top of page

NBA : Bir Amerika Efsanesi

Amerika, basketbolun zirvesidir. Gerek maskotları gerek maç arası dansları ile basketbolun Amerika’da çok ayrı bir yeri vardır. En zevkli, en heyecanlı maçlar bu ülkede oynanmaktadır. Özellikle NBA gibi güçlü bir takımın olması bu tutkuyu arttırmaktadır. NBA oyuncuları eskiden beri dünya çapında tanınmış ve efsaneleşmiştir. İşte attıkları sayılar, yaptıkları şovlarla hepimizin hafızalarında iz bırakan NBA oyuncuları.

NBA Efsanesi LeBron James

30 Aralık 1984 tarihinde Akron, Ohio’da dünyaya gelen James, hayatının büyük kısmını yine burada geçirdi. Yoksul bir ailesi vardı ve çocukluğundan beri spora karşı özel bir ilgisi vardı. Başlarda futbol oynamayı denese de 9 yaşında iken hayatını büyük ölçüde değiştirecek olan basketbol ile tanıştı. Başlarda yerel takımlarda kendini gösterdikten sonra lisede okulun basketbol takımına kayıt olmasıyla asıl hikâye başladı. Okul takımındaki başarısı hem Amerika’da hem de ulusal basında “Geleceğin en büyük basketbol yıldızının ilk adımlarını izleyin” başlığıyla gündem oldu. Birçok önemli gazete ve dergi onunla ve ailesiyle röportaj yapmak için sıraya girmişti.

2003 yılına gelindiğinde NBA oyuncu seçmelerinde Cleveland Cavaliers takımına ilk sıradan girdi. Bu onun için çok güzel bir başlangıçtı. Cavaliers’de “Yılın Çaylağı” ödülünü aldı ve bu ödülü alan en genç NBA oyuncusu olarak Amerika tarihine geçti. Kısa bir süre içinde All-Star olmuş ve MVP ödülünü de kazanmıştı. LeBron, NBA tarihinin en genç 36.000 sayısına ulaşan oyuncusu olmuştur. Günümüzde Los Angeles Lakers takımında 6 numaralı forma ile sahalarda fırtınalar estirmeye devam ediyor.

NBA Efsanesi LeBron James

NBA Yıldızı Kobe Bryant

23 Ağustos 1978’de ABD’nin Pennsylvania eyaletinin Philadelphia şehrinde gözlerini dünyaya açtı. Babası da NBA oyuncusuydu ve oğlu Kobe’yi basketbolla 3 yaşında tanıştırdı. Lise yıllarında basketbola ilgisi daha da arttı ve oynadığı maçlarda dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Lisede “Yılın Ulusal Oyuncusu” ödülünü almaya hak kazandı.

Liseden sonra üniversiteye gitmeyip NBA seçmelerine katılmayı aklına koymuştu. 1996-97 sezonunda Lakers’a girdi ve Amerika’nın en genç ikinci NBA oyuncusu oldu.  Bu takımda kendini kısa sürede gösterdi ve ikinci sezonda, NBA All-Star maçına seçilerek en genç All-Star olmaya hak kazandı. Kariyeri boyunca bu takımda kaldı ve birbirinden önemli başarılara imza attı. Onun için hayal olan NBA gerçek olmuştu ve adını tüm dünyaya duyurmuştu. 2001 yılında Vanessa Laine ile hayatını birleştirdi ve 4 çocuk babası oldu.

Kobe, saldırgan oyuncu tarzı ile “Kara Mamba” yılan türüne benzetildi ve bu lakabı aldı. Beş kez NBA şampiyonu oldu. 22 Ocak 2006 yılında 81 sayılık maç ile tarihe geçti. Son maçını 13 Nisan 2016’da oynadı. Tendon yırtılması yaşadığı için artık emekli olması gerekiyordu. Emekli olduğunu anlatan “Dear Basketball” adlı kısa filmi çekti ve 2018 yılında “En İyi Kısa Animasyon Film” dalında Oscar almaya hak kazandı. Tarih 26 Ocak 2020’yi gösterdiğinde o talihsiz uçak kazası yaşandı. Kobe ve 13 yaşındaki kızı Gianna hayata veda ettiler. O efsane bir isim ve basketbolun devi olarak sadece Amerika’da değil tüm dünyada anılmaya devam ediyor.

NBA Yıldızı Kobe Bryant

Kerim Abdül Cabbar

Cabbar, 16 Nisan 1947’de Amerika New York’ta doğmuştur. Asıl adı Ferdinand Lewis Alcindor’dur. 1971 yılında Müslüman olduktan sonra Kareem Abdul-Jabbar ismini almıştır. Gelmiş geçmiş en iyi NBA oyuncuları arasında hafızalara kazındı. Basketbol hayatı boyunca 38.387 sayı atmayı başardı ve bu rakam NBA’de bir oyuncunun kariyeri boyunca ulaşabileceği en yüksek skordur. Basketbol kariyerinde altı defa en değerli oyuncu olma şansını yakalamıştır.

1969 yılında NBA seçmelerine katıldı ve 20 yıl boyunca burada basketbol oynadı. 1967–1969 yılları arasında takımının yapılan 90 maçtan 88’ini kazanmıştır. 1989 yılında basketbol hayatına veda etti ve sahalarda oyuncu olarak değil antrenör olarak kendini göstermeye başladı. Bir dönem oyunculuk da yapan Kerim Cabbar, Bruce Lee ile 1978 yılında Ölüm Oyunu adlı filmde rol almıştır. 2007 yılında tüm zamanların en iyi pivotu olarak seçilmiştir. 74 yaşındaki oyuncu günümüzde yaşamını Amerika’da devam ettirmektedir.

