top of page

Müşteriler Arabaya Yüksek Ödeme Yapıyor

Araba alıcılarının %80’i artık önerilen perakende fiyatının üzerinde ödeme yapıyor. Bir yıl önceye kadar hemen hemen hiç kimse yeni bir araba alırken etiket fiyatının tamamını ödemiyordu.

Müşteriler Arabaya Yüksek Ödeme Yapıyor

Yeni Araba Alanlar Ocak Ayında Perakende Satış Fiyatından Fazlasını Ödedi

Yeni araba fiyatlarındaki değişikliğin belki de en çarpıcı işareti olarak, araba sıralamalarını ve fiyatlarını takip eden çevrimiçi site Edmunds’un verilerine göre, Ocak ayında yeni araba alıcılarının %80’i üreticinin önerdiği perakende satış fiyatından veya MSRP (etiket fiyatı)’den daha fazlasını ödedi.

Yeni Araba Alanlar Ocak Ayında Perakende Satış Fiyatından Fazlasını Ödedi

Parça kıtlığının, özellikle bilgisayar çiplerinin, otomobil üreticilerinin çeşitli fabrikalarda üretimi geçici olarak durdurmasına neden olduğu gerçeğinin en son göstergesi. Bu, satıcı müşteri talebini karşılamak için ihtiyaç duyduklarından daha az araç sağlamasına neden oldu.

Bu durum ortalama işlem fiyatının Ocak ayında 45.717 $’a veya MSRP’nin 728 $ üzerine çıkmasına neden oldu.

Amerika’da araba fiyatları hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Araba Fiyatlarının Yüksekliğine Rağmen Talep Çok Fazla

Bir yıl önceki Ocak ayına göre yaklaşık 6.000 dolar veya %15 oranında artış gösterdi. Pandemi otomobil endüstrisini sarsmaya başlamadan hemen önce Ocak 2020’de ödenen ortalama fiyattan yaklaşık 7.500 dolar daha yüksek.

Müşterilerin bir yıl önce yalnızca %2’si MSRP’nin üzerinde ödeme yaptı. Bu müşteriler o zaman etiketten ortalama 2.150$ daha az ödedi.

Araba Fiyatlarının Yüksekliğine Rağmen Talep Çok Fazla

Edmunds’un üst düzey yöneticisi Ivan Drury, “Müşteri talebi tavan yapıyor ve arz tarihsel olarak sıkışık durumda,” dedi. Bir alıcı etiket fiyatının üzerinde ödeme yapmak istemiyorsa, satıcının yakında başka bir alıcı olacağından emin olabileceğini söyledi.

Drury ,“Araçların satışta olduğu süre için sadece 10 ila 11 günlük bir ortalamadan bahsediyoruz” dedi ve “Bunu daha önce hiç görmedik.” diye ekledi.

Fiyatlandırmada ki artışın bir kısmı, tüketicilerin giderek daha fazla SUV ve pickup ve genellikle daha ucuz olan daha az sedan satın almasından kaynaklanıyor. Ayrıca, arabaları daha güvenli hale getirmek için tasarlanmış otomatik frenleme ve şeritten ayrılma uyarıları gibi daha pahalı seçenekleri de tercih ediyorlar. Ancak fiyat artışlarının arkasındaki en büyük faktör araç sıkıntısı.

Bayiler En Büyük Kârı Elde Edenler Oldu

Mevcut fiyatlardan en çok kazananlar otomobil üreticileri değil otomobil satıcıları oldu.  Tesla, şirkete ait mağazalarına ve tüketicilere doğrudan satış yapana kadar, tüm otomobil üreticileri, Amerikalı alıcılara araba satmak için bağımsız işletmelerden oluşan bir ağ kullanırdı. Bayiler, otomobil üreticilerinden belirli fiyatlarla toptan otomobil satın alırlardı. Tüketiciler tarafından ödenen fiyat daha sonra bayi ile görüşülürdü.

Bayiler En Büyük Kârı Elde Edenler

Bu nedenle otomobil üreticileri, talebi artırmak için bazı nakit geri ödeme teklifleri veya diğer teşvikler sunmak zorunda olmasından faydalanıyor. Otomobil satıcıları ise daha yüksek fiyatlardan gelen yüksek kârlar bildiriyor.

AutoNation (AN) ülkenin en büyük otomobil bayisi olarak 2021’de yeni otomobillerin yalnızca %2’sini MSRP’nin üzerinde satmasına rağmen üç aylık ve yıllık rekor kar bildirdi. Bunu geçmişe göre otomobilleri çok daha sık etiket fiyatından veya yakınında satarak yaptı.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

Comments


bottom of page