top of page

Omicron Varyantı Son Evre Mi?

Dünya, kasım ayı sonlarında endişe verici yeni bir koronavirüs varyantı ortaya çıktığında ve pandemide daha önce görülmemiş bir hızla Güney Afrika’yı etkilediğinde virüsün en kötüsü olmasından korktu. Fakat iki ay sonra Omicron dünyanın çoğu yerinde egemen olmasıyla, bazıları için hikaye değişti.

Omicron Diğer Virüslere Oranla Daha Az Endişe Verici

Omicron Diğer Virüslere Oranla Daha Az Endişe Verici

Simon Williams, Swansea Üniversitesi’nde toplumun Kovid-19‘a karşı davranışları konusunda araştırma yapmakta. Bir haber kanalına yaptığı açıklamada, “Omicron ile ilgili endişe seviyeleri önceki varyantlardan daha düşük olma eğiliminde,” dedi.

Williams, Omicron’un önceki varyantlara kıyasla azaltılmış ciddiyetinin ve bireylerin sonunda enfekte olacağı algısının, insanların zihniyetlerindeki bu gevşemeye katkıda bulunduğunu söyledi. Bu durum bazı kişilerin hastalığı “geçirmek” için bile bile kendini covid yapmasına neden oldu. Fakat bu durum uzmanların şiddetle karşı olduğu bir uygulama.

Omicron, Endemik Hale Geliyor

Bilim insanları, Omicron’un pandeminin son evresi olabileceği konusunda iyimserler.  Dünyanın büyük bir kısmına “bir bağışıklık katmanı” sağlıyor ve bizi Covid-19’un mevsimsel hastalıklarla soğuk algınlığı veya grip gibi karşılaştırılabilir olduğu sık görülen bir aşamaya yaklaştırıyor olduğunu düşünüyorlar.

David Heymann, London School of Hygiene and Tropical Medicine’de bulaşıcı hastalık epidemiyolojisi profesörü olarak çalışmakta ve yaptığı açıklamaya göre, “Bana göre, covid 19 virüsü endemik hale geliyor ve diğer virüsler gibi bu virüs de yaygın kalmaya devam edecek” dedi.

Heymann, “Bu zamana kadar  tüm virüsler endemik olmaya çalıştılar ve bence Omicron virüsü bu konuda başarılı “ dedi.

Omicron Varyantı Daha Tehlikeli Hale Gelebilir

Uzmanlar, Covid-19’un tahmin edilemez bir şekilde geliştiğini, bu nedenle Delta’nın yerini alan Omicron varyantın daha kötü olabileceğini söylüyor. Fakat dünya önceki varyantların yaptığı aynı derecede hastaneye yatışlara, ciddi hastalıklara ve ölümlere neden olmadan, kolaylıkla baskın bir türe sahip oldu.

Uzmanlar, yol boyunca aksilikler olabileceğine dikkat çekiyor. Tıpkı Omicron’un beklenmedik olması gibi, bir sonraki varyant daha ciddi bir halk sağlığı riski oluşturabilir ve pandeminin sonunu geciktirebilir.

Omicron Varyantı Daha Tehlikeli Hale Gelebilir

Ve özellikle aşılamanın düşük olduğu birçok ülke, mevcut Omicron varyantı nedeniyle hastanelere yatış oranında artış olmasıyla karşı karşıya kalabilir.

2020’nin başlarında Covid-19’un yayılmasından sonra dünyayı şok etmesinden bu yana ilk kez, bazı epidemiyologlar ve liderler, Covid 19 virüsünün endemik duruma gelebileceği ihtimalini değerlendiriyorlar ve bu duruma fazlasıyla istekliler.

Covid Asla Yok Olmayacak!

Bilim insanlarının ve toplumun 2022 boyunca ilgili olacağı soru tek sorunun Covid-19’un endemik hastalık moduna ne zaman gireceği ile ilgili.

Uzmanlar, hayatımızda  Covid 19’un tamamen yok olmasını beklemiyor. Buna karşın, bulaşıcı hastalık profesörü olan Mark Woolhouse’a göre bu Covid 19 hastalığı “birçok kişinin çocukken, muhtemelen birden fazla enfekte olacağı ve bu enfeksiyonlar biriktikçe toplamında hastalığa karşı bir bağışıklık sisteminin oluştuğu” birkaç farklı hastalığa benzer (grip vs.) bir döneme ulaşacağını tahmin ediyor.

Covid Asla Yok Olmayacak!

Woolhouse ,“Omicron başka bir virüs dozudur. Bu hastalığı geçirmiş veya korona aşısı olmuş kişiler, hepimiz hastalığa karşı ortalama olarak daha az duyarlı olacağız.” dedi.

Omicron kişiye ekstra bir bağışıklık katmanı ekler. Covid-19’un geçen yılın çoğu kişide neden olan hastaneye yatış riskini paylaşmaz. Bir İskoç çalışmasına göre, Omicron, Delta’ya kıyasla hastaneye yatış riskinde üçte iki azalma gösterdi. Güney Afrika’dan ayrı bir gazete aynı rakamı %80 olarak veriyor.

Omicron Endemik Hale Gelecek 5. Virüs

Woolhouse, “Dünyanın yarısından fazlası artık virüse yakalandı veya aşılandı. Virüsün yaratmış olduğu oyun kuralları değişti.” dedi.

Ve uzmanların bu virüse karşı güveninin tarih olduğunu vurgulamak gerekir. Önceki pandemilerde olduğu gibi bu pandemik süreçte de virüsün etkisinin zamanla azalacağını ve sonunda bu durumun tıpkı sıradan bir soğuk algınlığına dönüşeceğine dair kanıtları var.