Kerim Abdül Cabbar

Larry Bird

7 Aralık 1956 tarihinde Amerika Indiana, West Baden’e bağlı French Lick kasabasında dünyaya gelmiştir. Ailesinin maddi durumu iyi değildi. Babası Kore savaşına katıldı ve dönünce psikolojik sıkıntılar yaşadı. Zor bir çocukluk dönemi geçiren Bird’in NBA kariyeri 1979 yılında başladı. İlk formasını Boston Celtics’te giydi ve 1992’ye kadar üzerinden çıkarmadı. 3 kez NBA şampiyonluğu kazandı, 2 defa NBA finallerinin en değerli oyuncusu seçildi. 18 Ağustos 1992’de kariyerinin son maçını oynadı. Değişik takımlarda antrenörlük yapmıştır. 1997-2000 yılları arasında çalıştırdığı Indiana Pacers takımında, NBA Yılın antrenörü seçilmeye hak kazanmıştır.

Larry Bird

Eski NBA Yıldızı, Yeni Antrenör Tim Duncan

25 Nisan 1976 yılında doğan Duncan, gençliğinde serbest stil yüzmede kendini gösterdi. 1988 yılında Virjin Adası’nda yüzme takımında yer alıyordu. Olimpiyatlara katılmaya hazırlanan oyuncu, bölgede çıkan kasırga nedeniyle tüm havuzların darmadağın olmasıyla basketbola yöneldi. 1997 NBA seçmelerinde kendini kanıtladı ve San Antonio Spurs takımına girmeye hak kazandı. Bu takımda %71’lik galibiyet oranını yakaladı.

Play-off maçlarında 9 bin dakika barajını aşan tek oyuncu olarak kayıtlara adını yazdırdı. Duncan, iki kez NBA’nin en iyi oyuncusu, üç defa da NBA finalinin en değerli oyuncusu seçildi. ABD Basketbol Milli Takımı’yla 2004 yılı Atina Olimpiyatları’nda bronz madalya kazandı. 2016 yılında basketbolu tamamen bıraktığını açıkladı. Basketboldan çok uzak kalamadı ve 19 yıl boyunca öğrencisi olduğu koç Gregg Popvich’in yardımcılık görevini üstlendi. 45 yaşındaki eski oyuncu antrenörlük görevini devam ettirmektedir.

Eski NBA Yıldızı, Yeni Antrenör Tim Duncan

Michael Jordan

Michael Jordan, 17 Şubat 1963 yılında New York’ta dünyaya geldi. Lisede boyunun kısa olmasından dolayı takıma alınmadı ve bir süre başka spor dallarıyla ilgilendi. 1984 yılında Chicago Bulls takımından NBA listesine girdi. Yine aynı yıl Amerika Olimpiyat Basketbol Takımı’nda yer aldı ve ilk altın madalyasını kazandı. 1984 sezonunda kendini göstermeyi başardı ve seyirciler bu yetenekli oyuncuyu hemen fark etti. Chicago Bulls’un kaptanlığını bile yapmaya hak kazandı.

1994 yılında beyzbol oynamaya meyletse de kısa sürede basketbola geri döndü. 2002 yılına gelindiğinde 40. yaşında artık eski çevikliği kalmadı ve emekli olmaya karar verdi. Emekli olduğunda 1072 adet oyun oynamıştı ve 32.292 puan toplamıştı. Basketbol kariyerinden sonra bir süre emlak işleriyle ilgilendi. 2006’da NBA takımlarından olan Charlotte Bobcats’ta küçük bir hisse aldı ve sonrasında takımın tamamına sahip oldu. Bir lig tamında çoğunluk hisseye sahip ilk eski NBA yıldızı oldu. Takımıyla güzel işler başardı ve milyon dolarlık anlaşmalara imza attı.

Michael Jordan

Hakeem Olajuwon

Nijerya’nın en büyük şehri olan Lagos’da 21 Ocak 1963’de doğdu. Çocukluğunda kalecilik yaptı ve basketbolla hiç ilgilenmedi. Futbolcu yanı ona basketbolda daha çevik ve hızlı olmasında katkı sağladı. 17 yaşına geldiğinde basketbol oynamaya başladı. Üniversite okumak için Nijerya’dan Amerika’ya göç etti. Üniversitede basketbola devam etti ama başlarda çaylak olarak kaldı.

1983 yılında NCAA’da yılın oyuncusu ödülünü aldı ve NBA’nin dikkatini çekti. 1990’da Bucks takımına karşı “Quadruple-double” yaparak NBA tarihinde bu başarıyı elde eden 3. oyuncu oldu ve ismini tarihe yazdırdı. NBA seçmelerine 1. sıradan girdi. NBA “Yılın Savunmacısı ve Normal Sezon En Değerli Oyuncusu” seçildi. 2001 yılında basketbol kariyerine son noktayı koydu. NBA tarihinin en iyi 50 oyuncusu arasında yer alan basketbolcu, adını tarihe efsane olarak yazdırdı.

Hakeem Olajuwon

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

12 görüntüleme

コメント


bottom of page