top of page

Hawaii : Pasifik Cenneti

Sörf, aloha gömlekleri ve Luaus, Hawaii ile hemen ilişkilendirdiğimiz bazı şeylerdir fakat bunların yanı sıra Hawaii neyle ünlüdür?

Hawaii Amerika’nın 50. eyaletidir. Buna rağmen, en popüler ve benzersiz eyaletlerden biridir. Anakara ABD’den yaklaşık 3.200 km uzaklıkta bulunan Hawaii, benzersiz bir kültüre, dile ve coğrafyaya sahiptir. Bu durum da onu çekici bir seyahat noktası ve birçok popüler simge ile büyüleyici bir ABD eyaleti haline getirmiştir.

Haydi gelin birlikte Hawaii’nin meşhur olan unsur ve doğal güzelliklerine göz atalım.

Hawaii ve Sörf Kültürü

Sörf, Hawaii ile ilgili en ünlü şeylerden biridir. Aslında, eski Hawaiililer sörfü bir eğlence etkinliğinden, bir hobiden, ekstrem bir spordan ya da gündelik bir eğlenceden çok daha fazlası olarak görmekteydi.

Hawaii ve Sörf Kültürü

Eski Hawaii’de sörf yapılmaktaydı, fakat sosyal statü önemliydi. Krallar ve soylular bunu en iyi dalgalarla, en iyi kumsallarda uygulamışlardır. Avrupalılarla temastan sonra Hawai kültürü değişmiştir ve sörf uzun yıllar önemini yitirmiştir.

1900’lerin başında, Hawaii’de ve özellikle Waikiki plajında ​​sörf yeniden canlanmaya başlamıştır. Bu süre zarfında, sörf yapan Duke Kahanamoku, ziyaretçilere sörf ve kanoyu öğretmiştir. O, sörfü dünya çapında yayan ve popüler hale getiren, yüzme Olimpiyat şampiyonu olan olağanüstü bir atlettir. Hatta modern sörfün babası olarak kabul edilmektedir.

Luau Partisi

Luau, genellikle eğlenceli geleneksel bir Hawaii partisi veya ziyafetidir.

Eski Hawaii’de geleneksel ziyafete ‘Paina’ denmekteydi. Bu ziyafette erkekler ve kadınlar ayrı ayrı yemek yemekteydiler. Fakat tüm bu dini kısıtlamalar kalkarak Luau ziyafeti ortaya çıkarılmıştır. Böylece artık kadınlar ve erkekler bu ziyafetin tadına birlikte varmaktadırlar.

Luau Partisi

Bir Luau partisi temelde Hawaii’de popüler olan birçok şeyi içermektedir. Örneğin, Hawaii yemekleri, Hawaii müziği, hula, lei, aloha gömlekli insanlar ve plaj gibi.

Lei

Lei, geleneksel bir “çiçek kolye” ‘dir. En yaygın leis çiçeklerle yapılmaktadır, fakat yapraklar, kabuklar, tohumlar vb. ile de yapılabilmektedir. Geleneksel olarak, bu çelenkler eski Hawaililer tarafından kendilerini güzelleştirmek ve diğerlerinden ayırt edilmek için kullanılmaktadır.

Lei

Hawaii’deki diğer birçok şeyde olduğu gibi, lei de semboliktir ve en yaygın olarak barış, sevgi, onur veya dostluk gibi çeşitli nedenlerle verilmektedir.

Hula Dansı

Hawaii’nin evrensel sembolü olan bir başka unsur da Hula dansıdır. Diğer Pasifik danslarına benzemesine rağmen, Hula Hawaii Adalarına özgüdür.

Hula dansı karmaşık bir sanattır. Bir şarkının veya ilahinin sözlerini temsil etmek için kullanılan birçok el hareketi vardır. El hareketleri, bir ağacın sallanması, okyanusta bir dalga, sevgi veya özlem gibi bir duyguyu göstermektedir. Bu dans çok sembolik ve duygusaldır.

Hula Dansı

Tarihsel olarak, Hula gayri resmi olarak aile toplantılarında ve kabile şeflerini eğlendirmek için yapılmaktadır. Hawaii’nin diğer kültürel özellikleri gibi bu gelenek de Avrupalılarla karşılaştıktan sonra neredeyse kaybolmuştur. Son zamanlarda ise bu gelenekler yeniden kazanılmaya çalışılmaktadır.

