top of page

Meta İleride Başarılı Olacak Mı?

Facebook (Meta) 2012’deki ilk halka arzından önce başı beladaydı. Gelir büyümesi yavaşlıyor, giderler yükseliyor ve akıllı telefonlara ve diğer mobil cihazlara geçişte rakiplerinin gerisinde kalıyordu.

Fakat iki yıl içinde şirket işleri tersine çevirmeyi başardı. 2014’ün ilk üç ayında, satışları önceki yıla göre %72 arttı. Facebook, “önce mobil” olacak şekilde yeniden organize edildikten sonra karı üç katına çıktı. Bu başarılı geçiş o zamandan beri Facebook’un bilgisinin bir parçası ve hakimiyetinin önemli bir nedeni haline geldi.

Meta Şirketindeki Düşüşler Şok Etkisi Yarattı

On yıl sonra, günümüzde Meta (FB) olarak adlandırılan şirket, kendisini benzer bir yol ayrımında buldu. 2 Şubat Çarşamba günü Meta üç aylık karların düştüğünü, durgun kullanıcı büyümesini ve bu yılın başlangıcı için karanlık bir gelir görünümünü açıkladı. Halka açık bir şirket olarak tarihinin en kötü işlem gününü başlattığını açıklaması Wall Street’i şok etti.

Meta Şirketindeki Düşüşler Şok Etkisi Yarattı

CEO Mark Zuckerberg, metaverse olarak adlandırdığı sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin bir kombinasyonunu işleri tersine çevirmeye yardımcı olacak yenilik olarak konumlandırdı.

Metaverse Vizyonunun Benimsenmesi Yakın Gelecekte Mümkün Değil

Zuckerberg’in şirketi için şuan ile on yıl öncesi arasında kritik bir fark var. Facebook bu değişimi yaparken mobil teknoloji zaten gelişen bir platformdu. Şirketin “metaverse” vizyonu herkesin arkadaşlarıyla etkileşime girebileceği sürükleyici, ilgi çekici bir sanal dünya olsa bile bu teknolojinin benimsenmesi hala çok uzakta.

Metaverse Vizyonunun Benimsenmesi Yakın Gelecekte Mümkün Değil

Facebook’un mobil cihazlara geçiş yaptığı 2012 yılına kadar yüz milyonlarca akıllı telefon satıldı. Buna karşılık, teknoloji pazarı araştırmacısı IDC’ye göre, 2021’de “metaverse” değil, oraya ulaşmak için bir basamak olan tahmini 9,4 milyon VR başlığı satıldı. (Meta’nın Oculus başlığının bu pazarda en popüler olduğu düşünülüyor ve bu satışların çoğunluğunu oluşturuyor.)

Meta Kullanıcılarının Yaş Ortalaması Risk İçeriyor

Bu arada, Meta’nın işi tehdit altında. Kullanıcı tabanı durgunlaşıyor (ve yaşlanıyor). Temel reklamcılık işi, teknoloji devi Apple tarafından yapılan işletim sistemi değişiklikleriyle zorlanmakta.

Metaverse Teknolojisinin Önü Açık Olsa Bile Engeller Tam Olarak Hesaplanamıyor

Gerçek dünyada bu sorunlar biriktikçe, Zuckerberg sanal dünyada başka bir büyük geçişi gerçekleştirebileceğine iddia ediyor. Ama Zuckerberg bile ileride bazı belirsizlikler oluğunu kabul ediyor.

Zuckerberg, şirketin metaverse geçişi ile ilgili olarak bu haftaki kazançların “yön açık olmasına rağmen, önünde ki yolun tam olarak tanımlanmadığını” söyledi.

Meta Kullanıcılarının Yaş Ortalaması Risk İçeriyor

Yol, sadece tanımlanmamakla kalmıyor, aynı zamanda engellerle dolu ve çok pahalı. Şirketin bu haftaki kazanç raporuna göre, Meta’nın AR ve VR birimi geçen yıl 10 milyar dolardan fazla kaybetti.

