top of page

Kaliforniya İçin Fotoğraflık Konumlar

Kaliforniya, altın kumları ve sahil kasabalarıyla ünlü olmasının yanı sıra görkemli kızılağaçlardan gizemli çöle; etkileyici mimari simge yapılarının yanı sıra fotoğraf çekimine uygun başka birçok turistik mekâna da ev sahipliği yapmaktadır. İster tek bir bölgeyi ister tüm Altın Eyalet’i ele geçirmek isteyin, bunlar gidilecek en iyi rotalardır.

Haydi gelin en güzel fotoğraf çekimleri için muhteşem rotaları birlikte keşfedelim.

Golden Gate Bridge, Baker Beach

Pek çok gezgin, Golden Gate Köprüsü’nün o ikonik görüntüsünü yakalamayı umarak San Francisco’yu ziyaret etmektedir. Fakat çok az insan o ikonik görüntüyü nerede bulacağını bilmektedir. Yerel halk, Baker Beach’in en iyi seyir noktalarından biri olduğunu bilmektedir. Burada piknik yapılabilir ve yüzen yunuslara göz atılabilir. Köprünün başka bir perspektifini görmek isterseniz yürüyün, bisiklet sürün ya da Marin County tarafındaki Battery Spencer’a gidin. Tercih tamamen size kalmış.

Kaliforniya İçin Fotoğraflık Konumlar:Golden Gate Bridge, Baker Beach

Burney Falls, McArthur-Burney Falls State Park

Redding’in kuzeybatısında yer alan Arthur-Burney Falls State Park, yürüyüş ve kamp için popüler bir bölgedir. Yakındaki Lake Britton, kano ve kürek sörfü gibi su sporları için fırsatlar sunmaktadır. Ancak buranın öne çıkan noktası Burney Falls (Burney şelaleleri)’dur. Ziyaretçiler, seyir noktasında yukarıdan 129 metre yüksekliğindeki şelalenin fotoğrafını çekebilirler. Ayrıca ormanın içinde bir dere ve yürüyüş yapmak için menderes boyunca uzanan çok sayıda parkur da bulunmaktadır.

Kaliforniya İçin Fotoğraflık Konumlar:Burney Falls, McArthur-Burney Falls State Park

Skull Rock, Joshua Tree National Park

Joshua Tree National Park, adını aldığı Joshua ağacı ve Teddy Bear kaktüsü gibi bölgeye özgü sayısız tuhaf şekilli bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Bunları fotoğraflamak harika olsa da kaya oluşumları ve yüzlerce metre yüksekliğinde devasa kayalar muhteşem fotoğrafların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Skull Rock, adından da anlaşılacağı gibi, tıpkı bir kafatasına benzemektedir. Graniti aşındıran küçük çöküntülerde biriken yağmurla birlikte farklı etmenlerin de etkisiyle zaman içinde bu şekil ortaya çıkmıştır. Sonunda iki oyuk göz yuvası oluşmuştur ve sonuçta bugün görünen “kafatası” şekli meydana gelmiştir.

Skull Rock, Joshua Tree National Park

Point Reyes Lighthouse, Point Reyes

San Francisco’nun sadece bir saat kuzeyinde bulunan Point Reyes deniz feneri’nin tarihi, 1870’e kadar dayanmaktadır. Burası engebeli sahil boyunca en muhteşem fotoğraf çekimlerinden birini sağlamaktadır. Ayrıca burası kayaların üzerinde uzanmış olarak sıkça görülen göçmen balinaları ve liman foklarını izlemek, fotoğraflarını çekmek için harika bir konumdur.

Point Reyes Lighthouse, Point Reyes

Pfeiffer Beach, Big Sur

Big Sur, dünyanın en eşsiz kumlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Pfeiffer State Beach, manganez granat yataklarından elde edilen çeşitli renk tonlarına sahip nadir bulunan bir mor kum plajıdır. Açık denizde sayısız kaya balyaları ve Pasifik’in kuma çarpan masmavi dalgaları ile daha da çarpıcı bir manzara yaratmaktadır. Sonuç olarak Kaliforniya’da fotoğraf çekmek için en iyi manzaralardan birine sahiptir.

Pfeiffer Beach, Big Sur

Sea Lians, Santa Cruz Wharf

Güzel plajlardan Boardwalk’a kadar Santa Cruz’da birçok fotoğraf çekim alanı bulunmaktadır. Yaban hayatı yakalamak istiyorsanız, Boardwalk’un kuzey ucunda bulunan Santa Cruz iskelesi tam size göredir. Neredeyse her gün etrafta dolaşan sayısız Sea Lians (denizaslanı) bulunmaktadır. Ayrıca pelikan, deniz su samurları, yunuslar ve balinalar da burada görülebilmektedir.

