top of page

Kolombiya: İyi ve Kötü Şöhreti

Kolombiya, arepaları ve özel kahveleriyle bilinmektedir. Sanat, müzik ve tiyatronun birleşimi ve kültürel açıdan zengin mirasıyla hafızalarda yer edinmektedir. Burası pek çok iyi özellikle ünlü olmasının yanı sıra kötü bir şöhrete de sahiptir.

Haydi gelin birlikte bu iyi ve kötü şöhrete sahip Kolombiya hakkında en çok bilinenlere göz atalım.

Pablo Escobar

Kötü şöhrete sahip Pablo Escobar, 1970’lerden 1993’e kadar Medellin Kartelini yöneten soğukkanlı bir katildir. Kolombiyalılar ülkelerine son derece bağlıdırlar ve onlar Pablo’nun yönetimi altında çok acı çekmişlerdir. Pablo, Kolombiya’nın lekeli bir itibara sahip olmasına neden olmuştur.

Pablo Escobar

Bugün o sokaklar fazlasıyla değişmiştir. Bir zamanlar dünyanın en tehlikeli mahallesi olan Communa 13, şimdi önemli bir turistik cazibe merkezidir. Communa 13 mahallesinin duvarları, Kolombiya’nın karmaşık geçmişini betimleyen renkli duvar resimleriyle boyanmıştır. Yerli topluluklara saygı ve gelecekle ilgili ilham verici mesajlarla doludur.

Kolombiya: İyi ve Kötü Şöhreti

Kolombiya Kahvesi

Kolombiya denilince akla ilk gelen şeylerden biri de dünyaca ünlü kahvesidir. Peki Kolombiya kahvesini bu kadar özel yapan nedir? Diye soracak olursanız Kolombiya dağları yalnızca Arabica tohum ekinlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu tohumlar ipeksi bir dokuya ve aromatik bir tada sahip olmaları ile ünlüdür. Böylece bu tohumlar yüksek kaliteli, pürüzsüz bir kahve deneyimi sunmaktadır.

Kolombiya Kahvesi
Bu özel ve nitelikli kahvenin diyarı Kolombiya, nüfusunun büyük bir kısmını ekonomik olarak kahve ticaretine dayandırmaktadır.

Kolombiya Arepaları

Arepalar, Güney Amerika’da her yerde bulunan bir yiyecektir.

Kolombiya Arepaları

Arepalar, mısır unundan yapılmaktadır. Çeşitli soslarla içi doldurulabilir ve bir sandviç gibi yenebilir veya diğer öğünlerin yanında tıpkı bir ekmek gibi servis edilebilmektedir. Kolombiya’yı ziyaret ederseniz, yüzlerce yiyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Salsa’nın Başkenti Kolombiya

Salsa, Kolombiya’da değil, New York’ta 1970’lerin başında doğmuştur. Barranquilla’ya getiren denizcilerle birlikte Kolombiya’ya gelmiştir ve ardından ritmi ve enerjisiyle her yerde popüler olmuştur. Birkaç yıl sonra, giderek daha fazla dans kulübü veya salsa kulübü ortaya çıkmıştır. Bugün Cali, Salsa’nın Dünya Başkenti olarak kabul edilmektedir ve binlerce turist bu harika Salsa deneyiminin tadını çıkarmak için Cali’ye gelmektedir.

Salsa'nın Başkenti Kolombiya

Kolombiya Karnavalları

Latin Amerika halkı eğlenceyi  çok sevmektedir ve Kolombiyalılar da onlardan biridir. Kolombiyalılar cana yakın, coşkulu ruhlarıyla ünlüdür ve kutlama yapmak için her türlü bahaneyi kullanmaktadırlar.

Bu kutlamalardan biri de Ağustos ayında Medellin’in Çiçek Fuarında yapılmaktadır. Fuarı eşsiz ve mükemmel kılan özellik, en büyük ve güzel çiçeklere ev sahipliği yapmasıdır. Bu festival bir hafta sürmektedir ve birçok turistin yanı sıra yerel halkında fazlasıyla dikkatini çeken muhteşem bir festivaldir.

Kolombiya Karnavalları

Kolombiya’da kaçırılmaması gereken bir etkinlik varsa o da ülkenin en önemli halk festivali ama aynı zamanda en eskisi olan Barranquilla Karnavalı’dır. Onu bu kadar ünlü yapan şey, geçit törenlerindeki renkli şamandıralardır. Bu festival UNESCO tarafından “İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Kültürel Mirası” olarak adlandırılmıştır.

