top of page

Meslek Serisi : ABD’de Askerlik

Amerika’da Askerlik

Dünya ülkelerinin bütçeleri göz önüne alındığında bu pastadan en çok pay alan sektörlerin başında savunma sanayii gelmektedir. Tüm dünyada her yıl trilyonlarca dolar silah, askeri personel ve askeri mühimmat gibi kalemlere harcanmaktadır. Askeri güce sahip olmanın siyasi ve politik gücü de beraberinde getireceğine inanılmaktadır. Nitekim dünyada savunma sanayiine en çok harcamayı yapan ülkelerden olan Amerika Birleşik Devletleri de politik ve siyasi olarak tüm dünyaya gücünü kanıtlamıştır. ABD’nin sadece bir yıllık savunma ve askerlik alanında harcamalara ayırdığı bütçe birçok gelişmiş veya gelişmekte olan ülkenin toplam bütçesinden çok daha fazladır. Ancak bu sektör aynı zamanda bir ticaret alanı da olduğundan üretilen ürünlerin birçoğu yabancı ülkelerle yapılan anlaşmalar doğrultusunda satılmaktadır.

Amerika aynı zamanda dünyanın en büyük silah satan ülkelerinden de biridir. Amerika’da teknolojiye yapılan yatırımlar kendisini askeri alanda da göstermektedir. Amerikan ordusu son teknoloji ekipmanlarla donatılmıştır. Bu kadar yüksek bütçeye sahip olan Amerikan Savunma Bakanlığı elbette askeri personeline de oldukça değer vermektedir.

Türkiye’de olduğu gibi zorunlu askerliğin bulunmadığı Amerika Birleşik Devletleri’nde askerlik, kişilerin kendi istekleri ile başvurup kabul edilirse askerlik yapabildiği bir sisteme dayanmaktadır. Türkiye de dâhil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde askeri üssü bulunan Amerika, tüm bu askerlerinin sağlığından ve güvenliğinden emin olmak istemektedir. Herhangi bir savaşta yaralanan, fiziksel olarak darbe alan veya psikolojik olarak rahatsızlanan askerlere Amerika Birleşik Devletleri’nde rehabilitasyon uygulamaları yapılmaktadır.

Dünyanın fırsatlar merkezi olan özgürlükler ülkesi Amerika’da askerlik bu yazımızın konusudur. Bugünkü bu yazımızla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde asker nasıl olunur ve askerlik hayatı nasıldır sorularının cevaplarını birlikte öğrenip meslek serimize devam edeceğiz.

Askerlik Maaşları

Askerlik Maaşları

Amerika’da ordu görevi ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki “aktif görev”dir. Aktif görevde bulunan bir asker sürekli olarak görev başındadır. Tüm iş planı askerlik üzerine kuruludur. Türkiye’deki gibi askerlik dışında başka bir iş yapma şansı bulunmamaktadır. Bu tarz bir askerlik görevi yapan bir asker, tecrübesine ve rütbesine göre değişiklik gösteren maaşlar almaktadır. Ortalama maaş ise yıllık 25 bin $ civarındadır ancak bu maaşa alınan bonuslar ve ek gelir imkânları dâhil değildir. Ek gelir imkânları kişinin üstlenmiş olduğu ek görevler ile ilgilidir. Örneğin bir sistemin operatörü veya yer alansal görüntü analisti ek gelirler elde etme imkânına sahiptir.

Bir diğer ordu hizmeti de “armyreserved” hizmetidir. Bu tarzdaki bir askerlik görevi tam olarak Türkiye’de bir karşılığa sahip değildir. Ancak bu askerlik şeklini açıklayacak olursak her yıl, iki haftalık ve her ay bir hafta sonu olacak şekilde askerlik yapılmaktadır. Askerlik yapan kişinin yeteneğine ve almış olduğu eğitime göre özelleşmiş konularda görev alma şansı bulunmaktadır. Görev yapılan zamanlar haricinde kişi günlük yaşantısına sivil olarak devam edebilmektedir. Ancak görevin zorluğu ve süresi değerIendirildiğinde maaşları da diğer görevlere göre daha azdır.

Tecrübeye ve rütbeye göre maaşlar 3 bin ile 6 bin dolar arasında değişmektedir. Ancak bu maaşlara ek gelirler ve bonuslar dâhil değildir. Bu ek gelirler bin dolar civarında olabilmektedir. Askerin yabancı dil bilmesi bonus kazandırabilecek bir yetkinliğe örnek verilebilir. Bir başka bonus imkânı da özel birliklere katılmaktır. Bu şekilde 10 bin ile 40 bin dolar arasında bonus elde edilebilir. Özetlemek gerekirse kişinin sahip olduğu her türlü yetenek ek gelir demektir. Yıllık ortalama gelirin düşük olmasının nedeni askerlere verilen bonusların fazla olmasından kaynaklanmaktadır.

