top of page

Kaliforniya: Turistik Cazibe Merkezi

Kaliforniya, büyük olasılıkla Amerika’daki en ünlü eyalettir veya çok konuşulan, tartışılan eyaletlerden biri olarak düşünülebilmektedir. Silikon Vadisi ve Hollywood, muhtemelen Kaliforniya’nın ünlü olduğu iki ana yerdir. Fakat daha da ünlü olan birçok unsur bulunmaktadır.

Kaliforniya, 40 milyona yakın nüfusu ile ABD’nin en kalabalık ve en büyük 3. eyaletidir. Batı kıyısında yer almaktadır. Kaliforniya aynı zamanda birçok ünlü simgesel yapı ve turistik cazibe merkezi ile ülkedeki en popüler seyahat noktalarından biridir.

Haydi Gelin Kaliforniya’nın Ünlü Olduğu 10 Unsura Birlikte Bakalım

1- Hollywood

Hollywood ve ABD’deki tüm film endüstrisi, Kaliforniya’daki en ünlü şeylerden biridir. Bu muazzam film endüstrisi Hollywood bölgesinde bulunmaktadır ve Holleywood film endüstrisi adını bulunduğu bölgeden almaktadır. Bölge, ABD kültürünü ve sonrasında dünyanın geri kalanını etkilemede büyük bir role sahiptir.

1- Hollywood

Hollywood, eski film stüdyolarının ve yapım şirketlerinin ortaya çıktığı yer olarak en eski film endüstrisi kabul edilir. Drama, aksiyon, komedi, müzikal ve savaş destanı gibi çeşitli sinema türlerinin doğduğu yer olarak varsayılmaktadır.

Hollywood, Los Angeles ve California, Amerikan film endüstrisinin diğer ulusal film endüstrileri için standardı belirleyen güç merkezi haline gelmiştir. Hollywood stüdyoları yılda yüzden fazla film üreterek ABD’yi dünyanın en üretken film üreticilerinden biri ve sinema mühendisliği teknolojisinde lider bir öncü haline getirmiştir.

2-Silikon Vadisi

Ne kadar önemli olursa olsun, eğlence endüstrisi California’daki en büyük endüstri değildir. Sadece on yıldan fazla bir süre içinde Silikon Vadisi, Kaliforniya ekonomisinin ve hatta Amerikan ekonomisinin ana güçlerinden biri haline gelmiştir.

2-Silikon Vadisi

Adını mikroişlemcilerdeki ana malzemeden alan Silikon Vadisi, ana teknoloji, yazılım ve internet şirketlerinin çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Silikon Vadisi, San Jose ve Palo Alto arasındaki San Francisco Körfez Bölgesi’nin en güneyinde yer almaktadır.

Silikon vadisinde bazı dünyaca ünlü şirketler arasında Facebook, Google, Apple, Microsoft, Netflix, Tesla ve birkaç tane daha şirket bulunmaktadır. Bu nedenle, bu yazıyı bu bölgedeki şirkete ait bir telefonda veya bilgisayarda okuyor olmanız veya en azından bu şirketlerin uygulamalarını ve programlarını kullanıyor olmanız olasıdır.

Silikon Vadisi şirketleri hayatımıza girmesiyle teknolojiyi olan ilişkimizi baştan yarattı. Aynı zamanda, yenilikçi, girişimci ruhun ve bir yaşam tarzının öncüsü oldu.

3-Muhteşem Kaliforniya Plajları

Altın kumlu plajları, uzun sahilleri ile Kaliforniya’daki plajlar nefes kesicidir. La Jolla, Venice Beach, Santa Monica, Malibu gibi bazıları çok ünlüdür. Diğerleri daha az bilinir fakat yine de ziyaret edilmesi gereken plajlar arasında yer almaktadır.

3-Muhteşem Kaliforniya Plajları

Kaliforniya sahilleri güneşlenmek, sörf yapmak ve dalgaları izlemek için harika bir seçenektir. Maalesef ki, su nadiren 20ºC’ye ulaştığından oldukça soğuktur. Ayrıca burada dalgalar oldukça büyük olduğundan yüzmek için o kadar iyi bir seçenek değildir.

4-Sörf Kültürü

Güzel dalgalara sahip muhteşem kumsallarınız olduğunda, sörf hayranlığının ortaya çıkması ve bir sörf kültürünün gelişmesi doğaldır. Kaliforniya’nın kıyı şeridi, yeni başlayanlardan profesyonellere kadar her tür sörfçü için ideal dalgalar sunmaktadır.

4-Sörf Kültürü

Sörf, Kaliforniya’ya 1880’lerde Hawaiili öğrenciler tarafından tanıtıldı. Bu durum 1900’lerde ünlü Kaliforniya sörf kültürünü geliştirilmesine katkı sağladı. 50’li ve 60’lı yıllarda, sörf sadece popüler sporken, günümüzde yaşam tarzı haline geldi.

