top of page

Kış Ayında New York Şehrinin Büyüsü

Mevsim ne olursa olsun, New York şehrini ziyaret etmek her zaman iyi bir fikirdir. New York, tüm yıl boyunca ziyaretçileri çeken türden bir bölgedir. Fakat şehre gerçekten büyüyü getiren bir mevsim varsa, o da kış mevsimidir.

New York’un şatafatlı tatil görüntüleri, kış aylarında New York City (NYC)’yi ziyaret etmek için önemli bir nedendir.

Neden Kış Mevsiminde New York City Ziyaret Edilmelidir?

NYC’yi kışın ziyaret etmenin iyi yanı, sıcaklıklar düştüğünde de iç mekanda yapılacak bir çok etkinliği ziyaretçilere sunmasıdır. NYC’de kışın yapılacak çok sayıda heyecan verici açık hava etkinliği olmasının yanı sıra, sıcak bir sığınak olan müzeler ve restoranlar gibi sayısız iç mekan etkinlikleri de bulunmaktadır.

Lütfen şu an hayal edin: Sabaha karlı Central Park’ta bir at arabası (fayton) yolculuğuyla başlayıp, günün geri kalanını elinizde sıcak çikolata ile buz pateni yaparak geçirdiğinizi, gece ise şehrin dört bir yanındaki birçok kış pazarından birine gidip parktaki dev Noel ağacının fotoğrafını çekip etrafınızdaki ışıl ışıl parıldayan Noel ışıklarının tadını çıkardığınızı düşünün.

Tüm bu anlatılanlardan sonra NYC’yi kışın ziyaret etmeye karar verirseniz, en iyi zamanın şehrin tatil kutlamalarının zirve de olduğu Kasım ve Aralık ayı olduğunu unutmayın.

Yılın son iki ayı, Macy’nin Şükran Günü Geçit Töreni ve Rockefeller Center Noel Ağacı ışıklandırması dahil olmak üzere New York şehrine özgü bir çok bayram temalı etkinlik sunmaktadır. Tatil şenliklerinin yanı sıra NYC’yi kışın ziyaret etmek en romantik zamanlardan biridir.

Ayrıca kışın New York’u ziyaret etmenin bir diğer artısı ise şehrin kışın daha az kalabalık olmasıdır. Bu durum da şehirdeki en gözde restoranlarda rezervasyon yaptırma şansının daha yüksek olacağı anlamına gelmektedir.

New York City’de Kışın Yapılacak En İyi 10 Aktivite

Central Park’ta buz pateni yapmaktan The Met’te bir öğleden sonra geçirmeye kadar, kışın NYC’de yapılacak sayısız şey vardır… Soğuk havalarda New York’ta yapılacak en iyi 10 aktiviteyi bu yazımızda size sunmak istedik.

1. Bryant Park ve Central Park’ta Buz Pateni Yapmak

NYC’deki en popüler buz pateni pistlerinin her ikisi de şehrin en yüksek gökdelenleri arasında resmedilmeye değer olan Bryant Park ve Central Park’ta bulunmaktadır. Central Park’ta bulunan Wollman pisti eşsiz görüntüsü sayesinde Aşk Hikayesi ve Serendipity gibi filmlere de ev sahipliği yapmıştır.

Neden Kış Mevsiminde New York City Ziyaret Edilmelidir?

2. Bryant Park ve Union Square’deki Tatil Pazarlarında Vakit Geçirmek

Bryant Park ve Union Square tatil pazarları etrafında bulunan ışıkların görüntüsü fazlasıyla büyüleyicidir. Eşsiz görüntü eşliğinde hem alışveriş yaparak hem de hiç üşümeden sıcak çikolatanızı yudumlayarak keyifli vakit geçirme imkanı sunmaktadır. Bu pazarlar, NYC’deki en popüler kış aktivitelerinden biridir. Burası, aileniz ve arkadaşlarınız için NYC’den hatıra olarak almak istediğiniz hediyeler için alışveriş yapma imkanı sunmaktadır. Ayrıca birçok stanttan birinde yemek yeme ve parıldayan ışıkların altında bol bol fotoğraf çekinme fırsatı sunmaktadır.

Ayrıca New York City’de yemek ve sandviç kültürü hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

2. Bryant Park ve Union Square'deki Tatil Pazarlarında Vakit Geçirmek

3. Central Park’ta Kar Eşliğinde Yürüyüş Yapmak

Beyazlarla kaplı Central Park kadar güzel olan çok az şey vardır. Central Park’ı karlı bir havada yakalayacak kadar şanslı olanlar, asla unutamayacakları bir deneyim yaşayacaklardır. Bu karlı yürüyüşün en iyi yapılacağı yer kesinlikle Mall yürüyüş yoludur. Elinizde kahveniz yada sıcak çikolatanız eşliğinde Mall yürüyüş yolunda yürümek, size kendinizi fazlasıyla iyi hissettirecektir. Bu NYC harikalar diyarını kış döneminde yakalamak için en iyi şans, yılın en soğuk ayları olan Ocak ve Şubat aylarıdır.

