top of page

Nevada : Las Vegas’tan Fazlası!

Las Vegas, kumar ve UFO, Nevada ile anında bağlantı kurabileceğimiz birkaç unsurdur. Fakat bunların dışında Nevada birçok öğe ile ünlüdür.

Nevada, ABD’nin güneybatısında yer almaktadır ve oldukça büyük bir eyalettir. Fakat büyük bir eyalet olmasının yanı sıra çok nüfuslu değildir. Hatta 1940’lara kadar en az nüfuslu eyalettir.

Günümüzde Nevada’nın bu kadar popüler hale gelmesindeki ana neden, özgürlükçü yasalara sahip olmasıdır.

Lafı daha fazla uzatmadan, Nevada’da en meşhur olan unsurlara birlikte bakalım.

Las Vegas

Nevada’nın neyi meşhurdur diye soracak olursanız bu soruya verilecek en net cevap Las Vegas’tır. Eyaletteki en büyük şehirdir ve Nevada’nın nüfusunun neredeyse dörtte üçüne sahiptir. Las Vegas aynı zamanda inanılmaz bir hızla büyümektedir. 1990’da 740.000 olan nüfusunu 2018’de 2.200.000’e çıkararak otuz yıldan daha kısa bir sürede üç katı nüfusa ulaşmıştır. Bu durum, Las Vegas’ı ABD’deki en hızlı büyüyen bölge yapmaktadır.

Las Vegas nispeten kısa bir geçmişe sahiptir. 20. yüzyılda, çölün ortasındaki küçük bir kasabadan, uluslararası ticaret ve en önemlisi eğlence, özellikle de yetişkin eğlencesi ile geniş bir metropol alanına dönüşmüştür.

Nevada : Las Vegas'tan Fazlası!

Bugün Las Vegas, dünya çapında en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biridir ve ABD’deki en popüler şehirlerden biri haline gelmiştir. Vegas özellikle partiler, kumarhaneler, kumar, düğünler ve büyük tatil köyleri ile ünlüdür. Sürekli televizyonlarda, dizilerde, filmlerde birileri parti yapmak istediğinde Vegas’a gitmektedir.

Ayrıca, Las Vegas her şeyin olabileceği özgürlükçü bir şehir olan Disneyland’ın yetişkin versiyonu olarak varsayılmaktadır.

Kumarhaneler ve Kumar

Las Vegas ve Nevada’nın hızlı büyümesinin ana nedenlerinden biri, kumarın 1931’de yasal hale gelmesidir. Pair-O-Dice Club, açılan ilk kumarhanedir. Fakat o zamandan beri birçok yeni kumarhane açılmıştır.

Kumarhaneler ve Kumar

Eyalet genelinde kumarhaneler vardır fakat en büyük ve en popüler olanları Las Vegas Strip’tedir. Bugün Las Vegas’ta 144 tane kumarhane bulunmaktadır. Kumarhaneler ve lüks otelleri hala eyalet ekonomisinin (ve özellikle Vegas’ın) önemli bir parçasıdır ve önemli bir gelir kaynağıdır. Öte yandan, Las Vegas artık dünyanın kumar başkenti olarak sayılmamaktadır.

Vegas’a gidenlerin yaklaşık %80’i kumar oynamaktadır ve ortalama 590 dolar harcamaktadır. Bu durum da en büyük kumarhanelerin neden yıllık oyun gelirlerinin 6 milyar dolardan fazla olduğunu açıklamaktadır. Ancak, kumarhaneler yıllık toplam gelirin yalnızca %26’sını oluşturmaktadır.

Düğün Yapmak

Las Vegas, “Dünyanın Evlilik Başkenti” olarak bilinmektedir. İnsanlar, evlilik cüzdanı almanın kolaylığı ve az maliyeti nedeniyle Nevada’yı (ve özellikle Las Vegas’ı) tercih etmektedirler.

Düğün Yapmak

Nevada, 20. yüzyılın başlarında evlilik cüzdanı almayı inanılmaz derecede kolaylaştırdığında popüler bir düğün bölgesi haline gelmiştir. Bu durum, bölgenin turizmi teşvik etmek için bilinçli yapmış olduğu bir tercihtir. Bugün bile, günde yaklaşık 150 düğünle ABD’deki düğünlerin yaklaşık %5’i Nevada’da  gerçekleşmektedir.

Peki, gerçekten bu eyallette evlilik ne kadar kolay diye soracak olursanız, Las Vegas Evlilik Lisans Bürosu, yılda 365 gün, gece yarısına kadar açıktır. Evli olmayan çiftlerin  kimliklerini göstermeleri, formu doldurmaları ve 102 dolar ödemeleri yeterlidir. Çiftlerin kan testi veya bekleme süresine ihtiyaçları yoktur. Ayrıca, evlilik cüzdanı aynı gün verilebilmektedir! Ve bu evlilik cüzdanı tüm ABD’de ve dünyanın birçok ülkesinde geçerlidir.

