top of page

OneWeb ve SpaceX Arasında Anlaşma

SpaceX, uydu sektöründeki baş rakibi olan İngiliz OneWeb şirketi ile internet uydularını başlatmak adına yeni bir anlaşma yaptı.

Rusya’nın OneWeb Uydularını Fırlatmaya İzin Vermemesinin Ardından SpaceX ve OneWeb Anlaştı

OneWeb ile SpaceX arasında yapılan anlaşma, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin, Rusya’nın ticari Batı uydularını fırlatmasını durdurmasının ardından geldi.

Rusya’nın OneWeb Uydularını Fırlatmaya İzin Vermemesinin Ardından SpaceX ve OneWeb Anlaştı

Yeni anlaşma, SpaceX’i kendi Starlink uydularıyla rekabet edebilecek benzersiz bir konuma getiriyor. Fakat OneWeb, SpaceX’in Starlink ile yaptığı gibi, şu anda hizmetlerini doğrudan tüketicilerden ziyade işletmelere pazarlamakta.

Kısmen İngiliz hükümetine ait olan OneWeb, Mart ayı başlarında 36 internet uydusundan oluşan bir grup fırlatmaya ayarlandı. Fakat Roscosmos’un (Rusya Federal Uzay Ajansı) Genel Müdürü ve Rusya’nın eski Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin; Rusya’nın, Ukrayna’nın işgalinin ardından Rusya’ya yönelik yaptırımlara yanıt olarak rutin bir uydu fırlatımına devam etmeyi reddedeceğini duyurdu.

OneWeb Bünyesine 428 Adet Yeni Uydu Ekleyecek

OneWeb uydularının ilk SpaceX lansmanının bu yıl içinde gerçekleşmesi planlanmakta. Ayrıca OneWeb yaptığı duyuruda, yeni uyduların şu anda 428 uydudan veya toplam filonun %66’sından oluşan şirketin yörüngedeki takımyıldızına ekleneceğini açıkladı. Ek olarak, şirketin dünyadaki bölgelere sürekli kapsama alanı sağlaması gerektiğini belirtti.

OneWeb Bünyesine 428 Adet Yeni Uydu Ekleyecek

SpaceX Skandal İddia İçin Yorum Yapmaktan Kaçındı

SpaceX şirketi, Birleşik Krallık Hükümeti ve Hindistanlı Bharti Global’in 2020’de onu iflastan kurtarmasının ardından müşterileri kendi bünyesine çekmek ve yatırımcılara borcunu geri ödemek için çalıştığı iddia edilmekte.

SpaceX Skandal İddia İçin Yorum Yapmaktan Kaçındı

Şirket ise bu duruma bir yorum talebinde bulunmadı.

SpaceX Önümüzdeki 18 Ay İçinde 2 Bin Uydu Daha Yollayacak

Elon Musk liderliğindeki şirket, uydu internet takımyıldızını dağıtmada hala rakibinin çok ötesinde yer almakta. SpaceX’in Starlink uydu fırlatmalarının son 18 aydaki yoğunluğu sayesinde yaklaşık 2.000 SpaceX Starlink uydusu  yörüngede yer almakta. Gelecek 18 ay içinde ise 2 bin uydu daha göndermeyi planlamakta.

SpaceX Önümüzdeki 18 ay içinde 2 Bin Uydu Daha Yollayacak

Bu ayın başlarında SpaceX, Rusya’nın işgali sırasında Ukrayna hükümetine Starlink cihazlarını teslim etti. Bu cihazlar sayesinde Ukrayna’daki dünya çapında internet altyapısının yok edilmesi durumunda ülkedeki insanların çevrimiçi kalmasına izin verebilir.

Ayrıca, Musk uydu gönderiminde başarılı olursa Dünya yörüngesindeki tüm aktif uyduların aşağı yukarı üçte ikisi  Elon Musk’ın kontrolünde olacak.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

13 görüntüleme

Comments


bottom of page