top of page

Meşhur Panama Kanalı ve Panama

Orta Amerika’da bulunan ve iki kıtayı birbirine bağlayan Panama  küçük bir ülke olmasına karşın dünyayı etkisi altına almıştır. Panama, Kosta Rika ve Kolombiya’yı çevreleyen, yadsınamaz güzellikte bir ülkedir ve harika bir seyahat noktasıdır.

Panama Kanalı, Panama’nın en meşhur yeridir ve bu zamana kadar yapılmış olan en kritik mühendislik projelerinden biridir. Fakat Panama bunun dışında birçok şeyle ünlüdür. Örneğin, efsanevi şapkalar, gesha kahvesi ve San Blas gibi.

Bu makale, Panama Kanal’ını ve Panama’nın ünlü olduğu diğer unsurları ele alacaktır.

Panama Kanalı

Panama Kanalı, Panama ile ilgili en ünlü unsurdur. Pasifik ve Atlantik Okyanusu’nu birbirine bağlayan, yolculuğun süresini kısaltan ve dünya ticaretini sonsuza dek değiştiren yapay bir 82 km’lik su yoludur.

Panama Kanalı

Bu kanal, 1880 ile 1914 yılları arasında inşa edilmiştir ve yaklaşık 30.000 kişinin hastalık ve kazalardan ölmesiyle bugüne kadar yapılmış en önemli ve en zorlu mühendislik projelerinden biri olarak kabul görmektedir.

Kanal, Panama’daki en ünlü unsur olmasının yanı sıra, Panama  için büyük bir gelir kaynağıdır. Ülke ekonomisinin kalkınmasında büyük rol oynamaktadır.

Gesha Kahvesi

Kahve tutkunları Gesha kahvesini illaki duymuştur. Bu kahve dünyanın en iyi kahvesi olarak kabul edilmektedir ve Panama dışında diğer ülkelerde de üretilir, fakat Panama’da daha meşhurdur.

Gesha kahvesi, aslen Etiyopya’daki Gesha köyünde yetişen bir çeşit Arabika kahvesidir. Tohumlar, Kosta Rika’ya ve daha sonra ün kazandığı Panama’daki Boquete’ye götürülmüştür.

Gesha Kahvesi

Gesha kahvesinin lezzet profili, çiçek notaları, yasemin, çikolata, bal ve hatta siyah çaydan oluşan tatlı bir tada ve aromaya sahip olmasından dolayı bu kadar bilinen bir kahve olmuştur.

Bu eşsiz lezzet, itibarına dolayısıyla yüksek fiyat etiketine ve prestijine katkıda bulunmuştur. Boquete’den gelen Gesha kahvesi, dünyanın hem en pahalı hem de en iyi kahvesi olarak kabul edilmektedir.

Panama Şehri

Panama Şehri, Panama’nın en büyük şehridir ve Panama’nın başkentidir. Aynı zamanda Orta Amerika’nın en önemli ve gelişmiş şehridir. Gökdelenleri, ihtişamlı gece hayatı ve genel olarak tempolu yaşamı nedeniyle Orta Amerika’nın “Miami’si” olarak anılmaktadır.

Panama Şehri

Panama Şehrinin ortasında konumlanmış ve gökdelenin tam tersi özellikte eski binaların olduğu Casco Viejo adındaki eski şehir ilk olarak 1519’da kurulmuştur. Fakat şehir ünlü Henry Morgan liderliğindeki korsanlar tarafından yağmalanmıştır ve yok edilmiştir. İki yıl sonra birkaç km ötede yeniden kurulmuştur. Panama Viejo, 1997’den beri UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

San Blas Adaları

San Blas adaları, dünyanın en güzel küçük adacıklarından oluşmaktadır. Takımadalar, Panama’nın Karayip kıyılarından sadece birkaç km uzaklıktaki Guna Yala Comarca’da yer almaktadır. Guna, bölgenin orijinal kabileleridir ve Panama içinde özerkliklerini devam ettirmişlerdir. Hatta Guna Yala topraklarına girmek için pasaport kontrolü yapılmaktadır.

San Blas Adaları

San Blas, el değmemiş suları ve ekosistemleri ile dünya çapında fazlasıyla ünlüdür. Her küçük ada, berrak su, beyaz kum, Hindistan cevizi ağaçları ve birkaç kulübeden oluşan bir cennettir. Eğer kafa dinlemek ve küçük bir kaçamak yapmak istenir ise gidilecek yer kesinlikle burasıdır!