Aloha Gömlekleri

Aloha gömlekleri, Hawaii’deki en iyi bilinen şeylerden biridir. Bunlar genel olarak, renkli, çiçekli, kumsal, kuş ve diğer Hawai motifleriyle basılmış hafif kumaştan yapılmış kısa kollu, bol, açık yakalı gömleklerdir. Seri üretime rağmen, o kadar  farklı tasarım bulunmaktadır ki, her gömleğin benzersiz olduğu hissini vermektedir.

Aloha Gömlekleri

Hawaii gömlekleri olarak da adlandırılan Aloha gömlekleri ikoniktir ve Hawaii’nin gerçek bir sembolüdür. Genel olarak erkekler tarafından değil, aynı zamanda kadınlar tarafından da gündelik olarak giyilmektedir. Gömlekler tamamen rahat kıyafetlerdir ve yıllar içinde dünyanın dört bir yanından yerli halk, turistler ve ziyaretçiler arasında popüler hale gelmiştir.

Hawaii’ye yapılacak hiçbir gezi, onları hatıra olarak satın almadan tamamlanmış sayılmaz. Aloha gömlekleri Hawaii’den satın alınmaktadır fakat her yerde giyilebilmeye müsaittir.

Hawaii Siyah Kum Plajı

Punalu’u plajı, Hawaii’nin en ünlü siyah kumlu plajıdır. Bu siyah kum, küçük, simsiyah lav parçalarından meydana gelmektedir. Punalu’u plajında yüzmek mümkündür fakat suya girerken dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü zaman zaman güçlü akıntılar olabilmektedir.

Hawaii Siyah Kum Plajı

Siyah kumu bu plajın popülaritesinin ana nedenlerinden biridir. Popülaritesinin bir diğer nedeni ise nesli tükenmekte olan Hawksbill kaplumbağalarına ve sahilde güneşin tadını çıkaran yeşil kaplumbağalara ev sahipliği yapmasıdır. Deniz kaplumbağaları neredeyse hiç kumsalda güneşlenmez. Birkaç tür yeşil deniz kaplumbağası bunu yapmaktadır, fakat dünya çapında yalnızca birkaç yerde örneğin Hawaii’de!

Hawksbill kaplumbağaları

Hawaii Yeşil Kum Plajı

Hawaii, bir Yeşil Kum Plajı’na (Papakolea plajı) sahiptir.

Hawaii Yeşil Kum Plajı

Bu güzel plaj, Amerika Birleşik Devletleri’nin en güney noktası olan South Point’ten 5 km uzaklıktadır. Buraya erişim bu nedenle kolay değildir.

Ayrıca bunun gibi plajlar nadir bulunmaktadır ve neredeyse bu plajlarda yürümek gerçek mücevherlerin üzerinde yürümek gibidir. Yeşil bir mücevher!

Hawaii ve plajları hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Mauna Kea

Hawaii’yi ziyaret ederken görülecek en havalı yerlerden biri Mauna Kea’dır. Hawaii’nin orta noktasında yer almaktadır. Mauna Kea bir milyon yaşın üzerindedir ve adanın hareketsiz yanardağlarından biridir, yani püskürmez. Mauna Kea’nın ilk patlamasının 0,8 milyon yıl önce olduğuna inanılmaktadır. Yaklaşık 6.000 yıl önce patlamayı durdurmuştur. Deniz seviyesinden 13.803 fit yükseklikte bulunmaktadır ve su altı tabanından ölçülür ise dünyanın en büyük dağıdır.

Mauna Kea

Pahalı Eyalet

Hawaii çok pahalı bir eyalettir. Honolulu, ABD’deki en pahalı şehirlerden biridir ve genellikle San Francisco ve New York ile karşılaştırılmaktadır.

Pahalı Eyalet

Turizm

Turizm, Hawaii’nin açık ara bir numaralı endüstrisidir. Her yıl 14 milyar doların üzerinde gelir sağlamaktadır.


Turizm

Turizm endüstrisi, iş imkanı sağladığı için Hawaii eyaletinde önemlidir. Bu sayede restoran ve otel gibi yerel işletmelere para harcayacak yeni ziyaretçileri eyalete getirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca, Hawaii hükümetinin gelirine katkısı büyüktür. Turizm, Hawaii eyaletine yaklaşık olarak 140.000 iş imkanı sunmaktadır.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

5 görüntüleme

Comments


bottom of page