Askerlik İle Vatandaşlık

Yarı zamanlı askerlik aynı zamanda birçok kişi tarafından vatandaşlık alabilmek için de kullanılmaktadır. Bu sürede sağlık sigortası gibi önemli giderler de kişilere rahatlık sağlamaktadır. Başka işlerde çalışırken ve alışverişlerde de pek çok avantaj olduğundan dolayı yarı zamanlı askerlik modeli Amerika’da oldukça popülerdir.

Askerlik İle Vatandaşlık

Amerika’da askerlik aynı zamanda sözleşmeli olarak da yapılabilmektedir. Çocukların eğitim masrafları desteği, ev kredi desteği, taşınma masrafları desteği, gıda desteği ve sağlık sigortası desteği gibi birçok destek askeri personellere sağlanmaktadır. Ancak bu masrafların karşılanabilmesi ve desteklerin kesilmemesi için askeri personel olarak görev yapan kişinin ordu ile sözleşme imzalayarak göreve belirli bir süre devam edeceğini taahhüt etmesi gerekmektedir. Bu şekilde hem ordunun hakları, hem de kişinin hakları korunmuş olur.

Amerikan ordusunda aynı zamanda mesleki eğitimler de verilmektedir. Bazı testlerden geçerek bu testlerin sonuçlarına ve istenilen alandaki boş kontenjanlara göre meslek eğitimleri alınabilmektedir. Aşçılık, veterinerlik ve elektrikçilik orduda eğitimi verilen mesleklerden bazılarıdır. Üniversite ile vakit kaybetmek istemeyen birçok genç, aynı zamanda askerliğe de ilgileri bulunuyor ise, ordudan bu şekilde sertifikalı eğitimler alarak sivil hayatlarında da meslek sahibi olabilmektedirler.

Askerliğin Avantajları

Orduda görev yapmak seyahatler sırasında da oldukça avantajlıdır. Dünya çapında birçok ülkede askeri üssü bulunan Amerika Birleşik Devletleri, askerlerine üsleri olan ülkelere ordu kimlikleri ile giriş hakkı tanımaktadır. Uçak biletleri de ordu personellerine ek indirimli olarak satışa sunulmaktadır. Bu şekilde greencard sahibi askeri personeller izin günlerinde oldukça uygun fiyatlara ülkelerine ziyarete gidebilmektedirler.

Amerikan ordusu sadece muharebeler için değil teknoloji, sağlık ve gıda gibi birçok alanda personele ihtiyaç duymaktadır ve bu alanlarda da personel alımı yapmaktadır. Başvuran kişiler öncelikle bazı özel testlerden geçirilmektedir. Testler sonucunda kişiler yetenekli oldukları ve kendi istedikleri alanlara yönlendirilmektedirler. Bu yönlendirmeler sırasında baskı yapılmamaktadır. Asker adayı istediği alana yönelmekte özgürdür. Ordu bu özelliği ile bir devlet kurumu gibi değil de daha çok devlete bağlı bir özel şirket gibi davranmaktadır.

Amerika’da askerlik daha önce de bahsettiğimiz gibi pek çok açıdan oldukça avantajlıdır. Kişiler, ordudaki eğitimlerin kalitesi ile hem meslek sahibi olma hem de para kazanma şansı bulmaktadır. Günlük yaşamda yüksek masraf çıkartabilecek okul ücretleri ve sigorta giderleri gibi ödemeler de ordu tarafından hem askeri personel için hem de ailesi için ödenmektedir. Yasal göçmenlerin de vatandaşlık alabilmek için başvurduğu yollardandır.

Amerika’da elde edilen ortalama üstü gelir, birçok indirim ya da avantajlar sebebiyle askerlik sıklıkla tercih edilmektedir. Maddi durumu elverişli olmayan gençler için bir fırsat olarak görülmektedir. Ordudaki sözleşmeleri bittiğinde birçok kişi meslek sahibi olmuş olacağı için sivil hayatlarında bu mesleği yapabilmektedirler. Emekliler içinse çokça avantajlar bulunmaktadır. Bağlı oldukları emekli askerler derneği birçok yardımı emeklilere ulaştırmaktadır. Sigortaları ve emeklilik planları oldukça avantajlıdır. Aldıkları emekli maaşları Amerika’daki yaşam standartları değerlendirildiğinde azımsanamayacak kadar iyidir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

63 görüntüleme

תגובות


bottom of page