Panama Şapkaları

Panama şapkaları Panama’nın ilginç bir yanıdır, çünkü bu şapkalar Panama da üretilmemektedir. Adına rağmen, şapkalar hiçbir zaman Panamalılar tarafından üretilmemiştir. Ekvator’da ortaya çıkmıştır ve bu nedenle Ekvator şapkaları olarak da adlandırılmaktadır. Fakat genel olarak halk tarafından Panama şapkası olarak bilinmektedir.

Panama Şapkaları

Panama şapkası veya Ekvator şapkası, toquilla palmiyesinin yapraklarından yapılmış olan geleneksel kenarlı hasır bir şapkadır. 20. yüzyılın başında tropikal bir aksesuar olarak moda olmuştur.

Peki neden Panama şapkaları deniyor? diye soracak olursanız Panama şapkası ifadesi, 1850’lerde Ekvator’dan şapka üreticilerinin çok daha fazla miktarda şapka satabilecekleri Panama Şehri’ne göç etmesiyle başlamıştır. İnsanlar bu güzel, kaliteli şapkaları Panama’da görmeye başlamışlardır. Ekvator’dan geldiklerini ve birkaç yüzyıl önce ortaya çıktıklarını görmezden gelerek onlara “Panama şapkaları” adını vermişlerdir.

Panama’nın Biyoçeşitliliği

Ülke, 1.500’den fazla ağaç türü, 1.400 çeşit orkide ve 678 eğrelti otu da dahil olmak üzere 10.000’den fazla farklı yerli bitki türüne ev sahipliği yapan parklar ve yoğun ormanlarla kaplıdır.

Panama’nın Biyoçeşitliliği

Ülkenin çeşitli ekosistemleri, tropikal, kuru ve nemli ormanları, dağ ve ova ormanları, tatlı sulak alanları, tropik adaları içermektedir. Ayrıca ülke sadece olağanüstü karasal biyoçeşitliliğe değil, aynı zamanda denizlere de sahiptir. Tüm bu bitki ve hayvan türlerindeki çeşitlilik Panama Şehri’ndeki Biyoçeşitlilik Müzesi’nde sergilenmektedir. Eğer doğayla fazlasıyla ilgiliyseniz Panama gezinizde buraya kesinlikle yer vermelisiniz.

Panama’nın Biyoçeşitliliği

Darien Ulusal Parkı

Darien Ulusal Parkı, Panama’nın en büyük milli parkıdır. Orta Amerika’daki en önemli UNESCO Dünya Mirası Alanlarından biridir.  Amazon yağmur ormanlarından sonra Darien Ulusal Parkı, Amerika’daki en önemli “doğal akciğer” olarak kabul edilmektedir.

Darien Ulusal Parkı

Yalnızca gerçek maceracılar için önerilen bu park, yağmurlu, nemlidir. Ve de son derece uzakta yer almaktadır. Amerikan papağanı, mandalina, manakin, kartal ve sinek kuşlarının yanı sıra örümcek maymunları, beyaz dudaklı pekariler ve Bair Tapiri gibi diğer vahşi hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır.

İnci Adaları

Bir zamanlar zengin ve ünlüler için popüler bir turistik yer olan İnci Adaları, bölgenin muazzam doğal güzelliğini yaşamak isteyenler için daha erişilebilir hale gelmiştir. İnci takımadaları, Panama Körfezi’ndeki Pasifik kıyılarında, çoğunlukla ıssız olan 200’den fazla ada ve adacıktan oluşmaktadır.

Adaların en büyüğü Isla Del Rey’dir fakat turistlerin favorileri arasında 13’ten fazla plajı olan Contadora Adası ve Isla Saboga bulunmaktadır. İnci Adaları’na yapılacak bir gezide, güzel beyaz kumlu plajlar, tüplü dalış ve balina gözlemciliği fırsatları ile iyi korunmuş doğa ve deniz yaşamı imkanı bulunmaktadır.

İnci Adaları

Temmuz ve Ekim ayları arasında rüzgar sörfü ve kürek sörfü de bölgede popüler olan aktiviteler arasında yer almaktadır.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

#amerikapanamaeyaleti #panamadanereyegitmeli #amerikasanblasadaları #panamaenünlükahve #panamaşapkaları #panamadameşhurolanyerler #amerikapanamakanalı #panamadaneyapmalı #panama #panamakanalı

11 görüntüleme
bottom of page