top of page

Elon Musk’tan Ukrayna’ya Destek

Kullanıcıların SpaceX’in uydu tabanlı internet hizmetine erişmelerini imkân sağlayan küçük antenler olan Starlink kullanıcı terminallerinin sevkiyatı Ukrayna’ya ulaştı. Rus işgali esnasında geleneksel hizmetlerin kesintiye uğradığı acil durumlarda Ukraynalılar için destek sağladı. Elon Musk Starlink ile Ukrayna’ya internet desteği sağladı

Elon Musk'tan Ukrayna'ya Destek

Elon Musk Starlink Uydusu İle Ukrayna’ya İnternet Desteği Sağladı

SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk  yaptığı açıklamada, Rusya’nın işgali nedeniyle ülke elektrik kesintileri ve internet hizmetinde boşluklar yaşadığı için Ukrayna’da Starlink internet hizmetini etkinleştirdiğini duyurdu. Musk, o sırada daha fazlasının “yolda” olduğuna dair de söz verdi.

Elon Musk Starlink Uydusu İle Ukrayna'ya İnternet Desteği Sağladı

SpaceX’ten destek, Ukrayna başbakan yardımcısı ve aynı zamanda Ukrayna’nın dijital dönüşüm bakanı olan Mykhailo Fedorov’un hafta sonu Musk’a bir talepte bulunmasının ardından geldi. Fedorov ,“Sen Mars’a koloni kurmaya çalışırken Rusya Ukrayna’yı işgal etmek için çalışıyor! Roketleriniz başarılı bir şekilde uzaydan inerken Rus roketleri Ukrayna sivil halkına saldırıyor! Sizden Ukrayna’ya Starlink istasyonları sağlamanızı rica ediyoruz.” dedi.

Fedorov, Starlink terminallerinin Ukrayna’ya vardıklarında bir fotoğrafını paylaştı. Fedorov, Twitter’dan Musk’a teşekkürlerini iletti.

SpaceX CEO’su “Rice Ederim” diye yanıtladı.

Starlink Hakkında Daha Fazla Bilgi

Starlink, gezegeni yüksek hızlı geniş bantta kapsamayı amaçlayan uydu tabanlı bir internet takımyıldızıdır. İmkân dahilinde hâlâ güvenilir internet erişimi olmayan milyarlarca insana bağlantı sağlayabilir. Uydu tabanlı internet, kara da altyapı savaşı veya doğal afetler tarafından tahrip edildiğinde bile aktif kalabildiğinden, uzun süredir kara tabanlı internet hizmetine önemli bir destek sağlamakta. Yer tabanlı altyapının henüz kurulmamış olduğu alanlara bile ulaşabilir. Bununla birlikte, uydu interneti genel olarak inişli çıkışlı ve yavaş bağlantılar için internet sağlaması ile bir üne sahiptir.

Starlink Hakkında Daha Fazla Bilgi

Fakat Starlink, SpaceX’in durumunda sürekli kapsama sağlamak ve çok daha hızlı yükleme ve indirme hızlarına imkân sağlamak için yaklaşık 340 mil yüksekliğindeki düşük Dünya yörüngesinde çalışan uydulardan faydalanıyor. SpaceX’in son birkaç yıldan fazla hızlı dağıtım yapmak için çalıştığı Starlink, Ocak ayı itibariyle 25 ülkede yaklaşık 145.000 kullanıcıya sahipti.

Starlink

SpaceX şimdiden yaklaşık 2.000 Starlink uydusu fırlattı. Gezegeni internet bağlantısıyla kaplamaya devam etmek için binlercesini daha fırlatmayı hedefliyor.

SpaceX’e göre, Starlink sistemi yakın zamanda Güney Pasifik Okyanusu’ndaki Tonga‘da, Ocak ayında bir sualtı yanardağının patlamasının ardından uzak yerleri birbirine bağlamak için internet hizmeti sağlamak amacıyla kullanıldı.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

0 görüntüleme

Comments


bottom of page