Sea Lians, Santa Cruz Wharf

Old Mission Santa Barbara

Old Mission Santa Barbara, Kaliforniya’nın merkez sahilindeki en ikonik yerlerden biridir. Roma, Yunan ve İspanyol mimari tarzlarının karışımı ve altı pembe sütunu ile cephe, Instagram kullanıcıları arasında en popüler mekanlardan biridir. Burası çok güzel güller ve palmiye ağaçlarıyla dolu olması sayesinde fotoğraflarda canlı bir görüntü ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Old Mission Santa Barbara

Hollywood Sign, Los Angeles

Hollywood Sign (tabelası), Griffith Park’ta ikonik bir Los Angeles simgesidir. Batı sınırında bir yürüyüş yaparak, Lee Dağı’nın zirvesindeki sırt çizgisinin altında harika bir çekim için yakından bir görünüm elde edeceksiniz. Daha uzun bir yürüyüş istiyorsanız, 45 fit uzunluğundaki alüminyum harflerin yukarısına ve arkasına da çıkabilirsiniz.

Sadece tabelanın harika manzarasını değil, Los Angeles şehir merkezinin siluetini ve açık bir günde okyanusu da göreceksiniz. Tabelaya dokunmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü dokunmak kesinlikle yasaktır. Hatta dikenli çit ile korunmaktadır. Tabelaya dokunmak yerine fotoğraf çekinilip harika manzaranın tadı çıkarılarak ziyaret tamamlanabilir.

Hollywood Sign, Los Angeles

Glass Beach, Fort Bragg

Glass Beach yüz binlerce küçük, pürüzsüz ve renkli cam parçasından oluşmaktadır. Bu bölge 1900’lerin başından 1960’lara kadar şehir çöplüğü olarak kullanılmıştır. Şiddetli dalgalar yıllarca bu cam çöplüklerini küçük parçalara ayırdı ve bugün sahili kaplayan o renkli minik cam parçalarıyla doldurdu. Burası genelde “deniz camı koleksiyoncuları için cennet” olarak adlandırılsa da buradan cam parçalarını çıkarmak yasa dışıdır. Bu nedenle fotoğraf çekerek bu muhteşem bölge ile kalıcı bir anı bırakmak fazlasıyla mantıklı bir seçenektir.

Glass Beach, Fort Bragg

Yosemite Falls, Yosemite National Park

Yaz aylarında Yosemite Vadisi ziyaretçilerle dolup taşmaktadır ve bu da burayı bir milli parktan çok Disneyland gezisi gibi hissettirmektedir. Burayı ziyaret eden her ziyaretçi, tıpkı sizler gibi burada fotoğraf çekinmek için ziyarete gelmektedir. Bu nedenle burası fazlasıyla kalabalıktır. Fakat sonbaharda ziyaret ederseniz, manzaranın tadını çıkarmak ve Yosemite Falls (Yosemite şelalesi) gibi popüler yerlerin fotoğraflarını çekmek için kalabalık kitlelere maruz kalmayacaksınız.

Parktaki ağaçların çoğu her zaman yeşil olmasına rağmen, aynı zamanda büyük yapraklı akçaağaçlara, kara meşelere ve ekim ayı ortalarında canlı kırmızı ve sarı tonlarına dönüşen birçok yaprak döken ağaçlara da ev sahipliği yapmaktadır. Burada kilometrelerce yürüyüş alanı bulunmaktadır. Bu sayede sayısız fotoğraf çekimlerini de beraberinde getirmektedir.

Yosemite Falls, Yosemite National Park

Winchester Mystery House, San Jose

Dünyaca ünlü Winchester Mystery House, Winchester Rifle varisi Sarah Winchester tarafından tasarlanan Viktorya dönemine ait bir konaktır. Evin inşaatı 1884’te başladı ve 1922’ye kadar devam etti. Burası birçok açıklanamayan gizemler ile dolu bir evdir. Hiçbir yere gitmeyen kapılar gibi açıklanamayan pek çok tuhaflıkla doludur ve bu nedenle Winchester Gizem Evi olarak tanınmıştır. 160 odası, 40’tan fazla şöminesi ve çalışan üç asansörü vardır. Turlar mevcut olsa da, sadece dış mekan çekimleri için bile ziyaret etmeye değer bir konumdur.

Winchester Mystery House, San Jose

Antelope Valley California Poppy Reserve, Lancaster

Los Angeles County’nin kuzeydoğu köşesinde yer alan Antelope Valley California, ilkbahar geldiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Eyaletin resmi çiçeği olan California haşhaşlarının etkileyici renkli görüntüsü sayesinde tepeler turuncuya boyanmış gibidir. Burası Tabiat Ana’nın en muhteşem gösterilerinden biridir. Ve tabii ki fotoğraf çekmelik en muhteşem yerlerden de biridir!

Antelope Valley California Poppy Reserve, Lancaster

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

7 görüntüleme

Comments


bottom of page