Heymann, “Endemik hale gelen dört virüs daha var.” dedi ve “Enfeksiyonların doğal tarihi, Covid-19’un beşinci olacağını gösteriyor”, diye ekledi.

Woolhouse, yaklaşık bir milyon insanı ölümüne neden olduğu düşünülen 1889-90 salgınına gönderme yaparak, “İnsanlar 19. yüzyılın sonlarında grip gibi bir Covid19’un ortaya çıkması olarak ‘Rus gribini’ tekrardan değerlendirdiler” diye ekledi.

1918’de ‘İspanyol Gribi’ tüm dünyaya kötü bir H1N1 grip virüsü verdi” dedi. Şimdilerde ise “hemen hemen her yıl İspanyol gribinin bir dalgasını alıyoruz.” diye ekledi.

Yeni Bir Varyant Çıkması Durumunda Daha Kötü Olaylarla Karşı Karşıya Kalırız

Bazı uzmanlar, Omicron‘un Delta’nın özelliklerinden daha fazlasını paylaşmadığı için dünyanın “şanslı” olduğunu düşünüyor.

Fakat tüm bu olumlu işaretler için, Woolhouse, “yeni bir varyantın ortaya çıkması durumunda bizi zor duruma sokmayacağı anlamına gelmiyor” dedi.

Yeni Bir Varyant Çıkması Durumunda Daha Kötü Olaylarla Karşı Karşıya Kalırız

Woolhouse,”Bir sonraki varyantın hangi yöne gideceğini söylemek istemiyorum” dedi ve “Bir sonraki varyant Omicron’u geride bırakmalı ve yapması gereken asıl şey, doğal bağışıklıktan ve aşıdan kaçınmaktır. Ve bu durumun “Ne kadar kötü olacağını şimdiden söyleyemeyiz.” sözlerine ekledi.

Birçok Ülke Eski Normale Dönmeye Çalışıyorlar

Omicron varyantı iyimserlik için bir neden sağladı. Danimarka’da bulaşıcı hastalıklarla ilgilenen Statens Serum Institut (SGK) yetkilisi Tyra Grove Krause, Omicron’un bizi pandemiden “sıyırabileceğini” ve Danimarkalıları iki ay içinde normale döndürebileceğini söyledi.

Birçok Ülke Eski Normale Dönmeye Çalışıyorlar

Birçok ülke, Covid zaten endemikmiş gibi davranmaya başlıyor. İngiltere, önümüzdeki son haftalarda rekor seviye vakalara rağmen virüse karşı yeni kısıtlamalara direndi. Hastaneye yatışlar ve ölümler artmasına rağmen, sağlık sektörü önceki varyantlarda görülen yüksek başvurulara neden olmadan Omicron dalgasının zirvesinden kurtulmuş gibi görünüyor.

Bu yaklaşım hızla daha yaygın hale geliyor. Covid ile ilgili mali yardım, kısıtlamalar hafifletildiği için yakında Fransa’da sona erecek; Fransa Başbakanı Jean Castex yaptığı açıklamada, “Fransa’daki insanlara pandeminin Şubat ortasına kadar belki de geride kalacağını duyuruyoruz.” dedi.

Ülkeler İzolasyon Süresini Kısaltmaya Başladı

Virüsün artışıyla mücadele etme veya ülkelerin hayatı devam ettirmek durumda kalma ikilemiyle karşı karşıya kalan liderler, hızlı bir şekilde izolasyon sürelerini kısaltmaya başladı.

Pek çok uzman, en azından Omicron dalgası bizimleyken virüs artışını azaltmak için kısıtlamaları hala teşvik ediyor. Ancak Williams, nüfusun giderek bu görüşten uzaklaştığını belirtti. “Omicron’un bazı haber kanallarında ve hatta dolaylı yoldan ‘virüsle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor’ mesajının üzerinde durmak için  bazı politikacılar tarafından temsil edilme tarzı şimdi oldukça yaygın olarak benimsenen bu görüşe katkıda bulundu. Omicron şimdilerde daha az endişe verici” dedi.

Pandeminin Bitişi Ancak Düşük ve Orta Gelirli Ülkelere Aşı Yardımı ile Mümkün

Williams, “Tanım gereği bir pandemi, herkes için, her yerde bitene kadar bitmez,” dedi ve “Artık dikkatimiz, düşük ve orta gelirli ülkelerdekilere yeterli aşılmaya giderek daha fazla odaklanmalıdır,” diye ekledi.

Dünyanın birçok yoksul bölgesinde özellikle Doğu Avrupa, Orta Asya ve Afrika’nın büyük bölümlerinde aşılama daha düşük. Aşılanmanın düşük olduğu bölgelerde korkutucu yeni varyantlara veya daha fazla kişinin hastaneye yatışına duyarlı hale getirir.

Pandeminin Bitişi Ancak Düşük ve Orta Gelirli Ülkelere Aşı Yardımı ile Mümkün

Heymann, “Bir hastalığın farklı ülkelerde farklı farklı bileşenleri vardır.” dedi ve  “Bence bu nedenle ülkeler farklı oranlarda hastalığa endemik kazanacak” ekledi.

Bu durum da Omicron’un pandeminin sonunu getirip getirmeyeceği konusunda bir belirsizlik ortaya çıkarıyor.

Woolhouse’un en çarpıcı açıklamaları ise “Her zaman Covid ile yaşıyor olacaktık. Virüs asla yok olmayacaktı bu durumun Şubat 2020’den beri farkındaydık.” dedi ve virüsün hala tam olarak neye benzediğini bilmediğimizi de sözlerine ekledi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

4 görüntüleme

Comments


bottom of page