top of page

İşverenler Birçok Fırsat Sunuyor

İşverenler, işçileri kendi bünyelerine çekmek  ve ellerinde tutmak için faydalarını artırmakta. Çalışma Departmanı’na göre, geçen yıl rekor sayıda işçinin işini bırakmasıyla insanlar sürüler halinde işlerinden uzaklaşıyor. Ve Aralık sonunda yaklaşık 11 milyon iş ilanıyla şirketler, çalışanları işe almakta ve elinde tutmakta zorlanıyor.

Zorlu İş Gücü Piyasası İşverenleri Çekici Teklifler Sunmaya Teşvik Ediyor

Emlak platformu Mynd’in kurucu ortağı ve CEO’su Doug Brien, “Bu durum hem işe alma hem de elde tutma açısından şimdiye kadar karşılaştığım en zorlu ortam” dedi.

Zorlu İş Gücü Piyasası İşverenleri Çekici Teklifler Sunmaya Teşvik Ediyor

Zorlu işgücü piyasası, bazı işverenleri yan haklar, ücret ve esneklik açısından tekliflerini daha çekici kılmaya zorladı. İşte bazı şirketlerin şu anda işçiler için verilen savaşı kazanmak adına yaptıkları:

Bazı İşverenler Çalışanları Elde Tutmak İçin Çalışma Sürelerini Kısalttı

Pandemi sırasında uzaktan çalışmaya geçiş, daha fazla çalışanın kendi şehirlerinin dışında bulunan şirketlerde çalışmasına olanak sağladı. İşverenler için bu durum yetenek rekabetini daha da keskinleştirdi.

Yazılım firması WANdisco’nun CEO’su ve kurucu ortağı David Richards, “Çok büyük, çok zengin yazılım şirketlerimiz geldi ve çalışanlarımıza birçok farklı yerde üç kata kadar maaş artışı teklif etti” dedi.

Bazı İşverenler Çalışanları Elde Tutmak İçin Çalışma Sürelerini Kısalttı

Kaliforniya ve Birleşik Krallık’ta iki merkezi bulunan WANdisco şirketi, çalışanları işe almak ve elde tutmak için 4 günlük çalışma haftasına geçti. Çalışanların maaşlarında herhangi bir fiyat düşüşüne gidilmedi.

Richards, “Trilyon dolarlık piyasa değeri olan şirketlerle boy ölçüşemeyiz” dedi. “Maaş sadece küçük bir unsur ve çok iyi ödüyoruz… personel kaybetmiyoruz çünkü böyle şeyler yapıyoruz.” dedi.

32 saatlik çalışma haftası resmen bu ayın başlarında başladı. Çalışanların çoğu, 3 günlük bir hafta sonundan yararlanmak için Cuma günlerini tercih ederler.

Şimdiye kadar, teşvik işe yarıyor gibi görünüyor. Richards, kısa bir süre önce bir çalışanın daha kısa çalışma haftası getirildikten sonra, bir şirketten gelen iş teklifini reddettiğini belirtti.

Gayrimenkul Çalışanlarına Teşvik İçin 60.000 Dolarlık Prim Programı Başlatıldı

Gayrimenkul yatırım platformu Mynd, çalışanlarına müşterilerine sunduğu imkanları sunuyor. Şirket, işçileri elde tutmak amacıyla, şirkette beş yıllık hedeflerine ulaştıklarında kendi yatırım amaçlı mülklerini satın almalarına yardımcı olmak için çalışanlarına 60.000 dolar teklif edecek bir program başlattı.

Gayrimenkul Çalışanlarına Teşvik İçin 60.000 Dolarlık Prim Programı Başlatıldı

Bu, 2021’de şirkette çalışan herkesin 2026’da programa uygun olacağı anlamına geliyor.

Brien, “Bünyemizde çalışan kişileri psikolojik ve zihinsel olarak en az dört yıl boyunca kendilerini çalıştıkları işlerine adamalarını sağlamak istiyoruz. “ dedi. Ayrıcalık, yalnızca çalışanın işinin 5. yılında kullanılabilir.

Brien, çalışanların mülk için bir teklif sunmaları ve fonlarını şirketin portalı aracılığıyla bir kiralık mülk için kullanılması gerektiğini açıkladı.

İşverenler Çalışanlara İşe Başlamadan Önce Ücretli İzin İmkanı Veriyor

Halkla ilişkiler ajansı MikeWorldWide’da (MWW), yeni çalışanlara daha başlamadan ödeme yapılır.

İşverenler Çalışanlara İşe Başlamadan Önce Ücretli İzin İmkanı Veriyor

Bu yıl şirket, yeni işe alınanlara ilk iş günlerinden önce bir haftalık ücretli izin sunan “pre-PTO” sunmaya başladı.

Şirket, işe alım zorluklarını çözmek için yenilikçi yollar bulmak adına işe alım görevlileri, mevcut çalışanlar ve firmadaki teklifleri reddeden adaylarla görüşen bir görev gücü oluşturdu.

Ve şirketten ayrılmaya karar veren işçiler için, dört hafta önceden haber verirler ise son günlerinden sonra ek bir haftalık maaş ödemesi alacaklarını duyurdu.

İşe Başlama İkramiyesi ve Hızlı İşe Alma Yaklaşımı İmkanı

Kuzey Carolina merkezli sağlık hizmeti sağlayıcısı Atrium Health, işçi bulma arayışında sertifikalı tıbbi asistanlar veya hemşireler gibi bazı klinik ve hastayla yüz yüze olan pozisyonlar için 3.000 ila 10.000 ABD Doları arasında işe başlama ikramiyesi sunuyor.

Atrium Health’in başkan yardımcısı ve işletme başkanı insanlar ve kültür sorumlusu Jim Dunn, “Özellikle sağlık hizmetlerinde şu anda zorlu bir iş gücü piyasası var, bu yüzden orada çok fazla rekabet var” dedi.

Ve daha kırsal alanlardaki bazı pozisyonlar için ikramiyeler 17.500$’a kadar çıkabilir. Dunn, “Mart 2020’den önce ikramiyelerdeki artış gerçekleştirdiğimiz bir şey değildi” dedi.

Şirket ayrıca geçen yıl tüm çalışanlarına %4 zam yaptı.

İşe Başlama İkramiyesi ve Hızlı İşe Alma Yaklaşımı İmkanı

Şirket, çalışanları çekmek için adaylara hızlı bir şekilde ve bazı durumlarda mülakata girdikleri gün teklif almayı amaçlayan bir “hızlı işe alma yaklaşımı” da benimsedi.

Dunn, “Lisans yada sertifika gerektirmeyen birçok bölüm için aynı gün içinde bir teklif alıyorlar ve mümkünse bir sonraki Pazartesi günü işe başlıyorlar” dedi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

8 görüntüleme

Comments


bottom of page