top of page

Mercedes’in Lüks Elektrikli Arabası

Mercedes, şimdiye kadar ki en büyük ve en lüks elektrikli otomobilini tanıttı. Mercedes EQS, markanın amiral gemisi modeli olan Mercedes S-Serisi sedanın pille çalışan eşdeğeridir.

EQS, S-Class Düzeyinde Tasarlandı

S-Serisi gibi, EQS de ferahlık ve konfor için tasarlanmıştır. Büyük bir motora ihtiyaç duymayan EQS, eğimli bir kaputa sahip. Ayrıca daha nazikçe sivrilen bir arka uca sahip. Mercedes tasarımcılarının övünmesi, EQS’yi dünyanın aerodinamik olarak en verimli fabrikada üretilen otomobili yapmasına yardımcı oldu.

EQS, S-Class Düzeyinde Tasarlandı

Yolda daha da sorunsuz kaymasına yardımcı olmak için, EQS’nin gövdesi saatte 75 milin üzerindeki hızlarda otomatik olarak hafifçe alçalır. Ardından saatte 100 milin üzerindeki hızlarda biraz daha aşağı iner.

Avrupa test standartlarının tahminlerine göre, araba bir şarjla yaklaşık 480 mil gidebilir. (ABD kurumları tarafından kullanılan test yöntemleri, daha düşük aralıklı tahminler verme eğiliminde.)

Tesla’nın Elektrikli Araç Modellerinden İlham Alındı

S-Serisi gibi, EQS de Mercedes’in en gelişmiş teknolojileri için bir vitrindeki şaheser olarak tasarlanmıştır. Örneğin kapılar, bazı Tesla modellerinde olduğu gibi otomatik olarak çalışır. Kapı kolları sürücü yaklaştıkça otomatik olarak açılır ve sürücü yaklaştıkça kapılar açılır. Kapı, sürücü frene bastığında da kendi kendine kapanabiliyor. Sürücü diğer yolcuların araca girip çıkmasına izin vermek için yolcu kapılarını da çalıştırabilir.

Tesla'nın Elektrikli Araç Modellerinden İlham Alındı

Mercedes EQS, sürücü tarafındaki camdan yolcunun camına kadar tüm gösterge panelini kaplayan opsiyonel bir dokunmatik ekran sistemine sahip. Bu devasa kavisli cam panelin altında biri yolcu için olmak üzere üç ayrı ekran var. Fakat bunlar sürekli yüzey görünümünde.

Daha geleneksel bir görünüm tercih eden müşteriler için, EQS ayrıca dikdörtgen bir merkezi dokunmatik ekran ile sunulacak. Gösterge panelinin geri kalanı ise ahşap, deri veya diğer malzemelerle kaplanacak.

Dinlenmek İsteyenler İçin Özel Power Nap Programı

Dinlenmek İsteyenler İçin Özel Power Nap Programı

EQS, sürücülerin dinlenme molası sırasında biraz uyumasına yardımcı olmak için özel bir Power Nap programına sahip. Sürücü koltuğunu otomatik olarak yatma konumuna getirir, camları ve cam tavanın üzerindeki güneşliği kapatır. İç aydınlatma ve sıcaklık da dinlendirici bir atmosfer yaratacak şekilde ayarlanmıştır. Stereodan rahatlatıcı sesler gelir ve gösterge paneli ekranlarında gökyüzünün  yıldızlı bir gece görüntüleri belirir. Bir süre sonra araba, özel enerji verici kokular ve hafif bir masaj içeren bir uyandırma rutini başlar. Son olarak, koltuk arkalığı yükselir ve üstteki güneşlik açılır.

EQS ayrıca S-Serisi sedanda da bulunan bir özellik olan dört tekerlekten direksiyonu da sunuyor. Bu, büyük bir aracın, aksi takdirde olabileceğinden çok daha küçük bir alanda dönmesini sağlar. Daha yüksek hızlarda, daha akıcı şerit değişiklikleri için arka tekerlekler ön tekerleklerle aynı yöne dönebilir.

Elektrikli EQS’nin Fiyatı 100 Bin Doların Üstünde Olabilir

EQS başlangıçta arkadan çekişli 329 beygir gücünde EQS 450+ ve dört tekerlekten çekişli 516 beygir gücünde EQS 580 olmak üzere iki versiyonda sunulacak. Mercedes, EQS için fiyatlandırmayı açıklamadı, ancak 100.000 doların üzerinde olması bekleniyor. Benzinle çalışan S-Serisi’nin fiyatları 100.000 doların hemen altında başlıyor. EQS bu yılın sonbaharında ABD’de satışa çıkacak.

Elektrikli EQS'nin Fiyatı 100 Bin Doların Üstünde Olabilir

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

0 görüntüleme

Comments


bottom of page