top of page

Meslek Serisi : ABD’de Öğretmenlik

Amerika’da En Kutsal Mesleği Yapmak: Öğretmenlik    

Öğretmenlik tüm dünyada olduğu gibi Amerika’da da özel bir meslek olarak görülmektedir. En kutsal meslek olarak tanımlarsak pek yanılmış sayılmayız. İçinde yaşadığımız dünyayı inşa eden ve geleceği şekillendiren mühendisleri, geçmişteki bilinmeyenleri ortaya çıkaran tarihçileri, dinlerken ruhumuzu dinlendirdiğimiz bestelerin yaratıcıları gibi birçok kişiyi yetiştirmişlerdir. Hala da yetiştirmeye devam etmektedirler. Öğretmenlik mesleğinin bugünümüze ve yarınımıza etkisi işte bu yüzden oldukça büyüktür.

Öğrencilere yol göstererek onların yollarını aydınlatan öğretmenler, o öğrencilerin gelecekte her ne yapıyorsa yapsın o işte çok başarılı olmasına vesile olmaktadır. Öğrencilerinin iyi yapabildiği şeyleri fark etmelerini sağlarlar ve bu sayede öğrenciler kariyer yollarını doğru bir şekilde çizebilirler. Öğretmenler öğrencileri için oldukça önemli bir yere sahiptir. Hatta öyle ki bazı öğrenciler anne ve babalarından çok “üçüncü ebeveynleri” olan öğretmenlerini sevmektedirler. Kimi ebeveynler çocuklarını kötü bir öğrenci olarak değerlendirmektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki “kötü öğrenci yoktur, kötü öğretmen vardır” sözü tam da yerinde bir sözdür. Eğer kötü bir öğrenci varsa, o öğrenci henüz iyi bir öğretmenle tanışmamış demektir. Bu konu üzerine yazılmış bir sürü kitap ve çekilmiş bir sürü film bulunmaktadır. Peki, bu kutsal meslek Amerika’da nasıldır? Amerika birçok meslek için cazibe merkezidir. Öğretmenlik için ise bu işlerin pek de öyle olmadığını göreceğiz. Bu yazımızda hep birlikte Amerika’da öğretmenlik ve öğretmen nasıl olunur konularını inceleyeceğiz.

Amerika'da En Kutsal Mesleği Yapmak: Öğretmenlik    

Amerika’da Öğretmenlik Şartları

Amerika’da öğretmenlik şartları okuldan okula ve eyaletten eyalete göre değişkenlik göstermektedir. Türkiye’den Amerika’ya öğretmen olarak çalışmak için gitmek isteyenler ise öncelikle eğitim fakültesinden mezun olmalı ve istenen şartları yerine getirmelidirler. Türkiye’den gidenler öncelikle çalışma iznine ve vergi ödeyebilmeleri için de sosyal güvenlik numarasına sahip olmalıdırlar. Tabii ki dil yeterliliği ise Amerika’da herhangi kalifiye işte çalışmanın en büyük gerekliliğidir. Bu konuda IELTS ve TOEFL gibi sınavlardan alınmış skorlara her okul olmasa da bazı okullar dikkat etmekte ve değerlendirmeye almaktadırlar.

Öğretmenliğin en genel şartı ise Amerika’da lisans almaktır. Bu lisans ile birlikte Amerika’daki her eyalette çalışmak mümkündür. Bu lisansı almak için ise her eyalette bulunan “Education Service” birimine başvuru yapmak gerekmektedir. İşte bu başvuru sırasında da dil yeterliliği gerekmektedir. Diğer şart ise öğretmen olduğunuzun kanıtıdır. Bunun için diplomanın denkleştirilmesi ve kuruma iletilmesi yeterlidir. Öncesinde de belirttiğimiz gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alınan başarılı sonuçların da kuruma iletilmesi ile başvuru değerlendirmeye alınır ve onaylanırsa öğretmen adayına lisans verilir. Öğretmenlik yapacak kişi de bu lisans ile okullara CV göndererek, kabul aldığı okullarda çalışmaya başlayabilir.

Öğretmenlik için İzlenmesi Gereken Adımlar

Amerika’da öğretmenlik yapabilmek için izlenmesi gereken bazı adımlar vardır. Daha önce bahsettiğimiz lisans kurumları bu aşamalardan sonra gelmektedir. Öncelikle diplomasını Amerika’da geçerli hale getiren ve dil yeterlilik sınavlarından geçerli not alan kişiler “Praxis” adı verilen formasyon sınavlarına girmelidirler. Bu sınav sadece Türkiye’den veya başka ülkelerden gidenler için değil aynı zamanda Amerika’da eğitim görmüş kişiler için de geçerlidir. Bu sınavda öğretmen adaylarının temel öğretmenlik becerileri ilk aşamada, branş bilgileri ise ikinci aşamada ölçülmektedir.

Sonrasında verilen konularla ilgili bir kompozisyon yazılması istenmektedir. Bir sonraki aşamada ise öğretmen adaylarının ders anlatımı yaptığı ve ders planından bahsettiği bir adet video gerekmektedir. Tüm bu adımlardan sonra bulunulan eyaletin eğitim departmanının düzenlediği hazırlık eğitimine öğretmen adayları katılmaktadır. Bu eğitim tüm öğretmen adayları için zorunludur. Bu aşamalardan sonra başarılı olunur ise öğretmenlik sertifikası almaya hak kazanılır.