3. Central Park'ta Kar Eşliğinde Yürüyüş Yapmak

4. Rockefeller Center Noel Ağacını Ziyaret Etmek

Noel ve yeni yılın yaklaştığını anlamamızı sağlayan bir şey varsa o da tabii ki rengarenk, ışıl ışıl olan Noel ağaçlarıdır. Midtown’daki Rockefeller Center’da her yıl dev (21-30 m aralığında) Noel ağacı konumlandırılmaktadır. 1933’den beri süregelen bu ünlü ağaç ışıklandırma töreni Aralık ayı başlarında yapılmaktadır. Rockefeller Center’daki yılbaşı ağacının üzerinde yaklaşık olarak 30 bin adet ampul, cam küre ve kurdele bulunmaktadır.

Her yıl milyonlarca insan bu meşhur yılbaşı ağacını ziyaret etmek için gelmektedir. Karmaşık bir şekilde dekore edilmiş ağaç, tatillerde şehirde en çok ziyaret edilen ve fotoğraflanan yerlerden biridir.

Muhteşem büyüklükteki gökdelen Rockefeller Center’ın yanı başında yer alan dev yılbaşı ağacı, önüne kurulan buz pistinde kayan kişiler ile beraber muhteşem bir Noel görüntüsü oluşturmaktadır.

4. Rockefeller Center Noel Ağacını Ziyaret Etmek
89 yıldır uygulanmakta olan bu gelenekte kullanılan en büyük çam ağacı ise 1999 yılında süslenen 33 metrelik Avrupa Ladini’dir.

5.Kafede Sıcak Çikolata İçerek Keyifli Zaman Geçirmek

NYC’nin tadını çıkarmanın en iyi yollarından bir diğeri, uyandıktan sonra en yakın kafeye yürüyüp bir sıcak çikolata içmektir. Bu sayede NYC’nin günlük yaşamını gözlemleme ve bu inanılmaz şehrin güzelliklerine dışarıdan bir gözle bakma fırsatını yakalamış olursunuz.

5.Kafede Sıcak Çikolata İçerek Keyifli Zaman Geçirmek

6. Met’i Ziyaret Etmek

Dışarısı çok soğuk olduğunda, keyifli bir müze olan Metropolitan Sanat Müzesi’ne(Met) gitmek fazlasıyla iyi bir fikirdir. Bu müzede Picasso’dan Degas’a kadar birçok önemli sanatçının eserlerine yer verilmektedir. 5000 seneye yayılmış olan sanat koleksiyonu ile Met müzesi, dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden biri olarak görülmektedir. Müzenin Amerikan halkını sanata yönlendirmek amacıyla kurulduğu düşünülmektedir.

6. Met'i Ziyaret Etmek

7. Broadway’de Bir Gösteri İzlemek

Broadway denilince akla ilk gelen şey sanattır. Bu nedenle Broadway’in NYC’deki en gözde cazibe merkezlerinden biri olduğu sır değildir. Özellikle kış aylarında şehirde bir akşam geçirmek için mükemmel bir yoldur. Times Meydanı’nda aynı gün indirimli biletler sunan büfeler de dahil olmak üzere, tüm fiyat seviyelerinde seçebileceğiniz düzinelerce gösteri bulunmaktadır.

7. Broadway'de Bir Gösteri İzlemek

8. Şehirdeki Muhteşem Vitrinlere Göz Atmak

NYC’deki her sokak köşesi tatil zamanlarında dekore edilmiş gibi görünmektedir. Fakat en iyi görüntüler Midtown’da ve Fifth Avenue’nin vitrinlerinde bulunmaktadır. Ünlü alışveriş caddesi boyunca lüks mağazalar, en zarif şekilde dekore edilmiş vitrinler ile diğer mağazalarla rekabet etmektedir. Tüm binalara konumlandırılmış Noel ağaçları ve Noel süslerini görmek için Midtown’u daha da keşfetmenizde fayda vardır. 

8. Şehirdeki Muhteşem Vitrinlere Göz Atmak

İşte şehrin en dikkat çekici vitrinlerinden bazıları şunlardır;

  1. Fifth Avenue mağazaları

  2. Midtown, Lotte NY Sarayı’ndaki Noel ağacı

  3. Radio City Music Hall yakınlarındaki Sixth Avenue’de dev kırmızı Noel ağacı topları

  4. 52nd Street ve Fifth Avenue’deki Cartier binasında kırmızı fiyonk

  5. Washington Square Park’taki Noel ağacı

9. Kapalı Bir Çatı Barında veya Restoranda Bir Şeyler İçmek

NYC’de çatılarda bir şeyler yiyip içmek her zaman iyi bir fikirdir. Yazın olduğu kadar kışın da aynı derecede keyifli olan çok sayıda çatı barı veya restoran bulunmaktadır. Örneğin, 230 Fifth Rooftop Bar’da, Empire State manzaralı iglo tarzı yemekler yeme imkanı sunmaktadır.  

9. Kapalı Bir Çatı Barında veya Restoranda Bir Şeyler İçmek

10. Brooklyn’deki Dyker Heights’ta Tatil Işıklarının Keyfini Çıkarmak

Aralık ayında gösterişli tatil ışıklarıyla tanınan Brooklyn’in Dyker Heights‘daki ev sahipleri tatil dekorasyonlarını çok önemsemektedirler. O kadar ki bölge her yıl tonlarca ziyaretçi ağırlamaktadır. Eğer New York’taki en iyi tatil ışıkları gösterisine tanık olmak isterseniz burayı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. 

10. Brooklyn'deki Dyker Heights'ta Tatil Işıklarının Keyfini Çıkarmak

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

59 görüntüleme

Comments


bottom of page