top of page

Global Piyasalarda Düşüş

Hisse senetleri bu yıla zorlu bir başlangıç yaptı. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq bir düzeltmede, %10’dan fazla düşüş yaşadı. Ve en etkili hedge fon yöneticilerinden birine inanılırsa, bu yatırımcılar için çok acılı bir zamanın sadece başlangıcı olabilir.

Piyasaların Durumu İyi Gözükmüyor

Grantham, Mayo ve van Otterloo’nun (GDO) kurucu ortağı ve baş yatırım stratejisti Jeremy Grantham, “Let the Wild Rumpus Begin” adlı bir raporda, hisse senetlerinin şu anda bir “süper balon”un ortasında olduğunu ve kazandığını söyledi. Ama bu durum iyi bitmeyecek. Grantham 1977 yılından itibaren firmanın yatırımlarını yönetti. 2000 ve 2008 yılındaki Büyük Mali Kriz olaylarında benzer şekilde piyasa tepelerden düşüş yaşadı. Jeremy Grantham’ın firması yaklaşık 65 milyar dolarlık varlığı yönetiyor ve “İyi şanslar! Hepimizin buna ihtiyacı olacak,”dedi.

Piyasaların Durumu İyi Gözükmüyor

Hiçbir Yatırım Aracı Sürekli Yükselmez

Grantham, ABD hisse senetlerinin daha önce böyle iki “süper balon” yaşadığını kaydetti. Birisi 1929, Büyük Buhran’a yol açan bir piyasa düşüşüydü. Bir diğeri ise 2000’de dot-com balonunun patladığı zamandı. 2006 yılında ABD konut piyasalarının “süper balon” olduğunu iddia etti. Ayrıca 1989 yılında da Japon konut piyasaları ve hisse senedinin her ikisi içinde “süper balon” olduklarını söyledi. “Ortalamaya göre bu süper balonların beşi ortalamadan çok daha büyük ve daha uzun bir eğilimle geri döndü” diye yazdı.

Ayrıca Grantham, birçok yatırımcının borsanın daha geniş bir geri çekilme için geciktiğine inanmak istemediğini, özellikle de piyasanın pandeminin başlangıcında Mart 2020’de kısa süreli de olsa ayı sezonuna girdiğini savunuyor.

Grantham, “Bir balonda kimse ayı vakasını duymak istemez. Bu durum en kötüsüdür,” diye yazdı. “Çünkü baloncuklar, özellikle de şu anda bulunduğumuz durumdaki süper balonlar, çoğu zaman bir yaşamdaki en canlandırıcı finansal deneyimlerdir.” diye ekledi.

Hiçbir Yatırım Aracı Sürekli Yükselmez ve düşüş yaşayabilir

FED’in Mart Ayında Faiz Arttırması Bekleniyor

Grantham, Federal Rezerv ‘in faizleri sıfıra indirme ve ardından onları yaklaşık iki yıl orada tutma hamlelerinin, piyasanın şu anki köpüklü olmasının ana nedeni olduğuna inanıyor. FED’in mart toplantısında faiz artırmaya başlaması bekleniyor.

Grantham, “Süper balonlardan nefret etmemin ana nedenlerinden biri ve Fed’e, diğer mali otoritelere onlara izin verdiği ve kolaylaştırdığı için kızmam, balonların sönerken ve servetimizi düşürürken neden olduğu yeterince tanınmayan hasardır” diye yazdı.

Bu, Grantham’ın piyasalarda ilk kez böyle bir karamsarlık çağrısı yapması değil. 2021 yılının başında boğa piyasasının sonunun geldiğini dile getirdi ve hisse senet değerlerini “destansı bir balon” olarak nitelendirdi. Piyasa 2021 rekor düzeye ulaşmaya çok yakın ve peş peşe üçüncü karlı yıl ile tamamladı

FED'in Mart Ayında Faiz Arttırması Bekleniyor

Faiz Artışları Piyasayı Olumsuz Etkileyecek ve Düşüş Devam Edecek

Diğer yatırım uzmanları, Grantham’ın endişelerinin hepsini olmasa da bir kısmını paylaşıyor. Hem hisse satın alan hem de aşırı değerli olduğunu düşündüğü hisseleri açığa satan bir portföye sahip olan ACM Funds’ın başkanı ve yatırım direktörü Jordan Kahn, şu anda piyasanın kısa dönemde kesinlikle daha fazla fırsat olduğunu söyledi.

Kahn verdiği röportajda, uzun dönem ve kısa dönem fonunun yükselmesini beklediği yükseliş pozisyonlarına yalnızca %30 oranında yatırım yaptığını söyledi. Ayrıca oranlar yükseldikçe hisse senetlerine ne olacağı konusunda endişeli.

Yine de Kahn, Grantham kadar düşüşte değil. Destansı bir çöküşten ziyade, kripto para birimleri ve spekülatif, kârsız teknoloji hisseleri gibi piyasanın köşelerinde yer alan mini çılgınlıklar olan “baloncuklar” dediği bir dizi şeyi öngörüyor.

Kahn, “Çok fazla kör inanç var” dedi ve “Çok fazla spekülasyon yapılan alanlar var ve orada acı olacak.” diyerek ekledi.

Faiz Artışları Piyasayı Olumsuz Etkileyecek ve Düşüş Devam Edecek

Bitcoin Tarafında da Düşüş Var

Bitcoin, geçen haftaki düşüşüne başlangıçta devam ettikten sonra Pazartesi günü pozitif bölgeye sıçradı.