Veri analitiği şirketi GlobalData analisti Rachel Jones, “Meta, meta veriye olan hayranlığı için temel iş modelini feda ediyor” dedi. Ve “Metaverse üzerinde büyük bahisler yapmak kötü bir şey değil. Teknoloji çok büyük olacak ve çok sayıda fırsat sağlayacak. Fakat gerçekten ilerlemek en az bir on yıl daha alacak.” diye ekledi.

Meta(Facebook) VR Teknolojisine Yatırım Yapmaya 2014 Yılında Başladı

Facebook, VR’yi popülerleştirmeye çalıştığı uzun yıllara ek olarak. VR gözlük “yeni bir iletişim platformu” olma potansiyeline sahip olduğunu söyleyerek, 2014 yılında Oculus’u satın aldı. Fakat mobilin hızla benimsenmesine kıyasla nispeten az bir ilerleme katedildi.

Aslında, CFRA Research’ün kıdemli sermaye analisti Angelo Zino’ya göre, geçen yıl uzaya dikkat çeken sansasyonel yeniden markalaşmasına rağmen, Meta’nın bazı rakipleri metaverse geçişe öncülük etmek için daha iyi konumlanmış görünüyor.

Meta(Facebook) VR Teknolojisine Yatırım Yapmaya 2014 Yılında Başladı

Zino, daha popüler mevcut donanım ürünlerine (Apple) veya yazılım ürünlerine (Roblox) veya meta veriyi benimseme olasılığı daha yüksek olabilecek daha genç kullanıcı tabanlarına (TikTok ve Snap) sahip rakiplere işaret ediyor. Facebook, aksine bugünlerde genellikle VR ve AR teknolojilerini erken benimseyen yaşlı akrabalarla iletişimde kalınacak yer olarak görülüyor.

Şirketin bazı eleştirmenleri, Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesinin ve geçen sonbaharda metaverse’e her şeyi dahil etmesinin kısmen şirketin mevcut sorunlarından kaçmak anlamına geldiğini tahmininde bulundu.

10 Milyar Dolarlık Kazanç Bekleniyor

Apple’ın iOS 14.5 güncellemesindeki değişiklikler, Meta’nın güçlü reklamcılık işine engel olarak kullanıcıları internet üzerinden reklam hedefleme amacıyla izlemeyi ve reklam kampanyalarının başarısını izlemeyi zorlaştırdı. CFO Dave Wehner yaptığı açıklamada, şirketin 2022’deki değişikliklerden 10 milyar dolarlık bir kazanç beklediğini söyledi.

Bu gidişat devam ederse, uzun vadede belki de daha zarar verici olarak Facebook son çeyrekte yeni kullanıcı kazanamayacak hale gelecek.

Zino, durağan kullanıcı tabanının “kesinlikle bir tehdit” olduğunu belirtti.

10 Milyar Dolarlık Kazanç Bekleniyor

Meta’nın şuan ki dönem için 2021’in ilk çeyreğindeki %48’lik büyümeye kıyasla, 2022’nin ilk üç ayında %3 ila %11 arasında gelir artırmayı planlıyor. (Meta’nın reklamcılık işi hala toplam gelirinin %99,5’inden fazlasını oluşturuyor.)

Şirket bu hafta yatırımcılara, TikTok’un kısa biçimli video ürününün versiyonu olan Instagram Reels’e gelir faktörü olarak büyük yatırım yaptığını söyledi. Fakat Meta yöneticileri, bu formattan para kazanmanın diğer ürünlerden daha zor olduğunu belirtti.

Analistler, bunların çoğunun şirketin gelirinde “yakın vadede bir iyileşme sağlama” olasılığının düşük olduğunu belirtti.

Başka bir deyişle, Facebook bir duvara tosladı ve bunu aşmanın kolay bir yolu yok.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

2 görüntüleme

Comments


bottom of page