top of page

Nissan’dan Elektrikli Araç Hamlesi

Japon otomotiv devi Nissan, önümüzdeki beş yıl içinde elektrikli araçlarla bataryalarının üretimine, 2 trilyon yen (yaklaşık 17,6 milyar dolar) yatırım yapacağını duyurdu.

Nissan yaptığı açıklamada, 2030 yılına kadar 15’i tamamen elektrikli, 8 tanesi ise hibrit model olacak şekilde 23 yeni elektrikli araba modelini piyasaya sürmeyi hedefleyeceğini söyledi. On yılın sonuna kadar Nissan ve Infiniti (Nissan’a bağlı otomobil markası) markaları için %50’lik bir elektrifikasyon karışımı amaçlıyor.

Nissan elektrikli araç

Nissan Elektrifikasyon Planına Bağlı Kalıyor

Nissan firması 2028 yılına kadar tamamen katı hal pilleri (ASSB) satışa sunmayı planlıyor. Yokohama’daki ASSB pilot tesisinin 2024 mali yılına kadar hazır olmasının beklendiğini söylüyor. Planları özetler nitelikteki bir konuşmada Nissan CEO’su Makoto Uchida, şirketinin ASSB‘nin kurum içi gelişimine odaklandığını söyledi. “ASSB ile enerji yoğunluğunu iki katına çıkarabileceğiz” dedi ve ekledi “Daha ince ve daha küçük hale dönüştürülmüş pillerle, kamyonetler gibi daha büyük segmentlere genişleyerek daha dinamik performansa sahip esnek bir yerleşim düzeni sunabiliriz.”

Nissan Elektrifikasyon Planına Bağlı Kalıyor

Nissan, elektrifikasyon planını takip eden birkaç şirketten biridir. Volvo Cars mart ayında, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli otomobil şirketi olmayı hedeflediğini dile getirdi. Başka bir yerde, BMW Group, 2030 yılına kadar teslimatlarının en az %50’sini tamamen elektrikli araçların temsil etmesini istediğini söyledi.

Dünyadaki Birçok Ülke Elektrikli Araçlarla Çevreye Daha Duyarlı Olmayı Planlıyor

Dünyadaki büyük ekonomilerin birçoğu ulaşım sektöründe çevreye daha duyarlı olmayı hedefliyor. Örnek vermek istersek, İngiltere, 2030 yılına kadar kamyonetlerin, benzinli ve yeni dizel otomobillerin satışını durdurmak istiyor. Bu durum 2035 yılından itibaren tüm kamyonetlerin ve yeni otomobillerin egzoz gazı salmayan araçlara sahip olmasını gerektirecek. Başka yerlerde, AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, 2035 yılına kadar otomobil ve kamyonetlerden kaynaklanan CO2 emisyonlarında %100 azalma hedefliyor.

Dünyadaki Birçok Ülke Elektrikli Araçlarla Çevreye Daha Duyarlı Olmayı Planlıyor

Bazı Firmalar Egzoz Gazı Konusunda Anlaşmaya Sıcak Bakmadı

Bu ayın başlarında, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) iklim değişikliği zirvesinde bildiriyi imzalayanlar, “2040 yılına kadar küresel olarak ve en geç 2035 yılına kadar önde gelen pazarlarda tüm kamyonet ve yeni otomobil satışlarının egzoz gazı salmayan olması için çalışacaklarını” söyledi. ABD, Çin ve Nissan, Toyota, Volkswagen gibi otomobil üreticileri bildiride yer almadı. İmzalayanlar arasında Hindistan, İngiltere ve Kanada iktidarı ile Volvo Car, General Motors ve Ford gibi otomotiv firmaları yer aldı.

Nissan Elektrikli Şarj Konusunda İşbirliğine Olumlu Bakıyor

Nissan Elektrikli Şarj Konusunda İşbirliğine Olumlu Bakıyor

Nissan’dan Uchida, şirketinin “piyasanın elektrifikasyon yönünden nasıl daha fazla gelişeceği konusunda hazır ve donanımlı” olması gerektiğini belirtti. Şarj konusunda Uchida, iş birliğinin önemini vurguladı. Ve şu sözleri dile getirdi,” Nissan ve Alliancela şarj istasyonları yönünden altyapıyı oluşturmaya nasıl daha fazla katkıda bulunabileceğimize yoğunlaşıyoruz.”

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

Comments


bottom of page