Pazartesi günü Temmuz ayından itibaren en düşük nokta olan 32.982 dolara düştü. Ardından gün kapanışına doğru yaklaşık %5.6 değer kazanarak 37.183‘e çıktı. Bunun sebebi ise hisse senetlerinin de artmasıydı. Seansın başlarında Dow 1,115 puan kadar düştü ve S&P 500 kısa bir süre için düzeltme bölgesine düştü.

Ethereum da temmuz ayından buna yana en düşük seviyesi olan 2.176 dolara düştü. Ardından bir tepki ile 2.444 dolar seviyelerine yükseldi.

Kripto para birimleri, yılın başından beri düşmeye devam eden ve Mart 2020’den bu yana en kötü haftasından çıkan hisse senetleriyle birlikte hareket ediyor. Yatırımcılar, Federal Rezerv ‘den daha sıkı para politikasına hazırlanırken teknoloji hisseleri gibi riskli varlıkları satıyorlar.

Bitcoin Tarafında da Düşüş Var

İnsanlar Riski Azaltmak için Satış Yaparken Daha Fazla Düşüş Olabilir

Kraken’de OTC opsiyon ticareti başkanı Juthica Chou, “Fed’in enflasyon oranlarına tepkisi gibi makroekonomik endişelerin genel olarak daha fazla riskten arındırma faaliyetini kolaylaştırmış olması mümkündür” dedi  “Yüksek oynaklıkla birleşen son fiyat düşüşü, katılımcılar riski azaltmaya çalışırken daha fazla satışa yol açabilir.” diye ekledi.

Kripto para yatırımcıları, düzenlemelerin kripto para piyasalarına olan etkilerin yakınlarının bunlar olduğunu söylüyor. Rusya merkez bankası kripto para madenciliği ve kripto paraların kullanılmasını geçtiğimiz hafta yasaklamayı önerdi.

Luno’nun kurumsal geliştirme ve uluslararası genişlemeden sorumlu başkan yardımcısı Vijay Ayyar’a göre, mevcut piyasa duyarlılığı göz önüne alındığında, Bitcoin’in 30.000-32.000 $ aralığını test etmesi muhtemel. Kripto para birimi bir hafta boyunca 30.000 doların üzerinde kalırsa, piyasa yükselmeden önce bu seviyelerde bir taban oluşturulabileceğini söyledi. Ancak, spektrumdaki güven eksikliği nedeniyle piyasanın yükselişe geçmesi biraz zaman alabilir, diye ekledi.

İnsanlar Riski Azaltmak için Satış Yaparken Daha Fazla Düşüş Olabilir

Bazı Analistlerin Bitcoin’de Düşüş Beklentisi Devam Ediyor

Diğer birkaç analist, kripto para biriminin test edilmesi için bir sonraki destek seviyesi olarak 30.000 doları gördüklerini söyledi. Ancak 22V Research analisti John Roque, Bitcoin’in daha da düşebileceğini söyledi. Ayrıca hedef olarak 30.000 doları kullanıyor ancak Bitcoin için medyan tarihsel ayı piyasasının %78 düştüğünü kaydetti.

Pazartesi günü bir notta, “Yaklaşık 69.000 dolarlık yüksek Bitcoin seviyesinden %78’lik bir düşüş, yaklaşık 15.000 dolarlık potansiyel bir aşağı yönlü rakam anlamına gelir” dedi “Grafiklerde hiçbir Bitcoin boğasının bu rakama sahip olmadığını söylemek muhtemelen güvenlidir. Elbette biz de değiliz… ama ihtiyacımız olursa diye arka cebimizde saklamaya değer olduğunu düşünüyoruz.” diye ekledi.

Bazı Analistlerin Bitcoin'de Düşüş Beklentisi Devam Ediyor

Kripto Para Piyasalarında da Faiz Tedirginliği Hakim

Yatırımcılar da artan enflasyonla boğuşuyor. Bitcoin savunucuları uzun süredir dijital paranın enflasyona karşı bir önlem olduğunu öne sürüyorlar, ancak bu teori pek çok yeni yatırımcı için geçerli değil. Kurumsal ilgi geçen yıl Bitcoin’e akarken, kripto piyasasında Bitcoin’e her zamankinden daha fazla bir teknoloji hissesi gibi değer veren kısa vadeli yatırımcılar var. Analistler, daha şahin bir Fed’in rüzgarı kripto piyasasının yelkenlerinden çıkarabileceğine dair endişeler olduğunu söylediler.

Dijital varlık yatırım yöneticisi Valkyrie Funds CEO’su Leah Wald, “İleriye dönük olarak, en acil endişemiz, hisse senedi piyasalarının, özellikle küresel Covid’in başlangıcından bu yana en kötü haftasını geçirdikten sonra, bu haftaki Fed toplantısına nasıl tepki vereceğidir” dedi.

Wald, “Hisse senetlerinde bir konsolidasyon, tüccarların Bitcoin gibi ek risk varlıklarını üstlenmeye daha istekli olduğu riskli bir ortama yol açacaktır” dedi ve “çünkü dijital varlıklar, daha fazla şirket Bitcoin eklemeye devam ettikçe hisse senetleriyle giderek daha fazla ilişkili hale geldi. Tüccarlar bu haftaki Fed toplantısını takip eden piyasa duyarlılığının nerede olduğunu anladığından, oynaklığın en azından kısa vadede Bitcoin’in bir özelliği olması muhtemel.” diye ekledi.

Kripto Para Piyasalarında da Faiz Tedirginliği Hakim

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

9 görüntüleme

ความคิดเห็น


bottom of page