top of page

Orta ABD’de Kasırga Felaketi

Yetkililere göre, cuma günü geç saatlerde Orta ABD’de güçlü bir fırtına beş eyalette en az 19 kasırga olayına yol açtı ve yaygın hasara neden oldu.

Craighead İlçe Yargıcı Marvin Day’e göre, Arkansas’ın Monette kentinde bir bakımevinde hortumun etkisiyle bir kişi öldü ve çok sayıda kişi yaralandı.

ABD'de Kasırga Felaketi

Kasabanın belediye başkanı Bob Blankenship, “Herkes huzurevinden çıkarıldı ve yaşanan olay hakkında açıklama yapıldı” dedi. “Yerel okulda insanların tedavi edildiği ve diğerlerinin yerel hastanelere nakledildiği bir triyaj merkezimiz var.” diyerek kasırgaya maruz kalmış kişiler hakkında bilgi verdi.

Kasırga Etkileri

Mississippi County Şerif Dale Cook yaptığı açıklamada, sekiz mil uzaktaki Leachville’de bir kişinin öldüğünü belirtti.

Union City Polis Şefi Karl Ullrich’e göre ise Tennessee’de birkaç yapının hasar gördüğünü ve Samburg’da bilinmeyen sayıda insanın mahsur kaldığını belirtti.

Ayrıca Illinois’de, St. Louis, Missouri’nin 24 mil doğusunda bulunan Edwardsville’de bir Amazon deposu hasar gördü.Edwardsville Polis şefi verdiği röportajda, “Orada olup hasarın miktarını görmek ve olay olduğunda içeride insanlar olduğunu bilmek çok üzücü” dedi. Polis şefi,  çökme anında binada kaç kişinin olduğunu ve hala kaç kişinin içeride mahsur kalmış olabileceğini bilmediğini söyledi.

Vali’den Kasırga Desteği

Illinois Valisi JB Pritzker, yardım teklif etmek için Edwardsville belediye başkanına ulaştığını belirtti. Vali bir tweette şu sözleri dile getirdi: “Dualarım bu gece Edwardsville halkıyla ve gerekli tüm devlet kaynaklarını sağlamak için belediye başkanına ulaştım. @ILStatePolice ve @ReadyIllinois yerel yetkililerle yakın koordinasyon içindeler ve durumu izlemeye devam edeceğim.”

Kentucky’de eyalet polisi, birden fazla ilçede “şiddetli kasırga olayları” sonrasında olası ölümler konusunda uyardı. Ajans, cuma gecesi geç saatlerde tweet atarak, “Şu anda herhangi bir ölüm doğrulanmazken, can kaybı bekleniyor” dedi.

Yaklaşık 10.000 kişilik bir kasaba olan Mayfield’de önemli hasar rapor edildi. Graves County Adliye Sarayı ve bitişik hapishanede hasar olduğunu fotoğraflar ile gösterdi.

Elektrik Kesintileri

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin Fırtına Tahmin Merkezi’ne göre Arkansas, Missouri, Tennessee, Kentucky ve Illinois’te hortumlar bildirildi.

Genel olarak, ülke çapında 55 milyondan fazla insan cuma günü şiddetli fırtınalar nedeniyle risk altındaydı.

Bir internet sitesi verilerine göre cumartesi günü erken saatlerde altı eyalette en az 157.000 müşteride elektrik gitti.

Fırtına Tahmin Merkezi’ne göre daha önce, orta ve doğu Arkansas, güneydoğu Missouri, kuzeybatı Mississippi, batı Tennessee, batı Kentucky, güney Illinois ve güneybatı Indiana için kasırga saatleri yayınlandı.

CST ve Memphis, Tennessee dahil; Little Rock, Arkansas; Paducah, Kentucky; ve Evansville, Indiana. Kasırga saat 23:00’e kadar etkisini gösterdi.

Missouri ve Illinois bölgeleri için cuma akşamı ikinci bir kasırga saati yayınlandı. Buradaki kasırga da saat 23:00’e kadar etkisini gösterdi.

ABD’nin Büyük Bir Bölümüne Kış Geri Dönüyor

Bu arada, hava sisteminin kuzeyinde, cumartesi gününe kadar Intermountain West’ten Upper Great Lakes’e kadar ülkenin büyük bir kısmı için kar bekleniyordu. 10 milyondan fazla Amerikalı, bu sistemden bir tür kış hava durumu uyarısı alıyor.

Twin Cities bölgesi ise şu anda karla ilgili bir acil durum altında.

Cuma sabahı Denver Uluslararası Havalimanı’na hafif kar yağdı, bu da bölgenin sonunda bir inçin 10’u veya daha fazlası olarak tanımlanan, sezonun ilk ölçülebilir karını kaydettiği anlamına geliyor. Bu, şehrin yaşadığı rekor kar kuraklığına son veriyor. 1882’den beri şehirde ölçülebilir kar yağmamıştı. En son ölçülebilir kar için önceki rekor 21 Kasım 1934 idi.

Şehir ayrıca 232 gün üst üste ölçülebilir kar olmadan geçti ve kaydedilen tarihin en uzun ikinci galibiyet serisi oldu. Kayıt 235 gündür: 5 Mart’tan 25 Ekim 1887’ye kadar.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

12 görüntüleme

Comments


bottom of page