Filmler, müzik ve TV şovları sörfün cazibesini arttırdı. Gelişerek kalıcı hale gelen spor, yeni sörf stilleri, kendine has müzik ve jargonu üretmesine katkı sağladı. Sörf o kadar önemli hale geldi ki, resmi olarak Kaliforniya’nın sporu olarak seçildi ve 20 Eylül Kaliforniya Sörf Günü olarak günümüzde kutlanır hale geldi.

5-Kaliforniya Sekoyası

Kaliforniya’nın ünlü olduğu bir diğer şey de dev ağaçları olan Kaliforniya sekoyası (California Redwoods) ağaç türüdür. Aslında, iki farklı Kaliforniya sekoya türü vardır. Bunlar sahil sekoyası (Sequoia sempervirens) ve dev sekoyadır (Sequoiadendron giganteum). Her iki ağaç türü de birbiri yerine kullanılmaktadır ve ikisi de Kaliforniya eyalet ağacı olarak kabul edilmektedir.

5-Kaliforniya Sekoyası

Bu ağaçlar eskiden kuzey yarım kürede yaygınken, şu anda Pasifik kıyılarını (Kaliforniya, Oregon ve Washington’ı) çevrelemiştir ve çoğu ulusal ve eyalet parklarının içinde yer almaktadır. Dünyanın en uzun ve en büyük ağaçları olarak kabul edilmektedir ve doğanın gökdelenleri olarak adlandırılmaktadır.

Dev Sekoyalar 3000 yıla kadar yaşayabilirler. Ayrıca 30 fit (9 metre) çapa ve 250 fit (76m) yüksekliğe kadar büyüyebilirler.

6-Kaliforniya Yosemite Ulusal Parkı

Kaliforniya, çok çeşitli ulusal ve eyalet parklarına sahiptir. Bunlar arasında, Sierra Nevada’daki Yosemite Ulusal Parkı muhtemelen en popüler olanıdır. 

6-Kaliforniya Yosemite Ulusal Parkı

1890’da meydana gelen Yosemite, 1984’ten beri UNESCO Dünya Miras listesinde yer almaktadır. 3 milyondan fazla insan bu parkı derin vadilerini, büyük çayırlarını, antik dev sekoyalarını, uçsuz bucaksız vahşi alanı ve çok daha fazlasını keşfetmek için ziyaret etmektedirler.

7-Ölüm Vadisi

Mojave Çölü’ndeki Ölüm Vadisi, Kaliforniya’daki bir başka çarpıcı konumdur. Adından da anlaşılacağı gibi, Ölüm Vadisi aşırı derecede sıcak ve kuru bir bölgedir. Hatta, iki inç yıllık yağış ve 134ºF (56ºC) rekor yüksekliğiyle Kuzey Amerika’nın en kurak ve en sıcak yeri olmasıyla ünlüdür.

7-Ölüm Vadisi

8-Kaliforniya Şarap Bölgesi

Kaliforniya’daki şarap bölgesi, önde gelen şarap üretim bölgelerinden birisi olduğundan dolayı dünya çapında ünlüdür. Kuzey Körfez Bölgesi’nde bulunan şarap bölgesi genellikle Napa, Sonoma, Mendocino, Göl ve Solano’nun birleşmesi olarak kabul edilir. Bu bölge sadece ünlü şarap imalathaneleri ile değil mutfağı ile de ünlüdür.

8-Kaliforniya Şarap Bölgesi
Bugün Kaliforniya, ABD’de üretilen toplam şarabın neredeyse %90’ını oluşturan, küresel olarak büyük bir şarap üreticisidir.

9-Trafik Sıkışıklığı

Tarih boyunca, Kaliforniya ve özellikle Los Angeles bir araba eyaletidir. Çok fazla alan olduğu için şehirler her yöne genişledi bunun yanı sıra yollar ve otoyollar da genişledi. Doğal olarak, zamanla devasa otoyollardaki çılgın trafik sıkışıklığı, eyaletin bir parçası haline geldi. Bu çılgın trafik sıkışıklığı Kaliforniya’nın ünlü olduğu unsurlardan biri haline geldi.

9-Trafik Sıkışıklığı

10-Ayı Bayrağı

Kaliforniya bayrağı veya Ayı Bayrağı, Kaliforniya’nın şu anki resmi bayrağıdır. Bu ikonik bayrak, 1846’da Kaliforniya’nın hala Meksika’nın bir parçası olduğu bir isyanda bir bayraktan ilham alarak ortaya çıktı. İsyan başarısızlıkla sonuçlandı. Fakat Kaliforniya bayrağında ayı fikri kalıcı olarak kaldı.

10-Ayı Bayrağı

Kaliforniya Askeri Departmanına göre, Kaliforniya bozayısı büyük gücü simgelerken, bayraktaki yıldız ise özgürlüğü temsil etmektedir. Ne yazık ki, bayrakta yer alan Kaliforniya boz ayısının soyu tükenmiştir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

3 görüntüleme

Comments


bottom of page