top of page

New Mexico: Büyülü Eyalet

UFO’lar, atom bombaları ve kültürel çeşitlilik, New Mexico ile ilişkilendirebileceğimiz birkaç unsurdur. Fakat New Mexico bunların dışında neler ile ünlüdür?

New Mexico ABD’nin Güneybatısında yer almaktadır. Başkenti Sante Fe’dir. En büyük ve en popüler yerleşim yeri Albuquerque’dir. New Mexico, Amerika’nın en büyük 5.eyaletlerinden biridir. Fakat yalnızca 2 milyon nüfusuyla çok düşük bir nüfus yoğunluğuna sahiptir.

New Mexico: Büyülü Eyalet

Farklı bir iklime ve coğrafyaya sahip olan New Mexico, kuzeydeki yüksek dağ zirvelerinden güneydeki seyrek çöllere kadar uzanır. New Mexico, ABD’deki en uzun geçmişlerden birine sahip çarpıcı bir bölgedir. Bunun nedeni ise Amerikalı yerliler olan Kızılderililerin ilk yerleşim yeri New Mexico’dur. Burada %69.99 İngilizce, %28.45 İspanyolca ve %3.5 Navajo dili konuşulmaktadır. Kızılderili ve Navaholar eyalette çoğunlukta olan kesimdir. Bu eyalet “büyülü eyalet” olarak adlandırılmaktadır. Bunun nedeni ise doğal güzellikleri ve zengin tarihinden kaynaklanmaktadır.

Haydi gelin lafı daha fazla uzatmadan, New Mexico’nun nelerle ünlü olduğunu birlikte keşfedelim!

New Mexico Halkının Kültürel Çeşitliliği

New Mexico’nun kültürel çeşitliliği, en belirgin özelliklerinden biridir. Çoğunluğu azınlık eyaletlerden meydana gelmektedir. Bu, tüm azınlıkların toplamının New Mexico nüfusunun %50’sinden fazlasını oluşturduğu anlamına gelmektedir. Ayrıca, en yüksek Hispanik ve Latin kökenli (%46) eyalettir. Aynı zamanda Yerli Amerikalıların en yüksek ikinci nüfusuna (%9,4) sahiptir. New Mexico’daki halkın %34’ü ana dilleri olan İngilizceyi konuşmamaktadır. Bu nedenle eyalette konuşulan dil çeşitliliği fazladır.

New Mexico, büyülü eyalet olarak adlandırılmasının nedenlerinden biri olan Kızılderili, Meksika ve Avrupa mirasının eşsiz bir birleşimidir. Bu kültürel zenginlik New Mexico’nun mimarisinde, mutfağında, müziğinde vs. fazlasıyla belirgindir. New Mexico bayrağı bile İspanya’nın renklerini (sarı ve kırmızı) ve kutsal antik Zia güneş sembolünün birleşiminden oluşmaktadır.

New Mexico Halkının Kültürel Çeşitliliği

Kızılderili Mirası

Bugün New Mexico’nun bulunduğu topraklarda binlerce yıldır Kızılderililer yaşamaktadır. Ve ilk yerleşik hayat düzeni 1500 yıl öncesine dayanmaktadır. Bunlar pueblos olarak bilinmektedir. Hatta bazıları Amerika’daki en eski yerleşik hayat düzeni olan kasabalardır.

Bugün New Mexico’da 19 pueblos, 3 Apache kabilesi ve Navajo Nation’dan oluşan 23 yerli Amerikan kabilesi bulunmaktadır. Her kabilenin kendi hükümeti, kendine özgü yaşam tarzı, gelenekleri ve kültürü bulunmaktadır.

Kızılderili Mirası

New Mexico ve ABD’deki en eski yerleşim yeri olan Taos Pueblo, bir UNESCO miras alanıdır ve New Mexico’daki en ünlü yerlerden biridir. Pueblo yerleşim yeri tamamen kerpiçten yapılmıştır. Dış duvarları ise düzenli olarak çamurla sıvanmaktadır. Pueblo’nun evleri dışarıdan her ne kadar bir yada beş katlı apartman gibi gözükse de, ayrı ayrı evlerden oluşmaktadır. Evlerin duvarları ortaktır fakat birbiri arasında herhangi bir geçiş bulunmamaktadır. Her evin kendine ait kapısı bulunmaktadır ve yukarıdaki evlere merdiven yardımıyla ulaşılmaktadır.

New Mexico Sınırlarında Yaşanan Roswell UFO Kazası

Roswell kasabasını ve olayını duymayan var mı? Bu kasaba New Mexico’daki Chihuahuan çölünün ortasındaki uzaylı kasabasıdır. Sürekli dizilerde, filmlerde ve diğer şovlarda adı geçmektedir. Dünya dışı herhangi bir maddeye ve birçok komplo teorisine referans olarak sık sık bahsedilmektedir. Hatta şehrin adını taşıyan ve tüm aksiyonun New Mexico, Roswell’de gerçekleştiği bir bilim kurgu drama dizisi bile bulunmaktadır.

Olay, 1947’de Corona bölgesine daha yakın olmasına rağmen Roswell’i şöhrete kavuşturmuştur. Olay resmi olarak , Roswell Ordusu tarafından, hava kuvvetleri balon enkazının kurtarılmasıdır. Fakat teoriler, bunun bir UFO kazasının sonucu olduğunu iddia etmektedir.

