top of page

Gıda Her Zamankinden Daha Pahalı

Amerikalı tüketiciler için kötü haber: Gıda fiyatları yükseliyor. Dışarıda yemek yemek pahalı, evde yemek yemek ise daha pahalı hale geliyor.

Çalışma İstatistikleri Bürosu cuma günü yaptığı açıklamada, restoran fiyatlarının mevsimsel ayarlamalar olmadan kasım ayında sona eren 12 ayda %5.8 arttığını söyledi. Bu, ocak 1982’de sona eren yıldan bu yana en büyük 12 aylık artış olduğu söyleniyor.

Ve ne yazık ki evde yemek pişirmeye yönelerek harcamaları kısmayı umut edenler için bakkaliye fiyatları da %6,4 artarak rekor seviyelere ulaştı. Bu durum Aralık 2008’den bu yana en büyük 12 aylık artış. Ayrıca sığır eti, %20,9’luk bir artışla en çarpıcı artışa sahip.

gıda et zammı

Gıda Zam Fiyatları Normal Karşılandı

Keskin artışlar, restoranların ve gıda üreticilerinin tedarik zincirine ve genel olarak fiyat artışlarına katkıda bulunan işgücü baskılarına karşı bağışıklığı olmadığı gerçeğini gözler önüne seriyor.

Yine de restoranlar müşterilerin harcamaya istekli olduğunu gördüler. Aslında, restoranlar kendi yiyecek ve işçilik maliyetleri arttıkça fiyatları yükseltiyor ve şimdiye kadar tüketicilerin zamları kabul ettiğini söylüyorlar.

gıda taze sebze meyve zammı

McDonald’s (MCD) ekim ayında yaptığı açıklamada, menü fiyatlarının bu yıl geçen yıla göre yaklaşık %6 daha yüksek olmasını beklediğini söyledi. CEO Chris Kempczinski, ekim ayı analist görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, artışın “müşteriler tarafından oldukça iyi karşılandığını” söyledi. Chipotle (Amerika da bir fast-food zinciri) da bu yıl fiyatları artırdı, ancak restorandaki ürünlerin satışlarının arttığını gördü.

Perakende Satışlar için Fiyat Artışı

Restoranların ötesinde, gıda üreticileri ve bakkallar, işçilik ve ulaşım için daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya kaldı. Bu maliyetler son aylarda daha da arttı ve üreticilerin bazılarını perakende müşterilerine aktarmalarına neden oldu.

gıda market zammı

Bakkaldaki daha yüksek fiyatlar muhtemelen gelecek yıl için geçerli olacaktır. Kraft Heinz (KHC) ve Mondelez (MDLZ) gibi büyük üreticiler, 2022’nin başlarında perakende müşterileri için fiyatları artırmayı planladıklarını söylediler.

Tüm bunlar şirketlerin indirimleri geri çekmesine veya ortadan kaldırmasına izin verdi, çünkü talep güçlü ve sınırlı tedariklerini bitirmek istemiyorlar.

Kasım’da Ne Pahalılaştı?

Tüketici fiyat endeksine göre, Ekim-Kasım döneminde bazı gıda fiyatları sabit kalırken, hatta düşerken, diğerleri daha pahalı hale geldi. Örneğin, mevsiminde olmayan marul fiyatları %6,9, taze meyve %2,2 arttı portakal ise %2,4 arttı. Yelpazenin diğer ucunda, kek ve donut fiyatları %3,5 arttı. 

gıda kek donut zammı

Et fiyatları da yükselmeye devam etti: Domuz eti fiyatları %2,2, kahvaltılık sosis %2,7 ve sosisli sandviç %2,8 arttı. Domuz rostoları, biftekler ve kaburgalar %3,7 arttı.

Tahminlere göre bu öğelerden bazıları daha da pahalı olabilir. Sosisli sandviç, sosis ve burger üreticileri, ocak ayında bazı dondurulmuş-soğutulmuş etlerin fiyatlarını artırmayı planladıkları konusunda perakendecileri uyardı.

Gıdadaki artışlar, genel olarak artan fiyatların bir parçası. Benzin fiyatları ve diğer kategorileri içeren tüketici fiyat enflasyonu kasım ayında sona eren 12 aylık dönemde %6,8 artarak 39 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.


yakıt zammı ve gıda

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

8 görüntüleme

Comments


bottom of page