Barranquilla Karnavalı

Dans sizi eğlendiriyor ve mutlu ediyorsa, Şubat ayında Barranquilla Karnavalı tam size göredir.

Orkide

Kolombiya, gül veya ortanca gibi yüksek kaliteli çiçekleri ihraç etmesiyle ünlüdür. Orkide de bunlardan biridir.

Dünyada 4.000’den fazla orkide türü vardır ve bunların neredeyse üçte biri yalnızca Kolombiya’da bulunmaktadır.

Orkide

Beyaz ve mor benekli Cattleya Trianae Orkidesi, bir bilim adamının çiçeğin iç kısmında ulusal bayrağın renklerinin (sarı, mavi ve kırmızı) bulması üzerine ulusal çiçek olmuştur.

Zipaquira Tuz Katedrali

Hiç şüphesiz, sadece Kolombiyalılar bir tuz madenini kiliseye çevirebilir! İlk olarak 1954 yılında hizmete açılan yerin 200 metre altındaki bu yapı, günümüzde mermer ve tuz heykellerle dolu bir müzeye ve tabii ki bir kiliseye ev sahipliği yapmaktadır.

Zipaquira Tuz Katedrali

Burası eşi benzeri olmayan bir dini mekandır ve Kolombiya’nın bir numaralı harikası olarak seçilmiştir.

Caño Cristales

Caño Cristales dünyanın en güzel nehri olarak görülmektedir. Nehrin alt kısmında güneşe maruz kalmasına bağlı olarak renk değiştiren algler bulunmaktadır. Renkleri yeşilden kırmızıya değişmektedir ve akan su tamamen şeffaftır.

Caño Cristales

La Tatacoa Çölü

Kızıl renkli kısımları nedeniyle Mars’a benzetilen bu yer, Kolombiya’nın Huila bölümündeki La Tatacoa Çölü’dür.

La Tatacoa Çölü

Eşsiz ve tam olarak resmedilmeye değer bir bölgedir. Buradaki hava gün boyunca aşırı derecede sıcak olabilmektedir. Fakat gece boyunca burası muhteşemdir. Gözlerden uzak konumu, bu çölü yıldızları izlemek için mükemmel bir yer haline getirmektedir.

Cartagena’nın Tarihi Eski Kenti

Kolombiya’nın fotoğraflarını daha önce gördüyseniz, muhtemelen Cartagena’nın Eski Kenti’ne aitlerdir. “Kahraman şehir” olarak da bilinen Cartagena, turistlerin gözdesi ve UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nin bir parçasıdır.

Cartagena'nın Tarihi Eski Kenti

17.yüzyılda, yerliler düşmanları uzak tutmak için neredeyse yedi mil duvar inşa etmişlerdir. Bu duvarlardan geriye kalanlar, bugün Tarihi Eski Kent olarak kabul edilmektedir. Bu tarihi güzelliğe sahip yer, etrafta dolaşıp mimari yapılar, lüks mağazalar ve restoranlar bulabileceğiniz bir konumdur.

San Andres Adası

Karayipler’de bulunan San Andres Adası, Kolombiya’nın en ünlü adasıdır. Denizine “yedi renk denizi” denmektedir. Bunun nedeni ise mavinin 7 tonu da görülebileceği için “yedi renk denizi” lakabını almıştır.

San Andres Adası

Diğer birçok tropikal yer gibi, San Andres de dinlenmek ve alışveriş için ideal bir yerdir. Ada, fantastik beş yıldızlı tatil köyleri ile ünlüdür. Ve kültürel açıdan da çok zengin bir adadır.

Amazon Yağmur Ormanlarının Korunması

Amazon Yağmur Ormanları üç ülke (Brezilya, Peru ve Kolombiya) arasında bölünmüş durumdadır. Amazon’un Kolombiya’ya ait yağmur ormanlarının ne kadar iyi korunduğu gözle görülen bir gerçektir. Kolombiya hükümeti, son on yılda Amazon’u, yerli halklarını ve hayvan yaşamını koruma konusunda büyük adımlar atması da bu gerçeği doğrulamaktadır.

Amazon Yağmur Ormanlarının Korunması

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

10 görüntüleme

Comments


bottom of page