top of page

İşverenler 2022’de Büyük Zam Yapabilir

Bir işiniz varsa, muhtemelen 2022 de büyük bir zam alacaksınız. Bu durumun birkaç nedeni bulunmakta: İş gücü sıkıntısı ve enflasyon. 

2008 Yılından Bu Zamana Kadar ki En Büyük Zam Artışı Olabilir

The Conference Board’un, çoğunluğu 10.000’den fazla kişiyi iş veren 240 şirketle yaptığı son ücret anketine göre, alınan taban maaşa 2022’de ortalama %3,9 oranında zam gelebilir. Bu durum 2008 yılından bu yana öngörülen en büyük bir yıllık zam artışına denk gelmekte.

2008 Yılından Bu Zamana Kadar ki En Büyük Zam Artışı Olabilir

İşverenlere, mevcut iş gücü için 2022’de ücret maliyetlerinin ne kadar artacağını tahmin ettikleri soruldu. Böylece %3,9‘luk artış, bir şirketin vereceği herhangi bir ikramiye veya diğer bir kerelik ödemeleri içermez.

İş Gücü Sıkıntısı Zam Artışının Temel Nedeni

Neden büyük bir artış var sorusunun en iyi cevabı: İşverenlerin yaklaşık yarısı (%46) iş gücü sıkıntısı nedeniyle işçileri çekmek için daha yüksek ücret teklif edilmesi gerektiğini düşünüyor.

İş Gücü Sıkıntısı Zam Artışının Temel Nedeni

The Conference Board, işverenlerin yeni işe alınanlara daha yüksek maaşlar teklif etmesinin “maaş sıkıştırmasına” yol açtığını söyledi. Bu, yeni işe alınanlar ile kadrolu veya daha yüksek rütbeli mevcut çalışanlar arasındaki ücret farkının daraldığı anlamına gelir.

The Conference Board, “Daha deneyimli işçiler, ücret avantajlarının artık önemli olmadığını hissettiklerinde, sıkı iş gücü piyasasında yeni işler arayabilirler, bu da daha deneyimli işçilerin yüksek iş gücü devrine yol açar” dedi.

Yüksek Enflasyon Planlanmayan Maaş Artış Oranına Neden Oldu

İşverenlerin %39’u ise yüksek enflasyonu bir diğer etken olarak gösterdi. Araştırmaları iş gücü piyasalarına odaklanan The Conference Board’da başkan yardımcısı olan Gad Levanon, normalde işverenlerin taban ücretini artırmak için en önemli nedeni enflasyon olmasa da, bu yıl görmezden gelinemeyecek kadar yüksek oldu. Şirketler, çalışanlarından bazılarının yeterince maaş artışı almazlarsa işten ayrılabileceğinden endişe ediyor, dedi.

Yüksek Enflasyon Planlanmayan Maaş Artış Oranına Neden Oldu

Aslında, işverenlerin ücret artışı konusundaki düşünceleri geçtiğimiz yıl içinde hızla değişti. İş gücü açığının bu kadar belirgin olmadığı ve yüksek enflasyonun henüz kalıcı olarak görülmediği nisan ayında, 2022 yılı için öngörülen ücret artışları için de aynı sorular soruldu. O zamanlar bu maliyetlerin sadece %3 artacağını tahmin ediyorlardı.

Yeni bir iş ararsanız ve şirketinize rakip bir teklifle geri dönerseniz aldığınız maaşınızdan daha da büyük bir artış görebilirsiniz. Veya yeni iş teklifini kabul edebilirsiniz.

zam

Levanon, “İş değiştiren insanlar, aynı işte kalan insanlardan çok daha yüksek ücret artışı elde ediyor.” dedi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

10 görüntüleme

Comments


bottom of page