top of page

Latin Amerika Aşılamada İleride

Latin Amerika’daki birçok ülkeyi koronavirüs kasıp kavururken, pandeminin başlarında yükselen Covid-19 ölüm oranlarıyla karşı karşıya kaldı. Günümüzde aşı oranlarının Avrupa ve Kuzey Amerika’daki ülkeleri geride bıraktığı ve ölümlerin azalmasına yardımcı olduğu birçok Latin Amerika ülkesinde gidişat olumluya dönüyor.

Latin Amerika Hızlandırmış Teslimat Sayesinde Aşılamada İlerledi

Aşıların piyasaya sürülmesi başlangıçta yavaştı, sadece aşıları elde etmek bile önemli bir sorundu. Sadece altı ay önce Latin Amerika ve Karayipler, dünya çapındaki tüm Kovid-19 kaynaklı ölümlerin bir kısmına sahipti. Şimdi, Johns Hopkins Üniversitesi’nden alınan son verilere göre bölge, Covid-19 ile ilişkili ölümlerin yaklaşık %10’unu oluşturuyor.

Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO) verilerine göre bu durum, birden fazla Latin Amerika ülkesinin bu yılın ikinci yarısında aldığı Avrupa, Amerika, Çin ve yerli aşıların hızlandırılmış teslimatından kaynaklanıyor. PAHO tarafından derlenen istatistiklere göre Küba, Şili ve Brezilya, tam olarak aşılanan ülkeler bakımından ilk on ülke arasında yer alıyor.

Latin Amerika Hızlandırmış Teslimat Sayesinde Aşılamada İlerledi

Küba Aşı Konusunda Bir İlke İmza Attı

PAHO’ya göre Küba vatandaşlarının %84,1’inin tam aşılı olmasıyla, bölgedeki en yüksek aşılama oranına ve dünyadaki en yüksek aşı oranına sahip. Eylül ayında Küba, dünyada 2 yaşındaki çocukları Covid’e karşı toplu aşılamaya başlayan ilk ülke oldu.

Küba Aşı Konusunda Bir İlke İmza Attı

Bilim insanları, Küba yapımı aşıların ciddi hastalık ve ölümleri önlemede güvenli ve etkili olduğunu söylüyor. Devlet, eylül ayında Küba yapımı aşıları için Dünya Sağlık Örgütü onayına başvurdu.

Tüm Ülkeler Aşılanma Konusunda Sağduyulu

Bu arada, dünyanın en yüksek Covid-19 ölüm oranlarından birine ev sahipliği yapan Brezilya, pandeminin en karanlık günlerinden başarılı bir aşı hamlesi ile çıktı. Reuters’in bildirdiğine göre, Rio de Janeiro ve Sao Paulo gibi büyük şehirler yetişkin nüfusun %99’undan fazlasının en az bir doz aşı vurulduğunu bildirdi.

23 Aralığa kadar PAHO verilerine göre, Brezilya nüfusun %65,7’si tamamen aşılanmış olarak 315 milyondan fazla doz aşı uyguladı.

Tüm Ülkeler Aşılanma Konusunda Sağduyulu

Şili’nin aşılama oranları Brezilyadan daha da iyi, Şili nüfusunun %85,6’sı tamamen aşılanmış durumda. Uruguay nüfusunun %76,6’sını aşılandı ve Arjantin’in aşılama oranları %70’e ulaştı.

Ekvador’da ve Peru’da Aşılanma Oranı %60’ın Üzerinde

Ekvador’da, aşılanmaya uygun olan nüfusun %69,1‘i zaten tam olarak aşılanmış. Ekvador Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, Ekvador’da aşı için uygun olan beş yaş ve üstü kişiler için Covid-19 aşılarının zorunlu hale getirileceğini söyledi. Sağlık Bakanlığı ayrıca Latin Amerika’da aşılanmaya uygun tüm nüfus için böyle bir önlem uygulayan ilk ülke olduğunu belirtti.

Ve dünyanın Covid-19 ölümlerinin en yüksek oranda yaşandığı Peru’da, aşılanmaya uygun olan nüfusun %63,9’u tam olarak aşılanmış durumda.

Latin Amerika ve Karayipler’de Aşılanma Oranları Yüksek Seviyelerde

PAHO’nun bildirdiğine göre, 22 Aralık itibariyle Latin Amerika ve Karayipler’de bölgesel olarak 868 milyondan fazla doz aşı uygulanmış. Latin Amerika ve Karayipler nüfusunun yaklaşık %57’si tam olarak aşılanmış. Bu aşılanma oranı Avrupa’da %67,8 ve Amerika Birleşik Devletleri’nde %61,3’e tekabül ediyor.

Aşılama Her Bölgede Eşit Değil

Yine de PAHO, Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde aşılamanın eşit olmadığı konusunda uyardı. “Birçok ülke yıl sonuna kadar %40 aşılanma hedefine ulaşacağa benzemiyor. Geride kalan birçok ülkede ise aşılanma oranı %50’sinin üstünde.” dedi.

Aşıların yaygınlaştırmasıyla mücadele etmeye devam eden ülkeler arasında, insanların %18,7’sinin ve %25,4’ünün tam olarak aşılandığı Jamaika ve Fransız Guyanası yer alıyor. Bölgedeki daha büyük ülkeler arasında Meksika, %50 eşiğini daha yeni geçebildi.

Omicron Hızlıca Yayılmaya Devam Ediyor

Ve dünyanın çoğu yerinde olduğu gibi Omicron varyantı yayıldıkça, Latin Amerika bildirilen vakalarda bir artış görülmeye başlandı. 23 Aralık’a kadar olan haftada, Amerika (Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada dahil) 1,1 milyondan fazla yeni Covid-19 vakası bildirdi. Bu da önceki haftaya göre vakalarda %6 artışa denk gelmekte.

Omicron Hızlıca Yayılmaya Devam Ediyor

Bununla birlikte, bu artışın çoğu ABD’deki vakalardan kaynaklandı. PAHO, Güney Amerika’da vakalarda %10,7’lik genel bir vaka düşüşü ve o hafta ölümlerde %6,3’lük bir düşüş bildirdi.

Latin Amerika Üretimi Olan AstraZeneca Aşısı Onaylandı

Latin Amerika, ithal edilen aşıların yanı sıra artık kendine yetecek aşılarından da fazlasını üretiyor. Bu ay, PAHO Genel Müdürü Carissa Etienne, Arjantin ve Meksika tarafından ortaklaşa üretilen ve Latin Amerika’da bir ilk olan AstraZeneca aşısının Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)tarafından onaylanmasını memnuniyetle karşıladı.

Latin Amerika Üretimi Olan AstraZeneca Aşısı Onaylandı

Etienne, “Bu, Latin Amerika için önemli bir yapı taşıdır ve bölgede kaliteli COVID-19 aşılarının mevcudiyetini artırmak için teknoloji gelişiminin önemini vurgulamaktadır.” dedi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

0 görüntüleme

Commentaires


bottom of page