top of page

ID.me için Devletler Tarafından Kısıtlama

Internal Revenue Service (gelir idaresi alanında faaliyet gösteren devlet dairesi) vergi mükelleflerini web sitesinde oturum açmadan önce yüz tanıma yazılımı (ID.me) ile kimliklerini doğrulamaya zorlayacak planı durdurdu.

ID.me Yüz Tanımlama Teknolojisi Kullanımı Devlet Kurumları Tarafından Zorunluğu Kaldırıldı

Bir gün sonra, bu yazılımın arkasındaki şirket olan ID.me, insanların devlet kurumlarından bazı çevrimiçi hizmetlere erişmeden önce kim olduklarını kanıtlamak için tartışmaya neden olan teknolojiyi atlamalarını mümkün kılacağını söyledi.

ID.me Yüz Tanımlama Teknolojisi Kullanımı Devlet Kurumları Tarafından Zorunluğu Kaldırıldı

ID.me CEO’su ve kurucusu Blake Hall basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, şirketin devlet kurumlarının kullanıcılara kimliklerini doğrulama seçeneği (tek seferlik bir süreç) vermesini mümkün kıldığını söyledi. Aksi takdirde, bir kullanıcının ehliyet veya pasaport gibi bir fotoğraflı kimliğinin fotoğrafını çekmesi gerekir. Ardından yazılımın ikisini karşılaştırabilmesi için bir akıllı telefon veya bilgisayar ile bir selfie çekmesi gerekir.

ID.me Abartıldığı Kadar Tehlikeli Mi?

ID.me Abartıldığı Kadar Tehlikeli Mi?

McLean, Virginia merkezli ID.me, kimlik doğrulama sürecinin bir parçası olarak genellikle yüz tanıma yazılımını kullanan bir şirket. Ve bu konuda hızla büyümekte. ID.me ayrıca 30 eyaletin işsizlik kurumunun yanı sıra Hazine Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik İdaresi de dahil olmak üzere çok sayıda ABD federal kurumunun kimliklerini doğrular.

Şirket, yüz tanıma teknolojisinin kullanımıyla ilgili gizlilik savunucularının endişeleriyle sekteye uğradı. Ve de şirketin yüz tanıma adımını geçemedikten sonra görüntülü sohbet yolu ile kimliklerinin doğrulanmasını beklemek için saatler harcadıklarını söyledi. Kullanıcılardan gelen şikayetlerle karşı karşıya kaldı.

ID.me

ID.me ayrıca, 1 Mart’tan itibaren ID.me kullanıcılarının account.ID.me adresindeki hesaplarına bağlı selfie’yi silmelerine izin vereceğini söyledi. Geçmişte ID.me, insanların yüklediği selfieler, yüz analizleriyle ilgili veriler ve kullanıcı görüntülü sohbetlerinin kayıtları gibi biyometrik ve ilgili bilgileri içeren kullanıcı verilerini satmadığını belirtti. Bu bilgilerin sakladığını söyledi. Bir kullanıcının selfieden üretilen yüz geometrisi gibi biyometrik veriler kullanıcı hesabını kapattıktan sonra yıllarca saklanabilir.

Aldığı Tepkiler Nedeniyle Değişikliğe Gidildi

Değişiklikler, yasa koyucular ve gizlilik gruplarından gelen tepkilerin ardından IRS’nin yaptığı açıklamada, insanları çevrimiçi hesaplarını doğrulamak için ID.me aracılığıyla yüz tanıma yazılımı kullanmaktan “vazgeçileceğini” söyledikten kısa bir süre sonra geldi.

Bir kullanıcının kimliği ID.me aracılığıyla doğrulandıktan sonra, çevrimiçi vergi dökümü talep etmek, vergi ödemeleri veya ekonomik ödemeleriyle ilgili bilgileri görmek için IRS’nin web sitesinde oturum açabilecek.

Bazı Kurumlar ID.me’yi Kullanıp Kullanmama Konusunda Kararsız

IRS’nin planı Kasım ayında açıklandı. Fakat vergi dönemi başladığında ve milyonlarca insan ajansın sitesini ziyaret ettiğinde gizlilik savunucularının dikkatini çekti.

Bazı Kurumlar ID.me'yi Kullanıp Kullanmama Konusunda Kararsız

Diğer bazı federal kurumlar da ID.me’yi kullanmaya devam edip etmeme konusunu düşünüp tartıyor. Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi direktörünün görev ve görevlerini yerine getiren Drew Hirshfel  açıklama yaptı. Bu açıklamada, USPTO’nun “son raporlar ışığında” seçeneklerini “yeniden değerlendirdiğini” söyledi. 9 Nisan itibariyle, USPTO, bir ticari marka başvurusunda bulunmak isteyen herkesin kimliğini önce ID.me ile veya posta yoluyla bir kağıt formla doğrulamasını istemeye başlayacak.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

2 görüntüleme

Commentaires


bottom of page