top of page

İlk Elektrikli Yolcu Uçağı

Alice, İsrail şirketi Eviation tarafından geliştirildi. Dünyada bir ilke imza atarak tamamen elektrikli yolcu uçağı olarak uçuşa hazırlanıyor. Geçenlerde Seattle’ın kuzeyindeki Arlington Municipal Havalimanı’nda motor testinden geçti.

İlk Elektrikli Yolcu Uçağı

Alice, bir elektrikli araba veya cep telefonuna benzer pil teknolojisi ve 30 dakikalık şarj ile dokuz yolcuyu kapsayarak bir saat ve yaklaşık 440 deniz mili uçabilecek. Uçağın maksimum ulaşabildiği hareket hızı 250 knot veya saatte 287 mil. Örnek olarak, bir Boeing 737, saatte maksimum 588 mil seyir hızına sahip.  Şirket, sadece elektrikli uçak yolculuğuna odaklanmakta. En büyük hedefi ise 20 ila 40 yolcu kapasiteye sahip olan elektrikli uçakların 7 ila 10 yıl içinde gerçeğe dönüşmesini umuyor.

İlk Prototip 2019 Yılında Piyasaya Sürüldü

Elektrikli uçak Alice’in bir prototipi 2019 yılında piyasaya sürüldü. Bu uçak aralık ayından bu yana düşük hızlı bir şekilde yere yakın uçuş testlerinden geçiyor. Önümüzdeki birkaç hafta içinde ise yüksek hızlı yere yakın uçuş testlerine tabii tutulacak.

Bu testlerde uçağın kendi gücünü test etmek ve yer ekiplerinin direksiyon, frenleme ve kaymayı önleme gibi sistemleri izlemesine izin vermek için farklı hızlarda pistten aşağı gönderilir. Şirket başlangıçta Alice’in 2022’den önce uçmasını hedefledi. Fakat yıl sonunda Kuzeybatı Pasifik’teki kötü hava koşulları testleri engelledi.

Bu Elektrikli Uçakların Tek Amacı Daha Çevreci Olmak

Şirkete göre tüm bunlar, ticari jetlerin bakım ve işletme maliyetlerini %70’e kadar azaltırken mümkün. Sektör uzmanlarına göre elektrikli havacılığın yolcu jetlerinde standart hale gelmesinin önündeki en büyük engel batarya.

Bu Elektrikli Uçakların Tek Amacı Daha Çevreci Olmak

Aero Consulting Experts CEO’su Ross Aimer, “Pil teknolojisi tıpkı arabalarda olduğu gibi  uçaklarda da engel fakat uçaklarda daha çok. Bunun nedeni, uçaklarda endişenin ağırlık olmasıdır” dedi ve ” Daha iyi pil teknolojisine sahip olduğumuz anda, iki ya da üç yıl içinde olacağını umduğum tüm bu elektrikli uçaklar eninde sonunda gelecek.” diye ekledi.

12 Alice, uluslararası nakliye şirketi DHL tarafından 2024’te teslim edilmesi bekleniyor. 12 Alice DHL Express’in 280’den fazla uçaktan oluşan küresel filosunda yer almakta. Daha kısa mesafeli seyahatler yapmak için kargo taşıyıcıları olarak kullanılmak üzere ayarlandı. DHL Express America CEO’su Mike Parra verdiği röportajda, “Amacımız karbondioksit  kullanımını azaltmaya önemli bir katkıda bulunmak. Teknolojideki bu ilerlemeler daha fazla karbon azalımı sağlamada uzun bir yol kat edecek” dedi.

DHL ve banliyö havayolu CapeAir, Eviation’ın Alice filosunu satın alındığını duyurdu. Alice’in ilk uçuşu gerçekleştikten sonra duyurulacak birkaç tane daha filosunun olduğunu söyledi. Cape Air’in önerdiği Alices filosunun 2023’te Boston, Martha’s Vineyard, Nantucket ve Hyannis’i birbirine bağlayan rotalarda hizmete girmesi bekleniyor.

Elektrikli Havacılık Sektörü İçin Önümüzde Daha Uzun Bir Yol Var

Pille çalışan hava yolculuğuna yaklaşıyor gibi görünsek de, her şey neredeyse başlamak için hazır değil. Bilim, okyanuslar arası uçuşlar ve jumbo jetler için hala mevcut dönemin yıllar ötesinde. Fakat elektrikli havacılık için en acil şey düzenlemedir. Federal Havacılık İdaresi (FAA), Gelişmiş Hava Hareketliliği kategorisine giren elektrikli uçaklar için henüz net bir yönerge veya düzenleyici öne sürmedi. Buna rağmen, Eviation, 2024 yılına kadar üretimde sertifika almak için FAA ile aktif olarak çalıştığını söylüyor. Bir FAA sözcüsüne göre, “Bazı sertifikalar, projenin türüne bağlı olarak FAA’nın özel koşullar veya ek uçuşa elverişlilik kriterleri yayınlamasını gerektirebilir. Bu elektrikli uçaklar için özelliklerin belirlenmesi devam eden bir süreci içermekte.” dedi.

Elektrikli havacılık destekleyicileri, Alice’in ve elektrikli uçakların diğer ulaşım araçları kadar yaygın hale geldiğini tahmin ediyor. Fakat Geniş ve büyük kapasiteli elektrikli uçaklar, büyük yolcu jetlerine rakip olacak kadar hala uzakta olabilir.

Aimer, “İlk adım, bunları bir banliyö pazarında veya charter pazarında denemek olacaktır” dedi ve “Sonunda, eğer bu işe yararsa, yolcu jetleriniz olacak. Yolcu jetleri için Boeing veya Airbus’ın gerçek elektrikli uçak çıkarmasına ihtiyacımız var. Bunu yaklaşık 10 yıl sonra göreceğim.” dedi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

12 görüntüleme

Comentarios


bottom of page