top of page

Kripto Küresel Piyasalar İçin Tehdit Mi?

Finansal İstikrar Kurulu, “hızlı gelişen” kripto piyasasının, büyüklüğü, yapısal zayıflıkları ve geleneksel finansal sistemle artan bağları nedeniyle, “küresel finansal istikrar için tehdit” haline geleceği noktaya hızla ulaşabileceğini söyledi.

Finansal İstikrar Riskleri Hızla Yükselebilir

Grup bu hafta yaptığı açıklamada, “Finansal istikrar risklerinin hızla yükselebileceğini” belirterek, politika üreticilerinin adım atması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Finansal İstikrar Riskleri Hızla Yükselebilir

Değerlendirme, bankalar ve diğer büyük piyasa oyuncularının, istikrarsızlığına rağmen müşterilerden gelen talepler nedeniyle kriptoya maruz kalmalarını artırdıkça geliyor.

Kripto ve Bitcoinde Büyük Satış

17 Şubat Perşembe günü, Bitcoinde çok fazla büyük satış sebebiyle %8 değer kaybetti. Aynı gün, Sequoia Capital, kripto yatırımlarını 500 milyon ila 600 milyon dolarlık yeni bir fonla güçlendirmek istediğini söyledi. Girişim sermayesi devi, “öncelikle tokenlere ve dijital varlıklara odaklanacağını” söyledi.

Kripto ve Bitcoinde Büyük Satış

FSB, “Sistemik olarak önemli bankalar ve diğer finansal kurumlar, kripto varlıklarda faaliyetlerde bulunmaya ve bunlara maruz kalmaya giderek daha istekli hale geliyor” dedi.  “Kripto varlıklarının, bu kurumlara olan skalasındaki ve birbirine bağlılığındaki mevcut büyüme gidişatı devam ederse, bunun küresel finansal istikrar için etkileri olabilir.” diye ekledi.

2021 Yılında Kripto Piyasası 2.6 Trilyon Kadar Büyüdü

2021’de kripto varlık piyasası, bir noktada üç kattan fazla artarak 2,6 trilyon dolara ulaştı. Bu hala nispeten az. Karşılaştırma için, küresel borsalar en son 120 trilyon dolardan fazla değerlendi.

2021 Yılında Kripto Piyasası 2.6 Trilyon Kadar Büyüdü

O halde neden FSB alarm veriyor? Grup, büyük oyuncuların dahil olması nedeniyle kripto pazarındaki önemli dalgalanmaların bir dizi beklenmedik olayı tetikleyebileceğini söyledi. Hatta 2008 mali krizini serbest bırakmaya yardımcı olan konut piyasasına bağlı ticaretlerle bir karşılaştırma yaptı.

FSB, “ABD yüksek faizli ipotek krizinde olduğu gibi, az miktarda bilinen risk, özellikle şeffaflık eksikliği ve yetersiz düzenleyici kapsam varsa, mutlaka küçük miktarda risk anlamına gelmez,” diye yazdı.

Biden’dan Kripto Piyasasını İnceleyin Hamlesi!

Yavaş bir başlangıçtan sonra hükümetler daha agresif olmaya başlayabilir. ABD Başkanı Joe Biden’ın önümüzdeki hafta kurumlara kriptoyu incelemeleri ve dijital varlıkları düzenlemek için hükümet çapında bir strateji geliştirmeleri talimatını veren bir yürütme emri çıkarabileceğini bildirdi.

Biden'dan Kripto Piyasasını İnceleyin Hamlesi!

Bu ayın başlarında Kongre, stablecoin’lerin düzenlenmesi hakkında bir oturum düzenledi. Bunlar, değeri diğer para birimlerine veya emtia sabitlenmiş dijital varlıklardır.

Ancak UBS, yatırımcıların yakın zamanda milletvekillerinden daha net yönlendirme için umutlanmaları gerektiğini düşünmüyor.

İsviçre bankası geçen hafta yaptığı açıklamada, “Düzenleyiciler Kongre eylemi için uzun bir süre bekleyebilir. Bu arada zaten sahip oldukları sınırlı ve kusurlu yetkileri kullanarak bu sorunlarla uğraşmak zorunda kalacaklar” dedi.

Rusya-Ukrayna Arasındaki Gerilimden Dolayı Yatırımcılar Tedirgin

Küresel piyasalar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme tehdidinin, Dow’u 2022’nin en kötü gününe itmesinin ardından 18 Şubat Cuma günü istikrar kazandı.

Fakat, bundan sonra ne olacağına ve bunun yatırımcılar için ne anlama geleceğine dair belirsizlik sürüyor.

Rusya-Ukrayna Arasındaki Gerilimden Dolayı Yatırımcılar Tedirgin

Biden Perşembe günü yaptığı açıklamada, yönetiminin üst düzey diplomatı Moskova’nın iddialarına rağmen Rusya’nın askerlerini geri çekmediği konusunda uyarırken, “önümüzdeki birkaç gün içinde” Ukrayna’nın işgalinin gerçekleşebileceğine inandığını söyledi.

Gelişmeler Dow’un %1,8 düşmesine yardımcı olurken, S&P 500 %2,1 ve Nasdaq %2,9 değer kaybetti.

Essele Kötü Haberlere Karşı Temkinli Olunması İçin Yatırımcıları Uyardı

Commonwealth Financial Network portföy yönetimi başkanı Peter Essele, “Herhangi bir olumsuz habere karşı dikkatli olan yatırımcılar, jeopolitik tehlikeler haberlere hükmettiği için dünya genelinde hisse senedi piyasalarında pozitif ivmeyi koruyamadı” dedi.

Federal Rezerv yıllardır ilk kez faiz oranlarını arttırmaya hazırlanırken, küresel tedarik zincirindeki zorluklar konusunda zaten gergin olan “yakın vadede gerilimlerin daha da artması piyasaları alt üst edebilir” diye ekledi.

Essele Kötü Haberlere Karşı Temkinli Olunması İçin Yatırımcıları Uyardı

Altın fiyatı Perşembe günü %1,5 arttı, fakat Cuma günü biraz geri çekildi. Şu anda Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesinin hemen altında 1.890 dolar civarında işlem görüyor.

Ortak bir güvenli sığınak yatırımı olan sarı metal, Ukrayna’daki durumla ilgili belirsizlikten ve fiziksel varlıklar için aceleyi tetikleyebilecek artan enflasyon endişesinden kurtuluyor.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

Comments


bottom of page