top of page

İki ABD Dev Havayolu Şirketi Birleşiyor

Spirit ve Frontier Airlines, Amerika’nın en büyük beşinci havayolu olmayı planlıyor. Bu iki ultra-düşük maliyetli havayolu şirketi 6.6 milyar dolarlık bir birleşme duyurdu. Şirketler, hangi marka altında uçacaklarını veya yeni havayolunun yönetimine kimin liderlik edeceğini henüz açıklamadı. Spirit ve Frontier Airlines, 145’ten fazla istikamete günde 1.000’den fazla uçuş gerçekleştirecek.

İki Havayolu Birleşimi Birçok Olumlu Etkiye Sahip

Spirit CEO’su Ted Christie, “Bu birleşim, misafirlerimize daha da iyi hizmet vermek, ekip üyelerimiz için kariyer fırsatlarını genişletmek ve rekabet baskısını artırmak için girişken bir ultra düşük ücretli rakip yaratmaya odaklanıyor. Bu durum da uçuş yapan halk için daha tüketici dostu ücretlerle sonuçlanıyor” dedi.

İki Havayolu Birleşimi Birçok Olumlu Etkiye Sahip

ABD havayolu endüstrisinin çoğu gibi, Spirit ve Frontier de pandemi sırasında uçak yolculuğu azaldığı için şirketler son iki yıldır zararlarla mücadele ediyor. Spirit, 2021 yılında 440,6 milyon dolarlık bir zarar bildirdi. Bu da, 2020’de temelde kaybettiği 719,6 milyon dolardan bir ilerleme göstergesiydi. Frontier, 2021’de temelde 299 milyon dolar kaybettiğini bildirdi. Bu da aşağı yukarı 2020’dekiyle aynı değere sahip.

Birleşen İki Şirket Müşteri Memnuniyetinde Sınıfta Kaldı

İki şirketin birleşmesi düşük ücretli fakat kabin bagajları da dahil olmak üzere çoğu şey için yolculardan ekstra ücret talep eden iki havayolunu bir araya getirecek. Düşük ücretle uçuş yapmak yolcular için her ne kadar iyi bir fırsat olsa da birçok kişi bu iki havaalanı ile uçmaktan pek hoşlanmaz.

Birleşen İki Şirket Müşteri Memnuniyetinde Sınıfta Kaldı

Bu durumun açık ve net olarak görülmesinde ki en büyük etken memnuniyet anketleridir. ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın Ocak-Eylül 2021 istatistiklerine göre Spirit, 100.000 yolcu başına 13.25 şikayetle açık ara en yüksek sayıda yolcu şikayetine sahipti. JetBlue, bu temelde 6.85 ile en fazla şikayeti alan ikinci havayolu olurken, Frontier 5.76 ile sektörde en çok şikayet alan üçüncü şirket oldu. Frontier, 100.000 müşteri başına 60.24 şikayet kaydettiği 2020’nin aynı döneminde açık ara en kötü şikayet oranına sahipti.

Amerikan Müşteri Memnuniyeti Endeksi’ne göre, Frontier ve Spirit ayrıca endüstrinin en kötü müşteri memnuniyeti derecelerine sahipti.

2016 Yılından Bu Zamana Kadar ABD’nin İlk Havayolu Birleşmesi Olacak

Spirit-Frontier anlaşmasına dahil olan yöneticiler, birleşmenin sektöre daha fazla rekabet getireceğine inandıklarını söylüyorlar.

ABD havayolu endüstrisi, son 25 yılda birleşmelerle büyük ölçüde yeniden şekillendi. Bugün en büyük dört havayolu, 10 havayolunun bir dizi birleşmesinden oluşmuştur. Spirit-Frontier Airlines, Alaska Air’in 2016’da Virgin America’yı satın almasından bu yana ABD’nin ilk havayolu birleşmesi olacak.

2016 Yılından Bu Zamana Kadar ABD'nin İlk Havayolu Birleşmesi Olacak

Bu iki havayolunun anlaşmasının 6,6 milyar dolarlık değeri, uçak kiralamaları gibi varsayılan borçları içermekte.

Spirit (SAVE) hissedarları Frontier’in 1.9126 hissesini artı hisselerinin her biri için 2.13 $ nakit alacağından, Frontier bu anlaşmada satın alan havayolu olacak. 4 Şubat Cuma günkü kapanış fiyatına göre yaklaşık %20’lik bir prim anlamına gelir. Fakat Spirit hisseleri gün ortası ticaretinde sadece %13 artarken, Frontier hisseleri çok az değişti. Bu durum da yatırımcının anlaşmanın tamamlandığı konusunda belirsiz olduğunu gösteriyor.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

0 görüntüleme

Comentarios


bottom of page