Ayrıca Amerika’da yüksek lisans derecesine sahip olmayan öğretmenlerin, kariyerlerinin beşinci yılında yüksek lisans yapmaları gerekmektedir. Buna ek olarak Amerika’daki öğretmenler her beş yılda bir mesleki gelişim eğitimi almaktadır. Öğretmenlik sertifikasının korunması için senelik kurslara ve sertifika eğitimlerine katılmaları gerekmektedir.

Öğretmenlik için İzlenmesi Gereken Adımlar

Burs Seçenekleri

Yurt dışından Amerika’da öğretmen olarak çalışmak isteyenlerin başvurabileceği bir diğer yol da Fulbright gibi köklü ve burs imkanı fazla olan kurumlardan burs almak olacaktır. Bu burs sayesinde Amerika’da hem öğretmenlik yapabilirler hem de lisansüstü eğitim görebilirler. Bu süreç sonunda öğretmen adayları öğretmen olmak istedikleri okullara veya eğitim aldığı okula iş başvurusunda bulunabilir. Programa katılmak için TOEFL ve IELTS gibi sınavlardan daha önce geçerli not aldığı için öğretmen adaylarının bu sınavlara tekrar girmelerine gerek yoktur. Fakat onlar da bu eğitimlere ek olarak formasyon almalı ve kendilerinin öğretmenlik için yeterli olduklarını göstermelidirler.

Amerika'da Öğretmenlik Şartları

Çalışma Saatleri ve Gelirler

Öğretmenlik, Amerika’da, diğer ülkelerde ve Türkiye’de olduğu gibi hem zaman alan hem de yorucu bir iştir. Çalışma saatleri, mesai saatleri dışında yapılması gerekenler, projeler ve ders anlatımları ile birlikte öğretmenlik yapmak oldukça yorucu olabilmektedir. Ancak bu yoğun tempoya rağmen öğretmenlerin maaşları Amerika’da da pek çok mesleğe göre düşüktür. Eğer akademik olarak öğretmenlik yapıyorsanız bu durumda maaşlar daha yüksek olabilir.

Türkiye’den veya başka ülkelerden Amerika’ya gidenler verilen emeğe karşılık alınan maaşı düşük bularak farklı işlere yönelmektedirler. Ancak öğretmenlik, sağlık sigorta planları, emeklilik avantajları ve yıllık tatilleri ile diğer mesleklere göre oldukça avantajlıdır. Amerika’da öğretmen maaşları eyalete, okula, tecrübeye, branşa, yaş grubuna ve lisansüstü dereceye göre değişiklik göstermektedir. Lise öğretmenlerinin maaşları ilkokul ve anaokulu öğretmenlerine göre daha yüksektir.

Amerika’da tecrübeli bir öğretmen için yıllık maaş ortalama 60 bin dolar, anaokulu öğretmenleri için ise yıllık maaş ortalama 40 bin dolardır. Tüm meslekler gibi öğretmenlik de para için yapılmaması gereken bir meslek olsa da, geleceğin hayata yön veren insanlarını yetiştiren, hakkı asla ödenemeyecek bu kişilerin bu denli düşük maaş alması hem üzücü hem de büyük bir haksızlıktır. İnsanların hayatında çok önemli bir yere sahip olan öğretmenlerin sayıları azımsanamayacak kadarı, maaşları yetersiz kaldığından dolayı ikinci bir işte çalışmaktadırlar. Bu işler genellikle okul dışında olsa da okul içinde de bazı işleri öğretmenler yapmaktadır ve bu da ikinci bir iş olarak sayılmaktadır.

Çalışma Saatleri ve Gelirler

Sonuç olarak;

Uzun lafın kısası, öğretmenlik hayattaki en kutsal ve en önemli mesleklerdendir. Hepimizin hayatına bir şekilde dokunan ve hayatlarımızda  çok önemli bir yere sahip olan, hayatta ailemizden sonra en çok birlikte zaman geçirdiğimiz, dertlerimizi paylaştığımız, mutluluklarımızı anlattığımız, okul bahçesinde arkadaşlarımızla koştururken düştüğümüzde elimizden tutup kaldıran, anne ya da baba şefkatiyle saçlarımızı okşayan öğretmenlerimizdir. Bu unvana sahip olabilmek için tüm dünyada olduğu gibi, Amerika’da da çok yol kat etmek, bazı zorluklara katlanmak zorundadırlar.

Aldıkları eğitime ek olarak birtakım sınavlara girerek kendilerini kanıtlamalı, öğretmen olabilmek için doğru aday olduklarını ders anlatış tarzları ve öğrencilere karşı davranış ve hitapları ile göstermelidirler. Bizler için bunca zorluğa katlanan öğretmenlerimizin günün birinde hak ettikleri değeri kat kat görmeleri dileklerimizle, tüm öğretmenlerimize minnettarız 🙂

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

2.006 görüntüleme

Comments


bottom of page