New Mexico Sınırlarında Yaşanan Roswell UFO Kazası

Başlangıçta, ordu basın açıklamasında bir “uçan disk” bulduklarını belirtmiştir. Fakat sonrasında, bunun geleneksel bir balon olduğunu söyleyen ifadeyi basına sunmuşlardır. Bu durum biraz tartışma yaratmış olsa da 1970’lerde memurlardan biri bir röportajda, kendisinin dünya dışı enkaz bulduğuna inandığını belirtmiştir. Bu andan itibaren, Ufologlardan her türlü teori ortaya sürülmüştür. Özellikle bir uzay aracının düştüğü ve işgalcilerin kurtarıldığı, Nevada’daki 51. bölgeye götürüldüğü iddiaları ortaya atılmıştır.

New Mexico Sınırlarında Yaşanan Roswell UFO Kazası

Gerçek her neyse … Hala büyük ölçüde bilinmemektedir.  ABD hükümeti resmi hikayesini birkaç kez değiştirmiştir. Olay, uzaylılar, Sovyetler veya başka olaylar olarak çok kez gündem olmuştur. Fakat çok gizli olan bu sırrın ne olduğu resmi olarak açıklanana kadar %100 emin olamayacağımız bir olaydır. ABD başkanları bile bu durumdan bahsetmişlerdir. Obama bunun “hayal kırıklığı yarattığını” söylerken, Trump bunun “ilginç olduğunu” belirtmiştir.

Atom Bombası

New Mexico, silah geliştirme ve bombalarla olan yakın ilişkisi ile tanınmaktadır. Manhattan Projesi’nin kritik noktalarından biri New Mexico’nun Los Alamos bölgesindeydi. Los Alamos’ta Robert Oppenheimer (ilk nükleer bombanın babası), Manhattan projesini Hans Bethe, Edward Teller ve Fermi ile birlikte yönetmiştir.

Atom Bombası
Manhattan Projesi 1939’da yavaş yavaş başlatılmıştır, fakat hızla büyümüştür. En kritik adımlardan bazıları New Mexico’da atılmıştır.

1943’te Manhattan projesi başlatılmıştır ve asıl amaç, ilk atom bombasını geliştirip yaratarak teoriden pratiğe geçirilmesidir. Los Alamos, New Mexico, uzaklığı nedeniyle seçilmiştir. Oppenheimer orada bombaları tasarlamıştır. Kritik kütle ve bombanın yapımı ile ilgili sorunlar yaklaşık iki yıl içinde çözülmüştür.

Temmuz 1945’te, Los Alamos’un yaklaşık 200 mil güneyinde, New Mexico, Alamogordo’da ilk atom bombası patlatılmıştır.

New Mexico Semalarında Sıcak Hava Balonları

New Mexico’nun neyi meşhurdur? Diye soracak olursanız kesinlikle, sıcak hava balonları denilebilir. Her yıl gökyüzü, New Mexico’nun en önemli turistik cazibe merkezi haline gelen nefes kesici 9 günlük Albuquerque Uluslararası Balon Festivali renkli hava balonlarıyla doldurulmaktadır.

New Mexico Semalarında Sıcak Hava Balonları

Balon şenliği, New Mexico’nun kültürü ve mutfağı için bir sergi haline gelmiştir. Bu sergi müzik performansları, kültürel sergiler ve yemekleri içermektedir. Binlerce insanın bu sergide bulunması ve çekilen fotoğraflar sayesinde birçok kişinin gelmesine de ilham olması, şehir ve eyalet için önemli bir gelir kaynağıdır.

White Sands, Taos, Gallup, Elephant Butte ve Angel Fire’daki daha küçük sıcak hava balonu festivalleri devasa Albuquerque balon festivaline katılmaktadır. Böylece New Mexico’yu sıcak hava balonculuğunun dünya başkenti yapmaktadır.

Breaking Bad Dizisi

Breaking Bad hayranıysanız başarılı ABC dizisi Albuquerque’de çekildiğini bilmenizde fayda vardır. Dizi büyük bir başarı elde etmesinin yanı sıra, 16 Emmy Ödülü kazanmıştır ve genellikle en iyi TV şovları listelerinde yer almaktadır.

Breaking Bad Dizisi

Böylesine anlamlı TV şovları kentte ve izleyicilerde iz bırakmaktadır. İnsanlar Pinkman ve Walter White’ın evinin veya karakterlerin gittikleri restoranların yanından geçmeyi sevdikleri için Breaking Bad çekim yerleri turistik yerler haline gelmiştir. Breaking Bad Albuquerque’nin bir parçası haline gelmiştir.

Şili Biberi

Dizi meraklıları New Mexico’yu Breaking Bad ile ilişkilendirirler ise yemek tutkunları New Mexico’yu şili biberiyle ilişkilendireceklerdir. New Mexico’nun mutfağında önemli bir yere sahip olan bu biber, yeşil ve kırmızı renkte bulunmaktadır. Ve hemen hemen her New Mexico yemeğinin içinde bulunmaktadır.

Şili Biberi

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

3 görüntüleme

Comments


bottom of page