişinin hisse senedi opsiyonlarının kullanımıyla ilgili vergi stopaj yükümlülüklerini yerine getirmek için” yapıldığını belirtti. Fakat hepsini değil.

En son satışlar, 28 Aralık’ta satılan 219.000 hissenin “sadece” vergi faturasını karşılamak için olduğu notunu içeriyordu. Musk’ın aynı gün sattığı 776 milyon dolar kazandıran 715.000 hisse daha, dosyaya göre vergi faturasını “kısmen karşılamaya” harcandı.

Tesla Hisselerinin Çoğu Vergileri Karşılamak için Satıldı

SpaceX’e 337 Milyon Dolarlık Yatırım

Ertesi gün SpaceX, açıklanmayan bir yatırımcıdan 337,4 milyon dolarlık yeni sermaye yatırımı topladığını açıklayarak SEC’e kendi başvurusunu yaptı.

SpaceX'e 337 Milyon Dolarlık Yatırım

Ve bu, Musk’ın Tesla hisselerinin vergi ödemekten başka amaçlarla satışının yapıldığına kanıt neticesinde. SpaceX tarafından yeni bir öz sermaye yatırımı infüzyonu tarafından yakından takip edildiği bu durum ilk kez değildi.

9-11 Kasım tarihleri arasında Musk, 5,4 milyon hisse satarak 5,8 milyar dolar topladı. Bunlar, seçeneklerin kullanımının bir parçası olarak yeni edindiği hisseler değil, bir tröstte sahip olduğu hisselerdi. Ve bu hisselerin satışında vergi faturasının payı muhtemelen çok daha küçük olsa da, yine de önemli.

2 Gün İçinde 5,4 Milyon Hisse Satıldı

Dosyalarda, bu satışları neden yerine getirdiğine dair hiçbir belirti yok. Olay, uzun bir süredir elinde tuttuğu hisseleri, opsiyonların uygulanması yoluyla yeni edindiği hisselerden ziyade ilk kez sattığını gösteriyor. Bunun nedeni ise takipçilerine vergilendirilebilir gelirini artırmak için hissesinin %10’unu satıp satmayacağını sorduğu bir Twitter anketinin sonucunu takip etmek istemesi olabilir. Ancak motivasyonun SpaceX için ihtiyaç duyulan parayı sağlamak olması da aynı derecede muhtemeldir.

15 Kasım’da, tröst gelen bu olağandışı hisse satışını yaptıktan birkaç gün sonra SpaceX, açıklanmayan bir yatırımcıdan 388 milyon dolarlık ek sermaye yatırımı topladığını açıkladı.

 SpaceX’in Daha Fazla Paraya İhtiyacı Var

SpaceX personeline Şükran Günü’nden hemen önce bir e-posta gönderildi. Bu e-posta da Musk, 2022’de Starlink uydularını fırlatmak için gereken Raptor roket motorlarını ve Starship roketlerini geliştirmedeki sorunlar nedeniyle şirketin nakit kriziyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardığı bildirildi. Starlink, yörüngeden yüksek hızlı internet hizmeti sağlamak için tasarlanmış uydulardan oluşan bir takımyıldızdır.

 SpaceX'in Daha Fazla Paraya İhtiyacı Var

Space Explored tarafından bildirilen e-postaya göre, “Gelecek yıl en az iki haftada bir Starship uçuş hızına ulaşamazsak gerçek bir iflas riskiyle karşı karşıyayız”. Musk’ın bu e-postası, şirketin sorunları çözmek için Şükran Günü tatili hafta sonu boyunca işteki neredeyse tüm çalışanlara ihtiyacı olduğunu söyledi. Ayrıca şirketin Starlink müşterilerini internete bağlamak için gereken yer istasyonlarının üretimini artırmayı planladığını söyledi. “Yılda birkaç milyon birim” yapacağını ve bunun “büyük sermayeye mâl olacağını” söyledi.

Starship Roketindeki Sorun Çözüldü

E-postanın beraberinde bir tweet’te Musk, Starship roketi ve Raptor motorlarıyla ilgili sorunun “düzeltildiğini” söyledi. Fakat 29 Aralık’ta attığı bir tweet’te, Starship roketinin ilk yörünge testi fırlatmasının, FAA’dan insansız uçuş için onay alma ihtiyacı nedeniyle şubat ayının sonuna ertelendiğini açıkladı. SpaceX, Starship roketi ve Raptor motorlarıyla ilgili sorunları çözebilir. 

Starship Roketindeki Sorun Çözüldü

Starlink Plana Uygun İlerler ise SpaceX’in Değeri Artacak

Starlink’i planlandığı gibi çalıştırabilirse, SpaceX’in değeri zaten 100 milyar dolardan fazla olduğu tahmin edilen değeri yükselebilir. Musk ve diğer yatırımcıların akıttığı para, şirket halka açıldığında finansal bir kazanç kaynağına yol açabilir.

SpaceX, bu son iki sermaye infüzyonundan önce, bu yılın başlarında öz sermaye yatırımlarında 1,2 milyar dolar topladı. Bu ek hisseleri satın alanların isimleri kamuya açık olmasa da, SEC ile yapılan dosyalarda dört ayrı infüzyonun miktarı açıklandı.

8 Kasım’da Tesla hisselerini satmaya başlamadan önce Musk’ın SpaceX’e yatırım yapmak için ne kadar nakit parası olduğu belli değil.

Elon Musk, SpaceX’e Yatırım Yapmak için Tesla Hisselerini Satmış Olabilir

Tahmini 275 milyar dolarlık net değerinin çoğunluğu, sahip olduğu Tesla hisselerinin ve opsiyonlarının yaklaşık 250 milyar dolarlık değerinin yanı sıra SpaceX’teki açıklanmayan hissesinden gelen bir miktar paradan geliyor. Eğer Musk, SpaceX’e ek yatırımlar yapacaksa, Tesla hisselerini satmak onun için en olası yoldu.

SpaceX personeline Şükran Günü’nden hemen önce bildirilen e-posta, Musk’ın Starlink’in internet hizmetini çalışır hale getirmekle ilgili finansal zorlukları ve nakit akışını ilk görüşü değil.

Şubat ayında bir tweet’te, “SpaceX’in Starlink’i finansal açıdan sürdürülebilir kılmak için önümüzdeki yıl boyunca derin bir negatif nakit akışı uçurumundan geçmesi gerekiyor” dedi. Ve ekledi “Tarihteki her yeni uydu takımyıldızı iflas etti. Bunu yapmayan ilk kişi olmayı umuyoruz.”

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

0 görüntüleme

Comentários


bottom of page