Gelir Vergisi Olmaması Durumu

Nevada ünlü olduğu bir diğer konu ise, düşük vergilerdir. Özellikle kişisel ve kurumsal gelir vergi ödemelerinin olmaması durumudur. Nevada, insanları ve işletmeleri eyalete çekmek için kişisel gelir veya sermaye kazançları gibi devlet gelir vergileri almamaktadır.

Nevada gelir vergisi olmayan tek eyalet değildir.  Alaska, Florida, Güney Dakota, Tennessee, Teksas, Washington ve Wyoming gibi birkaç ABD eyaleti de benzer bir vergi politikası izlemektedir. Öte yandan, Nevada’da vergi olmadığı varsayılamaz. Satış vergileri nispeten yüksektir ve genel vergi yükü yaklaşık %8,39’dur.

Nevada’nın vergi politikası oldukça ilginçtir. Eyalette yaşayan ve gelir elde eden bireylere düşük vergi imkanı sunmaktadır . Fakat ziyaretçiler dahil herkesin ödemiş olduğu motor yakıtı, alkol ve sigara için genel satış vergisini ve tüketim vergisi oranlarını artırmaktadır. Bu şekilde, devasa turizm endüstrisi devleti finanse etmektedir.

Uzaylılar ve UFO’lar

Nevada’nın ünlü olduğu bir diğer unsur, uzaylılar ve UFO’ların bulunduğuna inanılan 51. Bölge’dir. Resmi olarak bu alan bir Hava Kuvvetleri uçuş test merkezidir. Amacı ise düşman uçaklarını ve silah sistemlerini işletmek, analiz etmek ve yeni askeri uçakları test etmektir.

Uzaylılar ve UFO'lar

51.Bölge gizli bir üs olarak kabul edilmemektedir fakat orada olan her şey çok gizlidir. CIA,  2013 yılına kadar varlığını bile kabul etmemiştir. Üs etrafındaki yoğun gizem, onu komplo teorilerinde sıkça kullanılan bir içerik olan uzaylı ve UFO ana unsuru haline getirmiştir.

En kabul gören teorilerilerden bazıları şunlardır;

  1. Roswell, New Mexico ile ilgili her şey (düşen uzaylı uzay aracının ve içindekilerin incelenmesi)

  2. Silahların ve enerji kaynaklarının geliştirilmesi

  3. Hava kontrolü

  4. Işınlanma ve zamanda yolculuk teknolojilerinin geliştirilmesi

  5. Dünya dışı varlıklarla toplantılar

Hoover Barajı

Hoover barajı, Colorado Nehri üzerinde Arizona sınırında, Las Vegas’tan yaklaşık 40 mil uzaklıkta yer almaktadır. 1948 yılına kadar dünyanın en büyük hidroelektrik santraliydi ve doğal olarak Nevada ve Arizona’daki en ünlü yerlerden biri olarak görülmekteydi.

Hoover Barajı’nı kuş bakışı izlemek ve Nevada hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Hoover Barajı

İnşası tamamlandığında, dünyanın en büyük barajı olarak kabul edilmiştir. Bugün Hoover Barajı, her yıl bir milyondan fazla ziyaretçi alan devasa bir turistik cazibe merkezidir. Barajın tepesi, yeni Hoover baraj köprüsünün açıldığı 2010 yılına kadar Colorado Nehri’ni geçmek için kullanılmıştır.

Hoover barajı, sulama suyu sağlamak, taşkınları kontrol etmek ve elektrik üretmek gibi her iki devletin ekonomisi için de çok önemlidir. İki eyaletin durumunu da tamamen değiştirmiştir ve ıssız bir bölgeye su kaynağı sunmuştur. Baraj ve su deposu olmadan Las Vegas gibi bir şehrin var olması imkânsızdır.

Eyfel Kulesi Replikası

Paris Las Vegas kumarhane otelinde bulunan 540 fit (164,6 m) uzunluğundaki  Fransa’nın başkentinde bulunan Eyfel Kulesi replikası, 1999 yılında halka açılmıştır. Kule, gün batımından gece yarısına kadar 30 dakikalık ücretsiz ışık gösterisi sunan bir cazibe merkezidir.

Eyfel Kulesi Replikası

Bellagio Otel Çeşmeleri

Nevada’nın en simgesel yerlerinden biri Bellagio oteli ve çeşmeleri, WET Design tarafından inşa edilmiştir.  Dünyanın ilk lüks çeşmelerinden biridir. Las Vegas Strip’te bulunan çeşmeler, otelin önünde yer almaktadır. Çeşme, havaya 460 fit kadar yükselen su ile 1.000 fitten fazla bir alana yayılmaktadır. Haftanın gününe ve saatine bağlı olarak, her 15 veya 30 dakikada bir, otelin önünde müzik ve ışıkla zenginleştirilen binden fazla çeşme gösterisi sunulmaktadır. Her gösteri birkaç dakika sürmektedir ve izlemesi tamamen ücretsizdir.

Bellagio Otel Çeşmeleri

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

8 görüntüleme

Comments


bottom of page